O‘zbekistonning yirik davlat korxonalari 2025-yilda yevrobondlarni joylashtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 16-yanvar kuni prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida investitsiyalar bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda ma’lum qilindi.
Prezident ilg‘or korxonalar mustaqil ravishda tashqi bozorlarga chiqib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri mablag‘ olib kelishni boshlaganini qayd etdi.
Savdo-sanoat palatasida Tadbirkorlarga tashqi moliya bozorlariga chiqishga ko‘maklashish markazi tashkil qilindi.
Yil yakunigacha kamida 200 ta tadbirkorni xalqaro moliya bozoridan 2 milliard dollar jalb qilishga tayyorlash muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, bu yil OKMK 1 milliard, NKMK 500 million, “Navoiyuran” va “O‘zmetkombinat” har biri 300 million dollarlik yevrobond joylashtirishi zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Uzbekistan Airways va Uzbekistan Airports, Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi ham xalqaro reyting olib, tashqi bozordan jami 700 million dollar olib kelishi muhimligi ta’kidlandi.
2025-yil uchun 2 milliard dollar grant olish bo‘yicha har bir vazirlik, tarmoq va hududlarning rejalarini shakllantirish topshirildi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati 2024-yili ilk bor yevrobondlarni xalqaro bozorga joylashtirdi va 6,7 foiz va 6,95 foiz stavkada 1 milliard dollar jalb qildi. NKMK bosh direktorining birinchi o‘rinbosari Yevgeniy Antonov avvalroq “Gazeta.uz”ga kombinat qazib olish rentabelligini qanday qo‘llab-quvvatlayotgani, resurs bazasi va oltin narxlari istiqbollarini qanday baholayotgani haqida gapirib bergan edi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida mis rudasini boyitish bo‘yicha uchinchi fabrika (Mis boyitish fabrikasi, 3-MBF) va O‘zbekiston metallurgiya kombinatida yangi quyuv-prokat majmuasini (dastlab 2020-yilda ishga tushirish rejalashtirilgan edi, keyin 2024-yil oxirida, keyin 2026-yilga ko‘chirildi) ishga tushirish rejalashtirilgan.
May oyida O‘zbekiston hukumati o‘sib borayotgan budjet taqchilligini qoplash va Barqaror rivojlanish maqsadlarini moliyalashtirish uchun 1,5 milliard dollarlik navbatdagi yevrobondlarni chiqardi.

Крупные государственные предприятия Узбекистана планируют разместить евробонды в 2025 году. Об этом стало известно 16 января на совещании по инвестициям под председательством президента Шавката Мирзиёева.
Крупные предприятия уже начали самостоятельно выходить на внешние рынки и привлекать прямое финансирование.
При Торгово-промышленной палате создан Центр поддержки предпринимателей для выхода на внешние финансовые рынки.
Отмечено, что до конца года важно подготовить как минимум 200 предпринимателей к привлечению 2 млрд долларов с международного финансового рынка.
Кроме того, указано, что в этом году Алмалыкский горно-металлургический комбинат должен разместить евробонды на сумму 1 млрд долларов, Навоийский горно-металлургический комбинат — ещё 500 млн долларов (после 1 млрд долларов в 2024 году), а «Навоийуран» и «Узметкомбинат» — по 300 млн долларов каждый.
Президент подчеркнул важность получения международного кредитного рейтинга для Uzbekistan Airways, Uzbekistan Airports и Комитета по автомобильным дорогам. Они должны привлечь в общей сложности 700 млн долларов с внешнего рынка.
Для 2025 года поручено сформировать планы по привлечению грантов на сумму 2 млрд долларов для каждого министерства, отрасли и региона.
Навоийский горно-металлургический комбинат в прошлом году впервые разместил евробонды на международном рынке и привлёк 1 млрд долларов по ставке 6,7% и 6,95%. Первый замгендиректора НГМК Евгений Антонов ранее рассказал «Газете.uz», как комбинат поддерживает рентабельность добычи, оценивает ресурсную базу и перспективы цен на золото.
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате в эксплуатацию намечено ввести третью фабрику по обогащению медной руды (медно-обогатительная фабрика, МОФ-3), а на Узбекском металлургическом комбинате — новый литейно-прокатный комплекс (изначально планировалось запустить в 2020 году, а потом перенесли на конце 2024 года, затем на 2026 год).
В мае правительство Узбекистана выпустило очередные евробонды на 1,5 млрд долларов для покрытия растущего дефицита бюджета и финансирования Целей устойчивого развития.