O‘zbekiston Bojxona qo‘mitasi ijtimoiy tarmoqlarda mobil qurilmalarni mamlakatga olib kirishda bojxona deklaratsiyasini to‘ldirish talab qilinishi haqidagi xabarlarga izoh berdi.
Kurbanoff.net Telegram kanali telefonning IMEI kodini ro‘yxatdan o‘tkazishda avvalgidek xorijga borishning o‘zi yetarli emasligini yozdi. Endi mobil qurilmani import qilishda deklaratsiya qilish kerak.
“Veb-saytda ro‘yxatdan o‘tishda bojxona bazasidan ma’lumotlar qidiriladi. Agar bazada ma’lumot bo‘lmasa, u holda telefon bojxona qiymatining 30 foizi miqdorida boj to‘lash kerak bo‘ladi”, — dedi kanal muallifi.
“Gazeta.uz” 2023-yil oktabr oyida hukumat O‘zbekistonga yangi telefonlar olib kirishdagi cheklovlarni yumshatganini yozgan edi. Agar ilgari jismoniy shaxslar har 6 oyda faqat bitta telefon olib kirgan bo‘lsa, 2024-yilning 28-yanvaridan har safar chegaradan o‘tishda 2 ta olib kirishlari mumkin, lekin ularni majburiy deklaratsiyalash lozim.
Aeroport orqali olib kirilayotganda bitta yoki ikkita telefonning umumiy summasi 2000 dollardan oshmasligi kerak (poyezdda — 1000 dollargacha, avtomobilda — 300 dollargacha). Agar summa shartli ravishda 2300 dollar bo‘lsa, u holda 300 dollarga 30 foiz boj qo‘llaniladi
Shu bilan birga, yangi telefonlarni majburiy deklaratsiyalash joriy etilgan. Deklaratsiya bojxona to‘lovlari undirilmaydigan tovarlarni olib kirishning maksimal normalaridan qat’i nazar to‘ldiriladi. Agar bu bajarilmasa, qurilma egasi 30% miqdorida bojxona bojini to‘lashi kerak.
So‘ngra Raqamli texnologiyalar vazirligi o‘shanda deklaratsiya qonuniy olib kirish va UzIMEI tizimida ro‘yxatdan o‘tish uchun asos ekanini tushuntirgandi.
“Gazeta.uz” so‘roviga javoban Bojxona qo‘mitasi oktabr oxirida bojxona organlari va UzIMEI tizimi integratsiyani yakunlagani, bu esa IMEI kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazishda deklaratsiyalanmagan telefonlarni aniqlash imkonini berishi haqida xabar berdi.
Shuningdek, agentlik fuqarolarga bozorlar, savdo nuqtalari yoki internet-do‘konlardan telefon sotib olayotganda, albatta, UzIMEI tizimida ro‘yxatdan o‘tganini tekshirishni tavsiya qildi. Agar telefon ro‘yxatdan o‘tmagan bo‘lsa, bojxona bojini o‘zingiz to‘lashingiz kerak bo‘ladi.
“Keraksiz xarajatlarga yo‘l qo‘ymaslik uchun telefonlarni olib kirishda, bitta yoki bir nechta telefon bo‘lishidan qat’i nazar, yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasida ularning raqamini ko‘rsating”, — deya tavsiya qildi qo‘mita.
Mobil telefonlar va smartfonlardan tashqari, SIM-modulli planshetlar va portativ qurilmalar (shu jumladan, eSim) deklaratsiya qilinishi kerak. Taqiladigan qurilmalar (soatlar, fitnes bilakuzuklar), modemlar, kompyuterlar, aloqa modullari, terminallar, transport vositalari va SIM-modulli boshqa qurilmalarni deklaratsiya qilish shart emas.

В Таможенном комитете Узбекистана прокомментировали сообщения в социальных сетях о требовании заполнять таможенную декларацию при ввозе мобильных устройств в страну.
Telegram-канал Kurbanoff.net написал, что при регистрации IMEI-кода телефона уже недостаточно побывать за границей, как прежде. Теперь необходимо декларировать мобильное устройство при его ввозе.
«При регистрации на сайте теперь идёт поиск информации в базе таможни. Если в базе данных нет, то надо будет оплатить пошлину в размере 30% от таможенной стоимости телефона», — сообщил канал.
«Газета.uz» ещё в октябре 2023 года писала, что правительство смягчило ограничения по ввозу новых телефонов в Узбекистан. Если раньше физические лица могли завозить только один телефон без пошлин каждые шесть месяцев, то с 28 января 2024 года можно ввозить два телефона при каждом пересечении границы.
Общая сумма одного или двух телефонов при ввозе через аэропорт не должна превышать 2000 долларов (на поезде — до 1000 долларов, автомобилем — до 300 долларов). Если сумма условно составляет 2300 долларов, то пошлины в 30% применяются к сумме, превышающей 2000,
При этом было введено обязательное декларирование новых телефонов. Декларация заполняется независимо от предельных норм ввоза товаров, не подлежащих обложению таможенными платежами. Если этого не сделать, то владелец устройства должен будет уплатить таможенную пошлину в 30%.
В Министерстве цифровых технологий тогда также поясняли, что декларирование является основанием для законного ввоза и регистрации в системе UzIMEI.
На запрос «Газеты.uz» в Таможенном комитете сообщили, что ещё в конце октября таможенные органы и система UzIMEI завершили интеграцию, которая позволяет выявлять незадекларированные телефоны при регистрации IMEI-кодов.
Ведомство также рекомендовало гражданам при покупке телефонов на рынках, в торговых точках или онлайн-магазинах обязательно проверять наличие регистрации в системе UzIMEI. Если телефон не зарегистрирован, оплату таможенных сборов придётся осуществить самостоятельно.
«Чтобы избежать лишних затрат, при ввозе телефонов указывайте их количество в пассажирской таможенной декларации, независимо от того, один это телефон или несколько», — рекомендовали в комитете.
Декларированию, помимо мобильных телефонов и смартфонов, подлежат планшеты и портативные устройства с SIM-модулем (включая eSim). Носимые устройства (часы, фитнес-браслеты), модемы, компьютеры, модули связи, терминалы, транспортные средства и другие устройства с SIM-модулем декларировать не нужно.