2024-yilda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki O‘zbekistonga rekord darajadagi 938 million yevro (960 million dollar) sarmoya kiritib, 34 ta loyihani imzoladi, deb xabar qildi bank matbuot xizmati “Gazeta.uz"ga.
Mamlakat yana Markaziy Osiyoda YTTB tomonidan moliyalashtirilish bo‘yicha yetakchiga aylandi, bank investitsiyalarining 55 foizi yashil iqtisodiyot loyihalarini qo‘llab-quvvatladi. Birgalikda moliyalashtiruvchi tashkilotlardan jalb qilingan 383 million yevro bilan birgalikda bu mamlakat iqtisodiyotiga 1,3 milliard yevrodan ortiq mablag‘ni jalb qilishga yordam berdi.
YTTB, xususan, ACWA Power va Uzkimyosanoat qo‘shma korxonasiga 65 million dollarlik moliyalashtirish paketini taqdim etish orqali Markaziy Osiyoda birinchi qayta tiklanadigan vodorod ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishni qo‘llab-quvvatladi. Bu O‘zbekistonda o‘g‘itlar sektorini dekarbonizatsiya qilishda yordam berishi kutilmoqda.
YTTB, shuningdek, Toshkent viloyatida 200 MVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyasi va 501 MVt quvvatga ega batareya quvvatini saqlash tizimini ishlab chiqish, loyihalash, qurish va foydalanish uchun 226 million dollar miqdorida A/B kredit ajratdi. Bugungi kunda bu YTTB faoliyat yuritayotgan mamlakatlarda moliyalashtirilgan eng yirik loyihalardan biri.
YTTBning “O‘zbekiston Milliy elektr tarmoqlari"ga 66,4 million dollar miqdoridagi suveren krediti Navoiy viloyatida uzunligi 230 km va quvvati 500 kV elektr uzatish liniyasini qurishni qo‘llab-quvvatlaydi. Ushbu loyiha tarmoqdagi qiyinchiliklarni bartaraf etish va elektr ta’minotidagi uzilishlarni kamaytirishga yordam beradi, shu bilan birga qayta tiklanadigan energiya manbalarini integratsiyalashga yordam beradi.
YTTBning 238 million dollar miqdoridagi suveren krediti muhim transport yo‘nalishini tiklash va Xorazm viloyatida Amudaryo orqali ko‘prik qurishga yordam beradi va shu orqali Markaziy Osiyoda barqaror transport aloqalarini rivojlantirishga hissa qo‘shadi.
Mamlakat moliya sektori savdoni moliyalashtirish cheklovlari va mahalliy moliya institutlariga kreditlar olish orqali YTTBdan 300 million yevrodan ortiq mablag‘ jalb qildi. YTTB Hamkorbank, Ipoteka Bank, TBC Bank Uzbek Leasing International’ga kredit liniyalari va risklarni taqsimlash bo‘yicha shartnomalar taklif qildi.
“Kichik va o‘rta biznesni, jumladan, energiya samaradorligini oshirishga muhtoj korxonalarni, shuningdek, yoshlar va xotin-qizlar tasarrufidagi tadbirkorlik subyektlarini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratildi. Yil davomida YTTB mamlakatning birinchi raqamli banki TBC Uzbekistan’ning aksionerlik kapitaliga sarmoyasini ham oshirdi”, — ta’kidladi bank.
YTTB va O‘zbekiston hukumati, shuningdek, mamlakatning eng yirik davlat kreditorlaridan biri — Asakabank’ni xususiylashtirishga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishib oldi.
2024-yilda Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi kichik biznes bo‘yicha maslahat dasturi 60 ta konsultatsya loyihasini ishga tushirdi va shu orqali uning kichik va o‘rta biznesga ta’sirini kengaytirdi. Ularning yarmi tadbirkor ayollar bilan, 40 foizdan ortig‘i qishloqlarda. Mamlakat bo‘ylab 80 mingdan ortiq tadbirkorga ixtisoslashtirilgan treninglar, tarmoq yaratish imkoniyatlari, onlayn seminarlar va bilim almashish tadbirlari tashkil etildi.
2024-yil davomida YTTB mamlakat hukumati bilan maslahatlashuvlarda ham faol ishtirok etdi va bu xususiylashtirish, elektr energiyasi bozori va yer qa’ridan foydalanish to‘g‘risidagi qonunlar kabi bir qancha muhim huquqiy hujjatlarning qabul qilinishiga hissa qo‘shdi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yilning 9 oyi yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonning tashqi qarzi davlat va xususiy qarzlarni hisobga olgan holda 60,2 milliard dollarga yetgan. Yil boshidan buyon bu ko‘rsatkich 7,2 milliard dollarga oshgan. Davlat tashqi qarzi qariyb 32,5 milliard dollarni, korporativ (xususiy) qarz 27,7 milliard dollarni tashkil etadi.

В 2024 году Европейский банк реконструкции и развития инвестировал рекордные 938 млн евро (960 млн долларов) в Узбекистан, подписав 34 проекта, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе банка.
Страна снова стала ведущим получателем финансирования ЕБРР в Центральной Азии, при этом 55% инвестиций банка были направлены на поддержку проектов зелёной экономики. Вместе с 383 млн евро, привлечёнными от софинансирующих организаций, это помогло привлечь более 1,3 млрд евро в экономику страны.
ЕБРР, в частности, поддержал создание первых в Центральной Азии мощностей по производству возобновляемого водорода, предоставив пакет финансирования в размере 65 млн долларов совместному предприятию ACWA Power и Uzkimyosanoat. Это, как ожидается, поможет декарбонизировать сектор производства удобрений в Узбекистане.
ЕБРР также организовал A/B кредит в размере 226 млн долларов на разработку, проектирование, строительство и эксплуатацию солнечной фотоэлектрической электростанции мощностью 200 МВт и системы хранения энергии на основе аккумуляторных батарей мощностью 501 МВт/ч в Ташкентской области. На сегодняшний день это один из крупнейших подобных проектов, профинансированных ЕБРР в странах его деятельности.
Суверенный кредит ЕБРР в размере 66,4 млн долларов компании «Национальные электрические сети Узбекистана» поддержит строительство линии электропередачи протяжённостью 230 км и напряжением 500 кВ в Навоийской области. Этот проект поможет устранить узкие места в сети и сократить отключения электроэнергии, а также будет способствовать интеграции возобновляемых источников энергии.
Суверенный кредит ЕБРР в размере 238 млн долларов поможет восстановить важную транспортную магистраль и построить мост через реку Амударья в Хорезмской области, тем самым способствуя развитию устойчивых транспортных коммуникаций в Центральной Азии.
Финансовый сектор страны привлёк более 300 млн евро от ЕБРР путём получения лимитов торгового финансирования и кредитов местным финансовым учреждениям. ЕБРР предложил кредитные линии и соглашения о разделении рисков для Hamkorbank, Ipoteka Bank, TBC Bank Uzbek Leasing International.
«Особое внимание уделялось развитию и поддержке малого и среднего бизнеса, в том числе нуждающегося в повышении энергоэффективности, а также бизнеса, которым владеют и управляют молодёжь и женщины. В течение года ЕБРР также увеличил свои инвестиции в акционерный капитал TBC Uzbekistan, первого цифрового банка страны», — подчеркнули в банке.
ЕБРР и правительство Узбекистана также договорились о совместной работе по подготовке приватизации одного из крупнейших государственных кредиторов страны Asakabank.
В 2024 году программа ЕБРР по консультированию малого бизнеса в Узбекистане запустила 60 консультационных проектов, тем самым расширив охват малого и среднего бизнеса. Половина из них были с женщинами-предпринимателями, а более 40 процентов находились в сельской местности. Более 80 тысяч предпринимателей по всей стране были предоставлены специализированные тренингами, возможности для нетворкинга, онлайн-семинары и мероприятия по обмену знаниями.
В течение 2024 года ЕБРР также активно участвовал в консультациях с властями страны, что способствовало принятию нескольких ключевых правовых актов, таких как законы о приватизации, рынке электроэнергии и недропользовании.
Отметим, по итогам 9 месяцев прошлого года внешний долг Узбекистана, включающий государственный и частный долг, достиг 60,2 млрд долларов. С начала года показатель увеличился на 7,2 млрд долларов. На государственный внешний долг приходится около 32,5 млрд долларов, корпоративный (частный) долг — 27,7 млрд долларов.