O‘zbekiston prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi “Gazeta.uz”ga “Ijtimoiy karta” tizimini ishlab chiqish va joriy etish uchun xususiy sherik tanlash borasida izoh berdi.
Avval xabar qilganimizdek, agentlik o‘tgan yil oxiridan ijtimoiy kartalarni berishni boshlagan — ular hozircha Toshkent shahri va Toshkent viloyatining Yangiyo‘l tumanida sinov tariqasida joriy etilmoqda.
Jarayonni tartibga soluvchi hukumat qaroriga ko‘ra, Ijtimoiy himoya milliy agentligi tizimni ishlab chiqish va joriy etish uchun BAAdagi Oxinus Holding Limited kompaniyasi (Sirius Holding sho‘ba korxonasi) bilan shartnoma tuzdi. Hamkorlik yaratish, sinovdan o‘tkazish, sanoat miqyosida foydalanish va tizimni takomillashtirish bosqichlarini o‘z ichiga oladi.
Ushbu kompaniyada O‘zbekiston vakillari ham faoliyat yuritmoqda. LinkedIn ma’lumotlariga ko‘ra, uzoq yillar davomida Markaziy bank va Moliya vazirligida turli lavozimlarda ishlagan, shuningdek, “Ipoteka bank” boshqaruvi raisining birinchi o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritgan Farrux Botirov uch oy avval Oxinus Holding Limited kompaniyasida bosh menejer lavozimida ish boshlagan.
Ijtimoiy karta mamlakat rezident banklari (“Xalq banki” va “Aloqabank”) tomonidan chiqariladigan Visa-kartalar asosida tayyorlanadi.
Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, Visa asosidagi ijtimoiy karta O‘zbekistonning barcha terminallarida, ularning turidan qat’i nazar, tovarlar va xizmatlar uchun to‘lovlarni amalga oshirish imkonini beradi. Bundan tashqari, u butun dunyo bo‘ylab to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyatini taqdim etadi.
Tijorat banklari bankomatlari orqali naqd pul yechib olish uchun vositachilik haqi miqdori summaning ko‘pi bilan 1 foizini tashkil etadi. 2022-yildan boshlab ijtimoiy to‘lovlar va nafaqalarni oluvchilarning muayyan toifalariga naqd pulga aylantirish vaqtida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xarajatlarni qoplash uchun to‘lovlar summasining 1 foizi miqdorida qo‘shimcha to‘lov hisoblanadi.
Visa (p2p) ijtimoiy kartalari o‘rtasidagi o‘tkazmalar bo‘yicha komissiyalar ham respublika bo‘yicha o‘rtacha stavkalardan oshmaydi, deya ta’kidladi agentlik. Ijtimoiy karta orqali tovarlar va xizmatlar uchun to‘lovni amalga oshirishda ijtimoiy to‘lovlarni oluvchilardan qo‘shimcha komissiya undirilmaydi. Barcha to‘lov tizimlari, shu jumladan mahalliy to‘lov tizimlari uchun ko‘zda tutilganidek, barcha xarajatlarni sotuvchi to‘laydi.
Agar naqd pul yechib olish uchun komissiya 1 foizdan oshsa yoki ijtimoiy kartadan foydalangan holda tovarlar/xizmatlarni xarid qilishda qo‘shimcha to‘lov undirilsa, fuqarolar bu haqda 1140 yoki 1070 telefonlari orqali xabar berishlari mumkin.
Loyiha budjeti va operatori
Agentlik xabariga ko‘ra, dastlabki bosqichda loyiha Abu-Dabida joylashgan Oxinus Holding Limited kompaniyasidan 3 million dollar miqdorida sarmoya olgan. Kompaniya raqamli to‘lovlar va transformatsiya uchun apparat va dasturiy yechimlarni ishlab chiqishga ixtisoslashgan.
“Oxinus Holding Yevropa, Osiyo, Yaqin Sharq va Afrikada faoliyat yuritadi, ushbu hududlarda raqamli to‘lovlar, daromadlarni optimallashtirish va raqamli transformatsiya yechimlari kabi loyihalarni boshqaradi. Bundan tashqari, Oxinus turli xil biznes muammolarini hal qilishga mo‘ljallangan foydalanishga tayyor dasturiy mahsulotlarning to‘liq to‘plamini taklif qiladi. Kompaniyaning bir nechta sho‘ba korxonalari ham mavjud, jumladan, O‘zbekistonda bitta”, — deyiladi xabarda.
Davlat organining ma’lum qilishicha, operator va loyihaning boshqa ishtirokchilari loyiha ofisi tomonidan ishlab chiqiladigan texnik talablar asosida tanlanadi. “Gazeta.uz” xususiy sherik tanlashda tanlov o‘tkazilgani yoki o‘tkazilmagani haqida ma’lumot ololmadi.
Ijtimoiy kartadan kartani chiqargan bankning mobil ilovasi orqali foydalanish mumkin (sinov bosqichi doirasida bu “Xalq banki”). Yaqin oylarda maxsus “Ijtimoiy karta” mobil ilovasi ishga tushiriladi, u karta funksionalligini oshiradi (u orqali shaxsiy hujjatlar — pasport, haydovchilik guvohnomasi va boshqalarni ham taqdim etish mumkin bo‘ladi) va dasturdan foydalanishni soddalashtiradi. Ilovani ishga tushirish sanasi haqida qo‘shimcha xabar beriladi.

Национальное агентство социальной защиты при президенте Узбекистана прокомментировало «Газете.uz» выбор частного партнёра для разработки и внедрения системы «Социальная карта».
Как мы сообщали ранее, агентство приступило к выдаче социальных карт с конца прошлого года — они пока внедряются в тестовом режиме в Ташкенте и Янгиюльском районе Ташкентской области.
Согласно постановлению правительства, которым регламентируется процесс, Национальное агентство социальной защиты заключило соглашение с компанией Oxinus Holding Limited из ОАЭ (дочерняя компания Sirius Holding) на разработку и внедрение системы. Партнёрство включает этапы создания, тестирования, промышленной эксплуатации и совершенствования системы.
В этой компании работают также представители Узбекистана. Согласно информации из LinkedIn, Фаррух Ботиров, который многие годы занимал различные должности в Центральном банке и Министерстве финансов, а также работал первым заместителем председателя правления в «Ипотека банке», три месяца назад начал работу в Oxinus Holding Limited на должности главного менеджера.
Социальная карта выпускается на базе Visa-карт, эмитируемых банками-резидентами страны («Халк банки» и «Алокабанк»).
По данным агентства, социальная карта на базе Visa предоставляет возможность расплачиваться за товары и услуги во всех терминалах Узбекистана, независимо от их типа. Кроме того, она позволяет осуществлять платежи по всему миру.
Размер комиссии за снятие наличных средств через банкоматы коммерческих банков составляет не более 1% от суммы. С 2022 года определённым категориям получателей социальных выплат и пособий дополнительно начисляется 1% к сумме выплат, чтобы покрыть возможные расходы при обналичивании.
Комиссии по переводам между картами Visa (p2p) также не превышают средние ставки по республике, заявили в агентстве. При оплате товаров и услуг с социальной карты дополнительная комиссия с получателей социальных выплат не взимается. Все затраты несёт продавец, как это предусмотрено для всех платёжных систем, включая локальные.
Если комиссия за снятие наличных превышает 1% или при покупке товаров/услуг с использованием социальной карты взимается дополнительная плата, граждане могут сообщить об этом по телефонам 1140 или 1070.
Держатель карты Visa также может привязать карту в платёжном сервисе Payme и проводить переводы с карты на карту. В скором времени будут доступны операции по оплате.
Бюджет проекта и оператор
Как сообщили в агентстве, на начальном этапе проект получил инвестиции в размере 3 млн долларов от компании Oxinus Holding Limited, базирующейся в Абу-Даби. Компания специализируется на разработке аппаратных и программных решений для цифровых платежей и трансформации.
«Oxinus Holding работает в Европе, Азии, на Ближнем Востоке и в Африке, управляя такими проектами, как цифровые платежи, оптимизация доходов и решения для цифровой трансформации в этих регионах. Кроме того, Oxinus предлагает полный набор готовых к использованию программных продуктов, предназначенных для решения различных бизнес-задач. У компании также есть несколько дочерних компаний, в том числе одна в Узбекистане», — заявили в агентстве.
Как сообщил госорган, оператор и другие участники проекта отбираются на основании технических требований, которые разрабатываются проектным офисом.
Социальная карта может быть использована через мобильное приложение банка, выпустившего карту (в рамках пилотной фазы это «Халк банк»). В ближайшие месяцы будет запущено специальное мобильное приложение «Социальная карта», которое дополнит функционал карты (через него также можно будет предъявлять персональные документы — паспорт, водительские права и другие) и упростит её использование. О дате запуска будет сообщено дополнительно.