Olimpiada Qozog‘iston Milliy fizika va matematika maktabi tomonidan Qozog‘iston Ta’lim vazirligi va “Darin” Respublika ilmiy-amaliy markazi ko‘magida tashkil etildi. Uning asosiy maqsadi ilmiy bilimlarni ommalashtirish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va fizika-matematika maktablari o‘rtasida tajriba almashish maydonini yaratishdan iborat.
artel technical school, реклама
Alohida e’tirof — Asadbek Boboqulov
O‘zbekiston jamoasining asosiy yulduzi Artel Technical School nodavlat ta’lim muassasasining 11-sinf o‘quvchisi Asadbek Boboqulov bo‘ldi. U “Matematika” yo‘nalishida oltin medalni qo‘lga kiritdi. Asadbek o‘nlab kuchli raqiblardan o‘zib, shiddatli bellashuvda chuqur bilim va tahliliy tafakkurini namoyish etib, ajoyib natija ko‘rsatdi.
Asadbek Boboqulovning yutug‘i Artel Technical School uchun muhim voqea bo‘ldi va ta’limga zamonaviy yondashuvlar yosh iste’dodlarga cho‘qqilarni zabt etishda qanday yordam berishiga yorqin misol bo‘ldi.
“Biz Asadbek va butun jamoamizning muvaffaqiyatidan behad faxrlanamiz. Ushbu g‘alaba sifatli ta’lim va o‘qitishdagi innovatsion yondashuvlar o‘quvchilarning yuqori natijalarga erishishiga yordam berishini tasdiqlaydi”, — deya ta’kidladi Artel Technical School ma’muriyati.
Maktab o‘z o‘quvchilarining xalqaro tanlov va olimpiadalarda ishtirok etishini faol qo‘llab-quvvatlab, ularni tayyorlash uchun barcha zarur vositalarni taqdim etmoqda. Asadbekning g‘alabasi maktabning xalqaro maydonda tan olinishida muhim qadam bo‘ldi.
XXI Xalqaro Jautikov olimpiadasi o‘zbekistonlik maktab o‘quvchilarining yuqori tayyorgarlik darajasini yana bir bor tasdiqladi. O‘zbekistonlik ishtirokchilar jami 19 ta medalni qo‘lga kiritib, ajoyib natijalarni namoyish etdi:
• 2 ta oltin medal: matematika;
• 5 ta kumush medal: matematika va informatika;
• 12 ta bronza medal: matematika, fizika va informatika.
Artel Technical School 2017-yilda muhandislik, aniq fanlar va IT sohasida yosh mutaxassislarni tayyorlash maqsadida tashkil etilgan. Artel yirik sanoat kompaniyasi negizida tashkil etilgan ushbu maktab, nazariy ta’limni amaliy ko‘nikmalar bilan uyg‘unlashtirish imkonini beradi. Maktabning o‘quv dasturi tahliliy fikrlashni rivojlantirish, loyiha ishlarini bajarish va xalqaro olimpiadalarga tayyorgarlik ko‘rishga qaratilgan.

Олимпиада была организована Национальной школой физики и математики Казахстана при поддержке Министерства просвещения Республики Казахстан и Республиканского научно-практического центра «Дарын». Её главные цели — популяризация научных знаний, развитие международного сотрудничества и создание платформы для обмена опытом между физико-математическими школами. В этом году олимпиада собрала около 700 участников из 20 стран, включая Россию, Казахстан, Узбекистан, Китай, Турцию и другие.
artel technical school, реклама
Особая гордость — Асадбек Бобокулов
Главной звездой команды Узбекистана стал Асадбек Бобокулов, ученик 11-го класса НОУ Artel Technical School, завоевавший золотую медаль в категории «Математика». Асадбек блестяще выступил в напряжённой борьбе, продемонстрировав глубокие знания и аналитическое мышление, опередив десятки сильных участников.
Достижение Асадбека Бобокулова стало знаковым событием для Artel Technical School и примером того, как современные подходы к образованию помогают молодым талантам достигать вершин.
«Мы гордимся успехом Асадбека и всей нашей команды. Эта победа подтверждает, что качественное образование и инновационные подходы в обучении помогают ученикам добиваться высоких результатов», — отметили в администрации Artel Technical School.
Школа активно поддерживает участие своих учеников в международных конкурсах и олимпиадах, предоставляя все необходимые ресурсы для подготовки. Победа Асадбека стала важным этапом на пути к признанию школы на международной арене.
21-я Международная Жаутыковская олимпиада вновь подтвердила высокий уровень подготовки узбекских школьников. Участники из Узбекистана завоевали в общей сложности 19 медалей, продемонстрировав впечатляющие результаты:
• 2 золотых медали: математика;
• 5 серебряных медалей: математика и информатика;
• 12 бронзовых медалей: математика, физика и информатика.
Artel Technical School была основана в 2017 году с целью подготовки молодых специалистов в области инженерии, точных наук и IT. Школа созданная на базе крупной промышленной компании Artel, даёт возможность сочетать теоретическое обучение с практическими навыками. Учебная программа школы ориентирована на развитие аналитического мышления, проектной работы и подготовки к международным олимпиадам.