O‘zbekiston milliy terma jamoasi himoyachisi Abduqodir Husanov rasman “Manchester Siti” futbolchisiga aylandi. U Angliya Premyer ligasida o‘ynaydigan ilk o‘zbekistonlik futbolchi bo‘ladi.
20 yoshli himoyachi ingliz klubi bilan 2029-yilga qadar shartnoma imzoladi. Fransiyaning “Lans” klubi uning transferidan bonuslar bilan birgalikda 40 mln yevro ishlab oladi.
“Gazeta.uz” futbolchining agenti, Football Group futbol agentligi asoschisi G‘ayrat Xasbiullin bilan “Manchester Siti"ni tanlash, “Lans"dan ketishning sabablari va muzokaralar jarayoni haqida suhbatlashdi.
“Manchester Siti” tanlovi haqida
Agentning so‘zlariga ko‘ra, OAVda nomlari tilga olingan barcha klublar futbolchiga haqiqatdan ham qiziqish bildirgan. Birgina Angliya Premyer ligasining o‘zidan o‘zbekistonlik himoyachiga 12 ta klub qiziqish bildirgan. Bundan tashqari, Husanovga Germaniya, Italiya va Ispaniya chempionatlaridan ham takliflar bo‘lgan.
“Abduqodir va uning dadasi shunday qarorga kelgani tufayli „Manchester Siti“ tanlandi. Ular Pep Gvardiola boshchiligida futbolchi yanada yaxshiroq va tezroq o‘sishi mumkinligi tufayli bu qarorga kelishdi. Ya’ni, biz dunyoning eng yaxshi murabbiyini tanladik. Agar futbolchimiz dunyoning eng zo‘r murabbiyi qo‘l ostida bo‘lsa, u tezroq rivojlanib, yanada yuqori cho‘qqilarni zabt eta oladi. Tanlov ana shu tamoyil asosida amalga oshirildi”, — deydi u.
Husanovning transferga munosabati haqida
G‘ayrat Xasbiullin Husanovning “xotirjam xarakterini” qayd etib, u “o‘zi turgan joyga juda bog‘lanib qolishini” aytdi.
“Va, katta ehtimol, bunda “Lans”, Fransiya, muxlislar va “Lans” murabbiylar shtabining ulkan xizmati bor, shuning uchun ham futbolchi Fransiya va “Lans"ni juda yaxshi ko‘rib qoldi. Unga “Lans"dagi ertak boshlanishi bilanoq ketadigan vaqti bo‘lgani haqida qaror qabul qilish qiyin bo‘ldi. Ehtimol, u klubda yana bir muddat bajonidil o‘ynagan bo‘lardi”, — dedi u.
Abduqodir Husanov hozirgi vaqtda moliyaviy ahvolini o‘nglashi kerak bo‘lgan “Lans” futbol klubining ra’yiga qarshi bormadi.
“Biz [klubga] yordam berishga va “Manchester Siti"ga ko‘chib o‘tishga qaror qildik, chunki ularning “Lans"ga bergan taklifi Fransiyada bu qishki transfer oynasida futbolchini sotish bo‘yicha eng yirik bitim hisoblanadi. Biz “Lans"dan juda minnatdormiz, Abduqodirga bu jamoani hozir tark etish juda qiyin bo‘ldi. Lekin ishonchim komilki, u bu yerda ham yangi jamoaga juda tez moslashib ketadi. Xarakterining kuchi bilan u jamoadoshlarining hurmati va do‘stligiga loyiq chiqadi. O‘ylaymanki, u bu borada hech qanday muammoga duch kelmaydi, chunki u o‘ynagan barcha jamoalarida futbolchi haqida hamma doim yaxshi gaplar aytgan va hamma uni juda yaxshi ko‘rardi”, — deya ta’kidladi agent.
Maydondagi pozitsiyasi haqida
Futbol mutaxassislari Husanovning “Manchester Siti” sxemasiga moslashib ketishi bo‘yicha o‘z xavotirlarini bildirishdi. O‘zbekiston milliy terma jamoasi va “Lans"da Abduqodir uchta himoyachilik (3−4−2−1 yoki 5−4−1) cxemada o‘ynagan bo‘lsa, “Manchester Siti"da bosh murabbiy Pep Gvardiola ikkita markaziy himoyachi (4−2−3−1, 4−1−4−1) bilan o‘ynashni afzal ko‘radi.
“Abduqodir dunyoning eng yaxshi murabbiyi qo‘l ostiga va eng yaxshi klubi tarkibiga kelib qo‘shildi. Agar bosh murabbiy uni jamoaga taklif qilgan bo‘lsa, demak, u o‘z sxemasida uning o‘rnini ko‘rmoqda va Husanov qayerda bo‘lishi yaxshiroq ekanini ham ko‘rmoqda. Menimcha, futbol nuqtai nazaridan Pep Gvardiola Husanov qayerda va qaysi pozitsiyada o‘ynashi kerakligini mendan ancha yaxshiroq tushunadi. Men bu savolni murabbiyga qoldiraman”, — deya ta’kidladi agent.
“Manchester Siti” bilan muzokaralar haqida
Ulug‘bek Asanbayev, Abduqodir Husanov va G‘ayrat Xasbiullin.Ulug‘bek Asanbayev, Abduqodir Husanov va G‘ayrat Xasbiullin.
Muzokaralarda G‘ayrat Xasbiullindan tashqari Abduqodir Husanovning o‘zi, uning otasi — O‘zbekiston milliy terma jamoasining sobiq futbolchisi Hikmat Hoshimov va Qozog‘iston terma jamoasining sobiq futbolchisi, hozirda esa qozoq-o‘zbek futbol funksioneri hisoblanuvchi Ulug‘bek Asanbayev ishtirok etdi.
“Lans” tomonida muzokaralarga mashhur futbol agenti Jorje Mendesh, “Manchester Siti” tomonidan esa klubning sport direktori Chiki Begiristayn kirishdi.
Jorje Mendesh (o‘ngda).Jorje Mendesh (o‘ngda).
G‘ayrat Xasbiullin “Manchester Siti” rahbariyatini juda professional deb atadi. Uning aytishicha, u ingliz klubining sport direktori Chiki Begiristayn bilan deyarli bir oy davomida aloqada bo‘lgan.
“Men u futbolchini qanchalik yoqtirib qolganini ko‘rdim. U futbolchi ularning tarkibiga qo‘shilishini juda xohlardi. Juda professional jamoa. Men ishdan, barchasining qanday tashkil qilinganidan kelib chiqib shunday deya olaman. Biz eng yaxshi klubga keldik. Men bu yerda ular o‘z atrofiga eng yaxshi odamlarni to‘playapti deb o‘ylayman. Ya’ni, har bir lavozimda — shifokordan tortib matbuot xizmatigacha dunyodagi eng zo‘r insonlar ishlaydi”, — dedi u.
G‘ayrat Xasbiullinning “Manchester Siti” matbuot xizmati rahbariga tayanib ma’lum qilishicha, birgina mediamarkazda 70 ga yaqin odam ishlaydi, ular orasida fotograflar va operatorlar, shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarni yuritish uchun mas’ul insonlar ham bor.
“Agar klub media jamoasining o‘zi 70 kishidan iborat bo‘lsa, demak klubning boshqa masalalarda professionalligiga shubha yo‘q”, — deya ta’kidladi agent.
Yangi mamlakatga moslashish
Bugun Husanov manfaatlarini himoya qiluvchi Football Group futbol agentligi hamda “Manchester Siti” vakillari futbolchi uchun uy-joy izlash, turli davlat idoralarida ro‘yxatdan o‘tish, hisob raqamlarini ochish va boshqa masalalar bilan shug‘ullanmoqda.
“Bu bilan alohida jamoa shug‘ullanadi. Futbolchi mashg‘ulot jarayonidan umuman chalg‘imaydi. Ya’ni, bularning barchasi klub xodimlari va agentligimiz xodimlari tomonidan bajariladigan ishlardir. Ya’ni, bizning klub bilan umumiy ish jarayonimiz hisoblanadi”, — dedi Xasbiullin.
Futbolchi agentining ma’lum qilishicha, “Manchester Siti” allaqachon Husanovni Premyer ligada ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tkazgan. Ya’ni murabbiy tanloviga qarab u 25-yanvardagi “Chelsi"ga qarshi o‘yindayoq o‘zining debyut uchrashuvini o‘tkazishi mumkin.
Minnatdorchilik
Xasbiullin Abduqodir Husanovni “Manchester Siti"gacha bo‘lgan yo‘lda qo‘llab-quvvatlagan barchaga minnatdorchilik bildirdi.
“Birinchi navbatda, uning otasi va oilasi. Ikkinchi inson esa u uchun nafaqat sportda ko‘p ish qilgan, balki uning bosh maslahatchisi bo‘lgan va kamol topishi uchun katta mablag‘ hamda bilim sarflagan Ulug‘bek Asanbayev bo‘lsa kerak. U Husanovga Belorusga kelish bosqichidayoq futbolchi sifatida ishongan. Uchinchidan, „Energetik“ murabbiylar shtabiga: Anatoliy Ivanovich Yurevich va Vladimir Ivanovich Belyavskiyga rahmat aytaman. Bular Belarusda Abduqodir uchun ko‘p narsa bergan insonlar”, — dedi u.
Hikmat Hoshimov o‘g‘li Abduqodir Husanov bilan Parijda.Hikmat Hoshimov o‘g‘li Abduqodir Husanov bilan Parijda.
“„Lans“ futbol klubiga, xususan, futbolchi bilan ishlagan murabbiylar shtabiga ham katta rahmat. Bular klubning sobiq bosh murabbiyi Frank Ez, shuningdek, o‘sha paytda klub sport direktori bo‘lgan Gregori Til hisoblanadi. Bu odamlar o‘z vaqtida Abduqodirga ishondi va uning shu darajaga yetishi uchun barchasini qilishdi. Fransuz xalqiga va Abduqodirni Fransiyadagi butun sayohati davomida aqldan ozadigan darajada qo‘llab-quvvatlagan „Lans“ muxlislariga rahmat”, — dedi agent.
G‘ayrat Xasbiullin O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining roli, O‘zbekiston yoshlar terma jamoasining Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olgani va milliy terma jamoaning Jahon chempionati saralash bosqichidagi muvaffaqiyatli ishtirokini alohida qayd etib o‘tdi.
Belorusning “Energetik-BGU” jamoasidagi o‘yinlardan tortib, “Manchester Siti"ga o‘tishgacha bo‘lgan yo‘lda biz O‘zbekiston futbol assosiasiyasi prezidenti Abdusalom Azizov va butun assotsiatsiya rahbariyatining qo‘llab-quvvatlashini his qilib kelyapmiz”, — dedi u.
“Terma jamoalardagi har bir xodim, xalqaro bo‘lim, matbuot xizmati va terma jamoa shifokori — ularning barchasi e’tiborga loyiq bo‘lgan ulkan ishni bajarib kelishmoqda. Gap futbol assotsiatsiyasining so‘nggi yillardagi ishlari haqida bormoqda, bularning evaziga biz Olimpiadada o‘ynayapmiz va katta ehtimol bilan Jahon chempionatiga chiqamiz. Yoshlar terma jamoamiz jahon chempionatida ishtirok etmoqda. Yosh futbolchimiz esa dunyoning eng yaxshi klubiga o‘tmoqda. Ya’ni, bu umumiy g‘alaba, bu umumiy yutuq va bunga inson bir o‘zi erisha olmaydi”, — dedi agent.
Avvalroq “Gazeta.uz” tahririyati Husanov bilan 2024-yil yozida, O‘zbekiston terma jamoasining Parijdagi Olimpiadagacha bosib o‘tgan yo‘li haqidagi hujjatli filmni suratga olish vaqtida yozilgan intervyuni e’lon qilgandi.

Защитник сборной Узбекистана Абдукодир Хусанов официально стал игроком «Манчестер сити». Он станет первым представителем Узбекистана, который будет выступать в Английской Премьер-лиге.
20-летний игрок подписал контракт с английским клубом до 2029 года, а французский «Ланс» получит за его переход 40 млн евро с бонусами.
«Газета.uz» поговорила с агентом игрока, основателем футбольного агентства Football Group Гайратом Хасбиуллиным о причинах выбора «Манчестер сити», уходе из «Ланса» и процессе переговоров.
О выборе «Манчестер сити»
Абдукодир Хусанов со своим отцом Хикматом Хошимовым в Париже.
По его словам, все клубы, о которых писали в СМИ, проявляли реальный интерес. Только в Английской Премьер-лиге интересовались узбекистанским защитником 12 клубов. Кроме того, были предложения из чемпионатов Германии, Италии и Испании.
«Выбрали „Манчестер сити“, поскольку Абдукодир и его папа принимали решение. Они выбрали из того, что под руководством Пепа Гвардиолы он может прогрессировать ещё лучше и быстрее. То есть мы выбирали лучшего тренера в мире. Если наш игрок окажется у лучшего тренера в мире, он сможет быстрее развиваться и достичь ещё больших высот. По такому принципу шёл выбор», — заявил он.
По его словам, футболист уже прошёл регистрацию и заявлен за команду в Премьер-лиге. Он будет в заявке на матч 23-го тура АПЛ против «Челси» 25 января.
О реакции Хусанова на трансфер
Гайрат Хасбиуллин отметил «спокойный характер» Хусанова, который «очень привязывается к тому месту, где он находится».
«И, наверное, в этом большая заслуга „Ланса“, Франции, болельщиков и тренерского штаба „Ланса“, из-за чего он очень полюбил Францию и „Ланс“. Ему было тяжело принять решение о том, что уже пора уходить, как только началась сказка в „Лансе“. Наверное, он бы с удовольствием ещё поиграл какое-то время в клубе», — рассказал он.
Абдукодир Хусанов решил пойти навстречу футбольному клубу «Ланс», которому в настоящее время требуется поправить финансовое положение.
«Мы приняли решение помочь клубу и перейти в „Манчестер Сити“, потому что предложение, которое сейчас сделали „Лансу“, — это на самом деле самая большая сделка во Франции по продаже игрока в это зимнее трансферное окно. Мы очень благодарны „Лансу“, и Абдукодиру было очень тяжело уходить из этой команды сейчас. Но я уверен, что и в новой команде он адаптируется достаточно быстро. По воле его характера он заслужит уважение и дружбу своих одноклубников. И я думаю, что с этим проблем у него не будет, потому что во всех командах, где он находился, все всегда отзывались о нем хорошо и все его очень любили», — отметил агент.
О позиции на поле
Футбольные эксперты выражали опасения касательно адаптации Хусанова к схеме в «Манчестер сити». В сборной Узбекистана и «Лансе» Абдукодир играл в схеме с тремя защитниками (3−4−2−1 или 5−4−1), тогда как в «Манчестер Сити» главный тренер Пеп Гвардиола предпочитает игру с двумя центральными защитниками (4−2−3−1, 4−1−4−1).
«Абдукодир начнёт работать под руководством одного из лучших тренеров мира в лучшем клубе мира. И если главный тренер пригласил его, значит, он видит позицию для него в своей схеме и видит, где Хусанову лучше находиться. Я думаю, что с точки зрения футбола Пеп Гвардиола гораздо лучше меня понимает, где и в какой позиции играть Хусанову. Я этот вопрос оставлю тренеру», — подчеркнул агент.
О переговорах с «Манчестер сити»
Улугбек Асанбаев, Абдукодир Хусанов и Гайрат Хасбиуллин.
Помимо самого Гайрата Хасбиуллина, в переговорах участвовали сам Абдукодир Хусанов, его отец, бывший футболист сборной Узбекистана Хикмат Хошимов и экс-игрок сборной Казахстана, а ныне казахско-узбекский футбольный функционер Улугбек Асанбаев.
Со стороны «Ланса» в переговорах участвовал известный футбольный агент Жорже Мендеш, а со стороны «Манчестер сити» — спортивный директор Чики Бегиристайн.
Жорже Мендеш (справа).
Гайрат Хасбиуллин назвал руководство «Манчестер сити» очень профессиональным. По его словам, он находился в контакте со спортивным директором английского клуба Чики Бегиристайном около месяца.
«Я видел, как он был влюблён в игрока, у него было большое желание, чтобы игрок к ним присоединился. Очень профессиональная команда. Я могу сказать по работе, по организации всего. Мы пришли в лучший клуб. Я думаю, здесь они собирают самых лучших людей вокруг. То есть на каждой позиции работают, наверное, лучшие люди в мире — от врача до пресс-службы», — указал он.
Со ссылкой на руководителя пресс-службы «Манчестер сити» Гайрат Хасбиуллин сообщил, что только в медиацентре работают около 70 человек, включая фотографов и операторов, а также лиц, ответственных за ведение социальных сетей.
«Если только в медиа-команде клуба работают 70 человек, то профессионализм клуба в других вопросах просто без сомнения», — подчеркнул агент.
Адаптация в новой стране
На сегодняшний день футбольное агентство Football Group, представляющее интересы Хусанова, а также представители «Манчестер сити» занимаются поиском жилья для игрока, регистрацией в различных госорганах, открытием счетов и другими вопросами.
«Этим занимается отдельная команда. Футболист не отвлечён от тренировочного процесса вообще. То есть это вся работа, которая производится сотрудниками клуба и сотрудниками нашего агентства. То есть наш общий рабочий процесс с клубом», — отметил Хасбиуллин.
Благодарности
Хасбиуллин выразил благодарность всем, кто поддерживал Абдукодира Хусанова на его пути до «Манчестер Сити».
«В первую очередь, это его отец и семья. Второй человек, который много сделал для него не только по спортивной части. Наверное, главный его советник и человек, который вкладывал очень много средств и знаний в развитие футболиста, — это Улугбек Асанбаев. Он поверил в него, как футболисту ещё на этапе его приезда в Беларусь. В-третьих, я благодарю тренерский штаб „Энергетика“: Анатолия Ивановича Юревича и Владимира Ивановича Белявского. Они внесли значительный вклад в развитие Абдукодира в Беларуси», — рассказал он.
«И большая благодарность футбольному клубу „Ланс“, а именно тренерскому штабу, который работал с ним. Это бывший главный тренер Франк Эз, а также и спортивный директор, который находился в тот момент в клубе, это Грегори Тиль. Вот эти люди в своё время поверили в Абдукодира и все сделали, чтобы он достиг этого уровня. Ну и благодарность французскому народу и болельщикам „Ланса“, которые просто сумасшедше поддерживали Абдукодира во всем его пути во Франции», — заявил агент.
Гайрат Хасбиуллин отдельно отметил роль Ассоциации футбола Узбекистана, выход молодёжной сборной Узбекистана на Олимпийские игры и успешное выступление национальной команды в отборочном цикле чемпионата мира.
На всём пути — от выступлений в белорусском «Энергетик-БГУ» до перехода в «Манчестер Сити» — «мы чувствуем поддержку президента Ассоциации футбола Узбекистана Абдусалома Азизова и всего руководства ассоциации», сказал он.
«Каждый сотрудник в сборных, в международном отделе, в пресс-службе и доктор сборных — все они проделывают огромную работу, которая заслуживает внимания. Речь идёт о работе Ассоциации футбола за последние годы, благодаря чему мы играем на Олимпиаде, и мы, скорее всего, попадём на чемпионат мира. Наши юношеские сборные — на чемпионате мира. И наш молодой игрок попадает в лучший клуб мира. То есть это общая победа, это общее достижение, и этого невозможно достичь одному человеку», — заявил агент.
Ранее редакция «Газета.uz» публиковала интервью с Хусановым, записанное летом 2024 года во время работы над документальным фильмом о пути сборной Узбекистана на Олимпиаду в Париже.