Milliy gvardiya qo‘mondoni o‘rinbosari Sarvar Mamayusupov “Yangi O‘zbekistondagi strategik islohotlar” doirasida 2017-yil 4-avgustda Milliy gvardiya tashkil etilganini eslatib o‘tdi.
2020-yil 18-noyabrda “Milliy gvardiya to‘g‘risida"gi qonun qabul qilinib, uning maqomi belgilandi. Bugungi kungacha Milliy gvardiya organlari faoliyatiga doir 17 ta qonun, 50 dan ortiq farmon va qarorlar qabul qilinib, unga bir qator yangi vazifa va funksiyalar yuklatilgan.
Yangi qonun loyihasi bilan qonunning 3-moddasida Milliy gvardiya organlarining vazifalari tizimlashtirildi. Yana bir yangi majburiyat kiritilmoqda.
Amaldagi qonunchilikda Milliy gvardiya xodimi xizmat vazifasini bajarayotganda, fuqaroga murojaat qilganda yoki fuqaro unga murojaat qilganda o‘zini tanishtirishi shart bo‘lgan tartib belgilanmagan edi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiya talablaridan kelib chiqib, “Milliy gvardiya to‘g‘risida"gi qonunning “Fuqarolarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlariga rioya etish hamda ularni hurmat qilish prinsipi” deb nomlangan 6-moddasi Milliy gvardiya organi harbiy xizmatchisining (xodimining) fuqaroga murojaat qilganda o‘zini tanishtirishi, shuningdek, uning huquq va majburiyatlarini tushuntirishi shartligi to‘g‘risidagi norma bilan to‘ldirilmoqda.
Sarvar Mamayusupovning aytishicha, qonun loyihasi prezident Davlat xavfsizlik xizmati, Davlat xavfsizlik xizmati, Oliy sud, Bosh prokuratura, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Mudofaa vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan kelishilgan.
Deputat Ruslan Sobirov Milliy gvardiya vazifalaridan jinoyat ishi qo‘zg‘atish bandi chiqarib tashlanishiga e’tibor qaratdi.
Milliy gvardiya huquqshunosi Ochilov javob berib, jinoyat ishini qo‘zg‘atish bo‘yicha protsessual vakolatlar Jinoyat-protsessual kodeksida aniq mansabdor shaxslarga berilganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “bu kelgusida qonunchilikka xalaqit bermaydi va takrorlashning hojati yo‘q”.
“Bu tergovga qadar tekshiruvni amalga oshirish, surishtiruv o‘tkazish doirasida bajariladigan ish. Masalan, jinoyat ishini qo‘zg‘atish bilan birga jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad etish yoki ishni boshqa organga o‘tkazish funksiyalari ham bajariladi. Bu asosiy vazifa emas va bu protsessual qonunchilikda mustahkamlab qo‘yilgan”, — dedi u.
Deputatlar qonun loyihasini birinchi o‘qishda bir ovozdan qabul qildi: 135 kishi “yoqladi”, hech kim betaraf qolmadi va qarshi ovoz bermadi. Endi hujjat Qonunchilik palatasi qo‘mitasida ko‘rib chiqiladi va keyinchalik ikkinchi o‘qishda muhokama qilinadi.
2023-yil may oyida prezident Milliy gvardiya xodimlarining vakolatlarini kengaytirish to‘g‘risidagi qonunni imzolagandi. Unga ko‘ra, ularga jamoat joylarida spirtli ichimliklarni iste’mol qilganlik, voyaga yetmagan shaxsni g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarga jalb qilganlik va boshqa holatlar uchun jarima solish huquqi berilgan. Shuningdek, ular Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning ayrim moddalariga oid bayonnomalarni rasmiylashtirish huquqiga ega bo‘lgan.

Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана в первом чтении приняла законопроект, направленный на улучшение работы Национальной гвардии, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Заместитель командующего Национальной гвардией Сарвар Мамаюсупов напомнил, что в рамках «стратегических реформ в Новом Узбекистане» 4 августа 2017 году была создана Нацгвардия.
18 ноября 2020 года принят закон «О Национальной гвардии», определяющий её статус. На сегодня принято 17 законов, более 50 указов и постановлений о деятельности органов Нацгвардии, на неё возложен ряд новых задач и функций.
Новым законопроектом в статье 3 закона систематизированы задачи органов Национальной гвардии. Вводится ещё одна новая обязанность.
В действующем законодательстве не определён порядок, при котором сотрудник Национальной гвардии при исполнении служебных обязанностей, в случае обращения к гражданину или в случае обращения к нему гражданина обязан представиться.
Исходя из требований Конституции в новой редакции, статья 6 Закона «О Национальной гвардии» о принципе соблюдения и уважения прав, свобод и законных интересов граждан дополняется нормой об обязанности военнослужащего (сотрудника) органа Национальной гвардии представляться при обращении к гражданину, а также разъяснять его права и обязанности.
Сарвар Мамаюсупов заявил, что законопроект был согласован с Государственной службой безопасности президента, Службой государственной безопасности, Верховным судом, Генеральной прокуратурой, МЧС, МВД, Министерством обороны, Министерством экономики и финансов.
Депутат Руслан Сабиров обратил внимание, что из задач Нацгвардии исключается пункт о возбуждении уголовных дел.
Юрист Нацгвардии Очилов ответил, что процессуальные полномочия по возбуждению уголовного дела уже прописаны Уголовно-процессуальном кодексе за конкретными должностными лицами. По его словам, «это не будет мешать закону в дальнейшем и нет необходимости повторяться».
«Это работа, которая проводится в рамках осуществления доследственной проверки, проведения дознания. Например, вместе с возбуждением уголовного дела выполняются функции по отказу в возбуждении уголовного дела или переводу дела в другие органы. Это не основная задача и это уже закреплено в процессуальном законодательстве», — заявил он.
Депутаты единогласно приняли законопроект в первом чтении: 135 голосов «за», никто не воздержался и не проголосовал против. Теперь документ рассмотрят в комитете Законодательной палаты и позже вынесут на рассмотрение во втором чтении.
В мае 2023 года президент подписал закон о расширении полномочий сотрудников Нацгвардии, которые получили право штрафовать за употребление алкоголя в общественных местах, вовлечение несовершеннолетнего в антисоциальное поведение и другое. Они также смогут оформлять протоколы некоторым статьям Кодекса об административной ответственности.