Qishloq xo‘jaligi vazirligi Qozog‘iston tomonidan kartoshka eksportiga joriy qilingan cheklovlar sababli ijtimoiy tarmoqlarda mahsulot narxi oshishi haqida tarqalgan xabarlarga izoh berdi.
18-yanvardan boshlab Qozog‘iston hukumati kartoshka eksportini olti oyga chekladi. Qaror bu mahsulotning, xususan, O‘zbekistonga eksport hajmi oshishi va narxi keskin ko‘tarilishi fonida qabul qilindi. Taqiq YeOII mamlakatlariga taalluqli emas.
Prezident huzuridagi Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilning yanvar-noyabr oylarida O‘zbekistonga 627 ming tonna kartoshka import qilingan. Bu hajmning 74,2 foizi yoki 465,2 ming tonnasi Qozog‘iston hissasiga to‘g‘ri keladi.
Bir yil davomida O‘zbekistonda kartoshka deyarli 40 foizga qimmatlagan. 3-yanvardan to 21-yanvargacha Toshkentdagi “Yangi Qo‘yliq” (Food City) bozorida kartoshkaning narxi minimal 3500 co‘mdan 6500 so‘mga (85 foizga), maksimal 6200 so‘mdan 8500 so‘mgacha (37 foiz) oshdi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, kartoshkaga yillik talab 4 million tonnani tashkil etadi. 2024-yilda mamlakatda jami 3,7 mln tonna, shundan asosiy maydonda 2,7 mln tonna va takroriy ekin sifatida 1 mln tonna kartoshka yetishtirilgan. Mazkur hosilning 600 ming tonnasi keyingi mavsumda ekish uchun urug‘lik sifatida zaxira qilingan va tabiiy yo‘qotish 100 ming tonna (3 foiz) atrofida belgilangan.
2024−2025-yil qish va bahor mavsumi uchun mahalliy hokimliklar tomonidan jalb qilingan tayyorlov korxonalari tomonidan 245,5 ming tonna kartoshka zaxiraga jamg‘arilgan va fsp.agro.uz onlayn platformasi orqali subyektlar kesimida monitoring yo‘lga qo‘yilgan.
Zaxiraga jamg‘arilgan mahsulotni ichki iste’mol bozoriga chiqarish bo‘yicha Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan har 10 kunlik tarmoq jadvali hududlar kesimida tasdiqlanib, ijrosini ta’minlash bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklariga yuborilgan, deyiladi xabarda.
20-yanvar holatiga mahalliy hokimliklar tomonidan jalb qilingan tayyorlov korxonalari tomonidan jami 6,3 ming tonna kartoshka ichki bozorlarga savdoga chiqarilgan, zaxira qoldig‘i 239,2 ming tonnani tashkil qiladi.
Vazirlikning qo‘shimcha qilishicha, kartoshka importi faqat Qozog‘istonga bog‘lanib qolmagan. Ayni paytda Pokiston, Qirg‘iziston va Afg‘onistondan ham kartoshka import qilish yo‘lga qo‘yilgan.
O‘tgan haftada Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi Toshkent bozorlaridagi vaziyatni o‘rganib chiqib, narxlar o‘sishining asosiy omili import qilinadigan kartoshka narxining oshishi ekanini aniqlagandi. Ayni paytda bozorlarda ixtisoslashtirilgan yarmarkalar tashkil etilib, kartoshka 4000 so‘mdan sotilmoqda. Bozorda uning narxi 8000 so‘mga yetadi (14−15-yanvar holatiga).
Moliyachi Otabek Bakirov kuzgi yig‘im-terim davrida kartoshka 2000 so‘mgacha arzonlashgani, biroq narxlarni barqarorlashtiradigan samarali xarid va intervensiya tizimi yo‘qligi uchun ko‘p dehqon va fermerlar kuzgi kartoshka ekmaganini ta’kidladi. Qo‘shimcha omillar qatoriga yoqilg‘i, o‘g‘it va transport narxlarining ko‘tarilishi kiradi. Tabiiyki, keskin arzonlashib ketgan kartoshkadan keyin keskin qimmatlashuvchi kartoshka mavsumi keladi", — deya qayd etdi u.

Министерство сельского хозяйства Узбекистана прокомментировало сообщения в социальных сетях о повышении цен на картофель на фоне введённых Казахстаном ограничений на экспорт этой продукции.
С 18 января Казахстан запретил экспорт картофеля на шесть месяцев на фоне возросших поставок продукции, в том числе в Узбекистан, что повлекло резкий рост цен на внутреннем рынке. Ограничения не распространяются только на страны Евразийского экономического союза.
По данным Агентства статистики при президенте Узбекистана, с января по ноябрь 2024 года в страну было импортировано 627 тысяч тонн картофеля. Из этого объёма 74,2%, или 465,2 тысяч тонн, пришлось на Казахстан.
За прошлый год картофель в Узбекистане подорожал почти на 40%, а с 3 января по 21 января на рынке «Янги Куйлюк» (Food City) в Ташкенте минимальная его стоимость выросла на 85% — с 3500 до 6500 сумов, а максимальная — с 6200 до 8500 сумов (+37%).
По данным Минсельхоза, годовая потребность в картофеле составляет 4 миллиона тонн. В 2024 году в стране было произведено 3,7 миллиона тонн картофеля, из них 2,7 миллиона тонн на основных полях и 1 миллион тонн в качестве повторного урожая. Из этого объёма 600 тысяч тонн зарезервированы в качестве семенного картофеля для следующего сезона, а естественные потери составляют около 100 тысяч тонн (3%).
Для зимне-весеннего сезона 2024−2025 годов заготовительные предприятия, привлечённые местными хокимиятами, сформировали запас в размере 245,5 тысячи тонн картофеля. Мониторинг остатков ведётся в разрезе субъектов через онлайн-платформу fsp.agro.uz.
Для выпуска запасов продукции на внутренний рынок Министерством экономики и финансов разработан и утверждён 10-дневный график поставок по регионам. Этот график направлен Совету министров Каракалпакстана, хокимиятам областей и Ташкента для обеспечения исполнения.
По состоянию на 20 января заготовительные предприятия выпустили на внутренний рынок около 6300 тонн картофеля. Остаток запасов составляет 239,2 тысячи тонн.
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей на прошлой неделе изучил ситуацию на рынках Ташкента и выяснил, что основным драйвером роста цен является подорожание импортного картофеля. При этом на рынках организованы специализированные ярмарки, где картофель продаётся по 4000 сумов. На рынке же его цена доходит до 8000 сумов (по состоянию на 14−15 января).
Финансист Отабек Бакиров отметил, что в период сезона посадки осеннего картофеля (август-сентябрь) он дешевел до 2000 сум, но из-за отсутствия эффективной системы закупок и интервенций, которая могла бы стабилизировать цены, многие фермеры не стали сажать осенний картофель. Дополнительными факторами стали рост цен на топливо, удобрения и транспорт. Как следствие, после резкого удешевления картофеля наступает сезон его резкого подорожания, написал он.