Jahon banki global iqtisodiyot va alohida mintaqalar, jumladan, Yevropa va Markaziy Osiyo (YeMO) uchun tendensiyalar, prognozlar va xavflarni tahlil qiluvchi “Global iqtisodiy istiqbollar” hisobotining so‘nggi nashrini e’lon qildi.
Jahon banki iqtisodchilarining baholariga ko‘ra, O‘zbekiston YAIMi o‘sishi 2024-yil oxirida 6 foizni tashkil etdi. Tashkilotning O‘zbekistonga 2025-yil uchun prognozi 5,8 foizni, 2026-yil uchun esa 5,9 foizni tashkil etadi, bu YeMO mintaqasidagi davlatlar orasida eng yuqori ko‘rsatkichlardan biri. Bu bankning oktabr oyidagi avvalgi prognoziga mos keladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston hukumati 2024-yilda iqtisodiy o‘sishni 6,5 foiz — 115 milliard dollargacha baholagan edi. 2025-yil uchun YAIM o‘sishi prognozi 6 foizni tashkil etadi, inflyatsiya 7−8 foizgacha pasayishi kutilmoqda.
jahon banki
YeMO mintaqasidagi tendensiyalar
Butun Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida 2024-yilda iqtisodiy o‘sish sur’ati 3,2 foizgacha pasaydi, deya qayd etdi Jahon banki. Bu pasayish, asosan, Rossiya va Turkiyadagi iqtisodiy o‘sishning zaiflashishi bilan bog‘liq.
Bundan tashqari, Rossiyaning Ukrainaga bosqini mintaqadagi iqtisodiy faoliyatga salbiy ta’sir ko‘rsatishda davom etmoqda, deya ta’kidladi bank.
YeMO mintaqasida inflyatsiyaning sekinlashuvi to‘xtadi, asosiy inflyatsiya yuqoriligicha qolmoqda, bazaviy inflyatsiya esa pandemiyadan oldingi darajadan ikki baravar yuqori.
Xomashyo narxlarining pasayishi vaziyatni biroz yumshatdi, biroq mehnat bozorlaridagi keskinliklar, ayniqsa, xizmat ko‘rsatish sohasida ish haqiga bosim yuqoriligicha qolmoqda, deya qayd etdi JB.
Sharhda aytilishicha, pul o‘tkazmalari oqimi sekinlashganiga qaramay, Janubiy Kavkazning qator mamlakatlarida Rossiyaning Ukrainaga bosqinigacha bo‘lgan darajadan yuqoriligicha qolmoqda.
Shu bilan birga, ekspertlarning qayd etishicha, Markaziy Osiyo mamlakatlariga, xususan, Tojikistonga pul o‘tkazmalari hajmi barqarorligicha qolmoqda, bu esa aholining shaxsiy iste’moli darajasini saqlab qolishga xizmat qilmoqda.
Prognozlar
Jahon banki prognozlariga ko‘ra, YeMO mintaqasida iqtisodiy o‘sish 2025-yilda 2,5 foizgacha sekinlashadi, keyin esa 2026-yilda 2,7 foizgacha o‘sadi.
Rossiya, Turkiya va Ukrainani hisobga olmaganda, mintaqada o‘sish 2025−2026-yillarda 3,3 foizga oshishi kutilmoqda.
Tovar narxlarining pasayishi va mehnat bozoridagi keskinlikning yumshashi tufayli inflyatsiya asta-sekin sekinlashishi kutilmoqda. 2025-yilda YeMO mintaqasidagi mamlakatlarning yarmida davlat qarzi oshishi kutilmoqda.
Risklar
Prognozdagi risk darajasi iqtisodiy o‘sishning ehtimolif sekinlashuvidan dalolat beradi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, iqtisodiy siyosat bo‘yicha global noaniqlik kuchaymoqda.
Masalan, ayrim mamlakatlar qo‘shimcha savdo cheklovlarini joriy etishi jahon savdosi sohasidagi vaziyatni yanada og‘irlashtirishi va YeMO mintaqasining iqtisodiy ko‘rsatkichlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Barcha YeMO mamlakatlarida harbiy xarajatlar ortdi. “Rossiyaning Ukrainaga bosqini oqibatida yuzaga kelgan mojaroning har qanday eskalatsiyasi mintaqadagi vaziyat yanada yomonlashishiga olib kelishi mumkin”, — deya ta’kidladi JB.
Rossiyada o‘sish sur’atlarining kutilganidan pastligi Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz mamlakatlariga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin, bu, birinchi navbatda, pul o‘tkazmalarining kamayishi bilan bog‘liq, deydi tahlilchilar.
Markaziy banklar inflyatsiya maqsadlariga yaqinlashishda davom etishi kutilmoqda, ammo mintaqaviy inflyatsiyaning pasayishi yanada sekinlashishi mumkin, foiz stavkalarining navbatdagi o‘sishi va ularni uzoq vaqt davomida yuqori darajada ushlab turish esa, ehtimol, iqtisodiy o‘sishni cheklaydi, deb ishonadi JB.
Qurg‘oqchilik va suv toshqinlari kabi ekstremal ob-havo hodisalariga ta’sir qilish bilan bog‘liq iqlim xavflari ham mintaqa uchun asosiy muammo bo‘lib qolmoqda.

Всемирный банк опубликовал очередной выпуск доклада «Глобальные экономические перспективы», в котором анализируются тенденции, прогнозы, и риски для мировой экономики и отдельных регионов, включая страны Европы и Центральной Азии (ЕЦА).
По оценке экономистов ВБ, рост ВВП Узбекистана по итогам 2024 года составил 6%. Прогноз организации для Узбекистана на 2025 год — 5,8%, на 2026 — 5,9% — один из самых высоких среди стран в регионе ЕЦА. Это соответствует предыдущему прогнозу, сделанному банком в октябре.
Напомним, правительство Узбекистана оценило рост экономики в 2024 году в 6,5% — до 115 млрд долларов. Прогнозируемый на 2025 год рост ВВП — 6%, снижение инфляции ожидается до 7−8%.
Тенденции в регионе ЕЦА
В регионе Европы и Центральной Азии в целом темпы экономического роста в 2024 году снизились до 3,2%, отметили в ВБ. Это замедление связано главным образом с ослаблением экономического роста в России и Турции.
Кроме того, на экономическую активность в регионе продолжает отрицательно влиять российское вторжение в Украину, подчеркнули в банке.
Процесс замедления инфляции в регионе ЕЦА остановился, при этом уровень общей инфляции остаётся повышенным, а показатели базовой инфляции в два раза превышают уровни, отмечавшиеся до пандемии.
Снижение цен на сырьевые товары несколько смягчило ситуацию, однако давление на заработные платы из-за напряжённости на рынках труда, особенно в секторе услуг, остаётся высоким, отметили в ВБ.
Несмотря на замедление притока денежных переводов, в ряде стран Южного Кавказа он по-прежнему превышает уровень, наблюдавшийся до начала российского вторжения в Украину, говорится в обзоре.
В то же время, отметили эксперты, объёмы денежных переводов в страны Центральной Азии, особенно в Таджикистан, остаются стабильными, что способствует поддержанию уровня личного потребления населений.
Прогнозы
ВБ прогнозирует, что в 2025 году в регионе ЕЦА прогнозируется замедление экономического роста до 2,5%, с последующим увеличением до 2,7% в 2026 году.
Без учёта России, Турции и Украины темпы роста в регионе, как ожидается, увеличатся в 2025—2026 годах до 3,3%.
Ожидается, что инфляция будет постепенно замедляться благодаря снижению цен на сырьевые товары и ослаблению напряжённости на рынке труда. В 2025 году прогнозируется увеличение государственного долга в половине стран региона ЕЦА.
Соотношение рисков в прогнозе указывает на возможное снижение темпов экономического роста. Сохраняется повышенная глобальная неопределённость относительно экономической политики, отметили эксперты.
Так, введение дополнительных торговых ограничений со стороны определённых стран может ещё больше усугубить ситуацию в сфере мировой торговли и негативно отразиться на экономических показателях региона ЕЦА.
Во всех странах ЕЦА увеличились военные расходы. «Любая дальнейшая эскалация конфликта, вызванного российским вторжением в Украину, может привести к ещё более значительному ухудшению ситуации в регионе», — подчеркнули в ВБ.
Более низкие, чем ожидалось, темпы роста в России могут серьёзно повлиять на страны Центральной Азии и Южного Кавказа, прежде всего из-за уменьшения объёмов денежных переводов, считают аналитики.
Ожидается, что центральные банки продолжат постепенно приближаться к своим целям по инфляции, но снижение темпов инфляции в регионе может ещё сильнее замедлиться, а последующее повышение процентных ставок и их сохранение на высоком уровне в течение более длительного времени, вероятно, будет сдерживать экономический рост, полагают в ВБ.
Серьёзной проблемой для региона также остаются климатические риски, связанные с увеличением подверженности экстремальным погодным явлениям, таким как засухи и наводнения.