Shavkat Mirziyoyev 23-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda 2025-yilda uy-joy qurilishi va ipoteka krediti sohasidagi o‘zgarishlarni e’lon qildi, deb xabar berdi prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Davlat rahbari yig‘ilishda hamma hokimlar ham qurilishning iqtisodiyot uchun, aholi farovonligi uchun qanchalik muhimligini tushunib yetmayotganini ko‘rsatib o‘tdi.
Prezident 2024-yilda Toshkent, Navoiy, Buxoro, Xorazm va Samarqand shaharlarida uy-joylar qurish borasidagi ishlarni ijobiy baholadi. Lekin “Yangi O‘zbekiston” massivlaridagi ishlarning borishi qoniqarsiz ekani qayd etildi.
Qoraqalpog‘iston, Jizzax va Sirdaryoda esa infratuzilma va quruvchilar bilan ishlash o‘z holiga tashlab qo‘yilgan. Xorazmda 98 ta, Buxoroda 65 ta, Jizzaxda 19 ta, Navoiyda 12 ta auksionda sotib olingan yerda qurilish boshlanmagan.
Bundan tashqari, ba’zi xonadonlar aholi va infratuzilmadan uzoq, talab bo‘lmagan joyda qurilgani uchun bir yildan beri sotilmayapti.
Davlat rahbari “Yangi O‘zbekiston” massivlarini qurish bo‘yicha mutlaqo yangi tizim yo‘lga qo‘yilishini ta’kidladi.
Endi “Yangi O‘zbekiston” massiviga berilgan yer bo‘yicha loyihalashni 2 oydan, qurilishni boshlashni 3 oydan oshirishga yo‘l qo‘yilmaydi. Bu talab buzilsa, yer qaytarib olinib, qayta auksionga chiqariladi.
Loyiha ekspertizasini o‘n besh kundan o‘tkazib yuborgan tashkilotlarning litsenziyasi to‘xtatib qo‘yiladi.
Qurilishda “eskrou” tizimi joriy qilinmoqda. Bu tizim developerlarga hozirgidan pastroq stavkada mablag‘ jalb qilish imkonini beradi. Muhimi, developerlarni moliyalashtirish uy qurish bilan birga boshlanadi va davom etadi.
Bundan tashqari, ushbu tizim doirasida fuqarolar qurilish boshidan ipoteka va subsidiya olish hamda uy bitmasdan turib ham boshqa odamga sotish imkoniga ega bo‘ladi. Bu bilan uy sotib oluvchilar kafolatli himoyalanadi.
“Yangi O‘zbekiston” massivi uchun berilgan yerlarning 10 foizi developerlarga tijorat binolarini qurishi uchun yagona lot sifatida savdoga chiqariladi.
Bu uylarni pastki qavatida xususiy bog‘cha tashkil qilishga ruxsat berilishi, ular mulk solig‘idan ham ozod qilinishi ta’kidlandi.
Hokimlarga bu massivlarga ko‘chib keladigan aholining talabini hisobga olib pastki qavatlarda bog‘cha tashkil qilishni boshlash topshirildi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda 2030-yilgacha kamida 100 ta “Yangi O‘zbekiston” massivini qurish reja qilingan.
Yangi massivlar uchun yerlar kamida 70 ming odam yashaydigan tuman markazi yoki shahar hududiga 1−2 kilometr masofadagi joydan ajratiladi. Bu massivlarning har birida 100 ming kvadrat metr xonadon quriladi.
Joriy yil “Yangi O‘zbekiston” massivlari infratuzilmasi uchun 1,2 trillion so‘m beriladi.
Hozir “Yangi O‘zbekiston” massivi uchun mas’ul yagona tashkilot bo‘lmagani uchun, yer qayerdan ajratiladi, infratuzilma qanday bo‘ladi, qayerga daraxt ekiladi, sug‘orish va drenaj tizimi qanaqa o‘tkaziladi, degan savollarga javob yo‘qligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bois bu ishlarni tashkillashtirish uchun “O‘z uyim” kompaniyasi tashkil qilinadi. Ushbu kompaniya “Yangi O‘zbekiston” massivlariga yer tanlash, loyihalash, qurish va ekspluatatsiya qilishga mas’ul bo‘ladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 23 января анонсировал изменения в сферах строительства жилья и ипотечного кредитования в 2025 году, передаёт его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Глава государства заявил, что не все хокимы в полной мере осознают важность строительства жилья для экономики и благосостояния населения.
Президент позитивно оценил работу по строительству жилья в Ташкенте, Навои, Бухаре, Хорезме и Самарканде в 2024 году. Однако ход работ на массивах «Янги Узбекистон» («Новый Узбекистан») он признал неудовлетворительным.
В Каракалпакстане, Джизакской и Сырдарьинской областях инфраструктура и взаимодействие со строителями оставлены без должного контроля. В Хорезме на 98 земельных участках, приобретённых на аукционах, строительство так и не началось, в Бухаре — на 65, в Джизаке — на 19, в Навои — на 12.
Некоторые дома были построены в отдалённых местах, где отсутствует инфраструктура и низкий спрос, из-за чего жильё в них не могут продать уже более года, сказал президент.
Шавкат Мирзиёев сообщил, что будет внедрена «абсолютно новая» система строительства массивов «Новый Узбекистан».
Теперь проектирование участков, выделенных для таких массивов, должно быть завершено не позднее чем за 2 месяца, а строительство начато в течение 3 месяцев. В случае нарушения этих сроков земля будет изъята и выставлена на повторный аукцион.
Организации, которые превышают 15-дневный срок проведения проектной экспертизы, лишатся лицензии.
В строительстве вводится система эскроу-счетов, которая позволит девелоперам привлекать средства по более низким ставкам. Основное преимущество заключается в том, что финансирование девелоперов начнётся одновременно с началом строительства и продолжится в процессе реализации проекта.
Кроме того, в рамках этой системы граждане получат возможность оформлять ипотеку и субсидии с момента начала строительства, а также перепродавать жильё до завершения его строительства. Это обеспечит дополнительную защиту покупателей жилья.
10% земли, выделенной для массивов «Новый Узбекистан», будет выставлено на аукцион в виде единого лота для строительства коммерческих объектов девелоперами.
На первых этажах зданий разрешено открывать частные детские сады, которые будут освобождены от уплаты налога на имущество.
Хокимам поручено, учитывая потребности жителей, переселяющихся в массивы, и организовать создание детских садов на первых этажах зданий.
По словам президента, до 2030 года планируется построить не менее 100 массивов «Новый Узбекистан».
Земельные участки для новых массивов будут выделяться в 1−2 км от районных центров или городов с населением не менее 70 тысяч человек. В каждом массиве планируется строительство жилья общей площадью 100 тысяч квадратных метров.
В этом году на развитие инфраструктуры массивов «Новый Узбекистан» будет выделено 1,2 трлн сумов.
Президент также заявил, что на данный момент нет единой организации, ответственной за массивы «Новый Узбекистан». Это приводит к отсутствию ответов на вопросы о выделении земли, строительстве инфраструктуры, посадке деревьев, системе ирригации и дренажа.
Для решения этих задач будет создана компания «Уз уйим», которая будет отвечать за выбор земли, проектирование, строительство и эксплуатацию массивов «Новый Узбекистан», сообщил Шавкат Мирзиёев.
Компетентным органам поручено привлечь международных экспертов для разработки стратегии жилищной политики на ближайшие пять лет.