O‘zbekiston va Afg‘oniston temiryo‘l ma’muriyatlari Hayraton — Mozori Sharif temiryo‘lidan foydalanish va xizmat ko‘rsatish bo‘yicha shartnomani uzaytirishga kelishib oldi, deya xabar qildi O‘zbekiston Transport vazirligi matbuot xizmati.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati shu’ba korxonasi hisoblangan “Sogdiana trans” MCHJ temiryo‘l liniyasiga xizmat ko‘rsatuvchi operator sifatida saqlanib qoladi.
Afg‘oniston Jamoat ishlari vazirligi “O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Xitoy va Afg‘oniston o‘rtasidagi to‘rt tomonlama temiryo‘l-iqtisodiy koridor to‘g‘risidagi bitim” 2025-yilgacha uzaytirilganini ma’lum qildi.
Vazirlik vakili Muhammad Ashraf Haqshenasning xabar qilishicha, jamoat ishlari vazirining o‘rinbosari O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida mazkur kelishuvni imzolagan. Ushbu koridor Xitoy, Qirg‘iziston va O‘zbekistondan o‘tib Hayraton-Mozori Sharif temiryo‘li bilan bog‘lanadi.
Vazirlik vakilining qo‘shimcha qilishicha, 2024-yilda mazkur temiryo‘l koridori orqali Afg‘oniston va Xitoy o‘rtasida 4200 ta konteyner tovar tashilgan. Yangi kelishuvga ko‘ra, ishtirokchi mamlakatlar o‘rtasida yuk tashish hajmi oshiriladi.
21−23-yanvar kunlari Toshkentda Afg‘oniston jamoat ishlari vazirining o‘rinbosari Mahmadali Sohibzoda boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv tashkil etildi.
Transport vaziri Ilhom Maxkamov (o‘rtada), “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi Zufar Narzullayev (o‘ngda).Transport vaziri Ilhom Maxkamov (o‘rtada), “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi Zufar Narzullayev (o‘ngda).
O‘zbekiston transport vaziri Ilhom Mahkamov bilan uchrashuvda afg‘on tomoni bilan transafg‘on temiryo‘li qurilishi loyihasini amalga oshirishni jadallashtirish masalalarini muhokama qildi.
2022-yilning dekabrida afg‘on nashri TOLOnews Hayraton — Mozori Sharif temiryo‘li uchastkasiga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha shartnomani qozog‘istonlik Mansour Fatih kompaniyasi qo‘lga kiritganini xabar qilgandi. Biroq O‘zbekiston bu ma’lumotni rad etib, muzokaralar davom etayotganini bildirgan. 2023-yil fevral oyida tomonlar yangi kelishuvni imzolagan.
O‘tgan yilning avgust oyida Afg‘onistonda Naybobod temiryo‘l stansiyasi ochildi. Ushbu stansiya va Hayraton — Naybobod — Mozori Sharif" yo‘nalishi “O‘zbekiston temir yo‘llari” tomonidan Afg‘oniston Temiryo‘l boshqarmasi bilan tuzilgan shartnoma asosida tiklangan.
“Sogdiana trans” korxonasi 2011-yil dekabrida Hayraton — Mozori Sharif temiryo‘l yo‘nalishini ekspluatatsiya qilish va unga xizmat ko‘rsatish maqsadida tashkil etilgan. “O‘zbekiston temir yo‘llari” 129 million dollarlik sarmoya bilan, 75 km uzunlikdagi ushbu yo‘l qurilishini 2010-yil noyabrida yakunlagan.
“Hayraton” stansiyasi orqali Afg‘oniston importining yarmidan ko‘prog‘i hamda katta hajmdagi gumanitar yuklar o‘tadi.

Железнодорожные администрации Узбекистана и Афганистана договорились продлить контракт на эксплуатацию и обслуживание железной дороги «Хайратон — Мазари-Шариф», сообщила пресс-служба Министерства транспорта Узбекистана.
Оператором ж/д ветки останется ООО «Согдиана транс» — дочерняя компания «Узбекистон темир йуллари».
Министерство общественных работ Афганистана сообщило о продлении «соглашения о четырёхстороннем железнодорожно-экономическом коридоре между Афганистаном, Узбекистаном, Кыргызстаном и Китаем на 2025 год».
Официальный представитель министерства Мохаммад Ашраф Хакшенас заявил, что заместитель министра общественных работ подписал соглашение во время своего визита в Узбекистан.
Этот коридор соединяется с железной дорогой Хайратан-Мазари-Шариф после прохождения через Китай, Кыргызстан и Узбекистан.
Представитель министерства добавил, что через этот железнодорожный коридор в 2024 году было перевезено 4200 контейнеров с товарами между Афганистаном и Китаем. Согласно новому соглашению, объём перевозок между странами-участницами будет увеличен.
21−23 января в Ташкенте организована встреча с делегацией Афганистана во главе заместителя министра общественных работ по вопросам железной дороги Махмадали Сохибзода.
Илхом Махкамов (в центре), председатель правления «Узбекистон темир йуллари» Зуфар Нарзуллаев.
На встрече с министром транспорта Узбекистана Илхомом Махкамовым стороны обсудили с афганской стороной ускорение реализации проекта строительства Трансафганской железной дороги.
В декабре 2022 года афганское издание TOLOnews сообщило, что контракт на обслуживание участка железной дороги «Хайратон — Мазари — Шариф» получила казахская компания Mansour Fatih, однако Узбекистан опроверг эту информацию, заявив, что переговоры ещё ведутся. В феврале 2023 года стороны подписали новый договор.
В августе прошлого года в Афганистане открылась железнодорожная станция Наибабад, её и линию Хайратон — Наибабад — Мазари-Шариф восстановила компания «Узбекистон темир йуллари» по контракту с Афганским железнодорожным управлением. В ходе церемонии на станцию прибыли первые грузовые вагоны.
Предприятие «Согдиана транс» было создано в декабре 2011 года для эксплуатации и обслуживания железнодорожной линии «Хайратон — Мазари — Шариф». «Узбекистон темир йуллари» завершила строительство линии протяжённостью 75 км и стоимостью 129 млн долларов в ноябре 2010 года.
Через станцию «Хайратон» проходит около половины импорта Афганистана, а также значительная часть гуманитарных грузов.