American Airlines samolyoti harbiy vertolyot bilan to‘qnashgan kuni Vashingtonning Ronald Reygan nomidagi aeroportda dispetcherlar yetishmagan, deb xabar berdi New York Times AQSh Fuqaro aviatsiyasi federal boshqarmasining (FAA) dastlabki hisobotiga tayanib.
Hisobotda aytilishicha, navbatchi dispetcherlar soni “kun vaqti va trafik hajmiga monand darajada bo‘lmagan”. Aeroport hududida vertolyotlarning harakatlanishi uchun mas’ul bo‘lgan dispetcher, o‘z navbatida, samolyotlar ekipajlariga uchish va qo‘nish bo‘yicha ham ko‘rsatmalar bergan. Qoidaga ko‘ra, bu ish bir emas, ikki dispetcherga topshiriladi, deya aniqlik kiritdi NYT.
Black Hawk vertolyotining yakuniy joylashuvi ham tasdiqlangan yo‘nalishdan chetga chiqib, yer sathidan yuqoriroqqa uchganini ko‘rsatadi, deb yozadi NYT to‘rtta manbaga tayanib. Vertolyotlarga Reygan aeroporti yaqinida 61 metrdan yuqori bo‘lmagan masofada uchishga ruxsat beriladi, ammo to‘qnashuv paytida u 91 metrdan balandroqda bo‘lgan. Gazetaning ta’kidlashicha, vertolyot uchuvchisi dispetcherga American Airlines samolyotini ko‘rayotganini tasdiqlagan, biroq samolyot ortidan uchish bo‘yicha ko‘rsatmaga qaramay, belgilangan yo‘nalishga amal qilmagan.
- American Airlines aviakompaniyasining Bombardier CRJ700 yo‘lovchi samolyoti va AQSh qurolli kuchlarining Black Hawk vertolyoti 29-yanvar kuni kechqurun Reygan aeroportiga yaqinlashganda to‘qnashdi va Potomak daryosiga quladi. Hodisada hamma, ya’ni 67 kishi halok bo‘ldi: 60 yo‘lovchi va CRJ700 ekipaji, shuningdek, vertolyot ekipajining uch a’zosi. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, daryodan 50 dan ortiq jasad olib chiqilgan. Samolyotning qora qutilari topilgan va mutaxassislar tomonidan o‘rganilmoqda.

В аэропорту имени Рональда Рейгана в Вашингтоне в день столкновения пассажирского самолёта American Airlines с военным вертолётом не хватало диспетчеров, сообщает New York Times со ссылкой на предварительный отчёт Федерального управления гражданской авиации США (FAA).
В отчёте FAA говорится, что число дежурных диспетчеров «не было нормальным для времени суток и объёма трафика». Диспетчер, отвечавший за перемещение вертолётов в районе аэропорта, также инструктировал экипажи самолётов по взлёту и посадке. Как правило, эта работа поручается двум диспетчерам, а не одному, уточняет NYT.
Конечное местоположении вертолёта Black Hawk также указывает на то, он отклонился от утверждённого маршрута и летел выше над землёй, пишет NYT со ссылкой на четырёх источников. Вертолётам разрешается летать не выше 61 метра вблизи аэропорта Рейгана, однако в момент столкновения он находился выше 91 метра. При этом пилот вертолёта подтвердил диспетчеру, что видит самолёт American Airlines, но не последовал маршруту, несмотря на указание лететь позади самолёта, отмечает газета.
- Пассажирский самолёт Bombardier CRJ700 авиакомпании American Airlines и вертолёт Black Hawk вооружённых сил США столкнулись вечером 29 января на подлёте к аэропорту Рейгана и упали в реку Потомак. При крушении погибли 67 человек: 60 пассажиров и членов экипажа CRJ700, а также трое членов экипажа вертолёта. Все они погибли. По последним данным, из реки извлекли более 50 тел. Чёрные ящики самолёта были найдены и сейчас изучаются экспертами.