“Harbiy asirlarning fuqaroligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar ko‘pincha ularning so‘zlaridan aniqlanadi, chunki buni tasdiqlovchi hujjatlar aksariyat hollarda mavjud bo‘lmaydi”, — deyiladi vazirning javobida.
Vazirlikning ta’kidlashicha, “uchastka va lagerlarida saqlanayotgan harbiy asirlar, fuqaroligidan qat’i nazar, bir xil huquqiy maqomga ega bo‘lib, bu xalqaro va milliy normativ-huquqiy hujjatlarda mustahkamlangan”.
“Harbiy asirning fuqaroligi, shu jumladan, ikki fuqarolik, uning huquqiy maqomiga hech qanday ta’sir ko‘rsatmaydi”, — deya qo‘shimcha qildi vazirlik.
• 2023-yil iyun oyida BBC rus xizmati Rossiya qamoqxonalaridan Ukrainadagi urushga tushib qolgan mehnat muhojirlariga bag‘ishlangan tergovni e’lon qilgandi. Unda aytilishicha, Rossiya tomonidan urushda Markaziy Osiyo mamlakatlarining kamida 93 fuqarosi halok bo‘lgan: Qirg‘izistondan 19 nafar, O‘zbekistondan 34 nafar va Tojikistondan 40 nafar.
• 2024-yil iyun oyida Rossiya Tergov qo‘mitasi raisi Aleksandr Bastrikin Rossiya Ukrainadagi urushga Rossiya fuqaroligini olgan 30 mingdan ortiq odamni “ovlab”, harbiy ro‘yxatga kiritgani va ularning 10 mingga yaqinini urushga jo‘natganini ma’lum qilgandi.
• 2024-yil dekabr oyida Andijon sudi Rossiya tomonida Ukrainaga qarshi kurashgan O‘zbekiston fuqarosini 4 yil 2 oyga ozodlikni cheklash jazosiga hukm qilgan. Sudlanuvchi harbiy harakatlar davomida 10 dan ortiq ukrainalik askarni o‘ldirganini aytgan. Aybni bo‘yniga olib kelgani uchun hukm yengillashtirilgan.

С начала полномасштабного вторжения России в Украину в феврале 2022 года около 30 граждан стран Центральной Азии попали в плен украинским военным. Об этом на запрос проекта Радио Свобода «Новости Приазовья» сообщила министр юстиции Украины Ольга Стефанишина. Их текущий статус в ведомстве не уточнили.
«Информация о гражданстве военнопленных чаще всего устанавливается с их слов, поскольку документы, подтверждающие это, в большинстве случаев отсутствуют», — указано в ответе министра.
В министерстве также отметили, что «военнопленные, находящиеся в участках и лагерях содержания, независимо от гражданства, имеют одинаковый правовой статус, который закреплён как в международных, так и в национальных нормативно-правовых актах».
«Гражданство военнопленного, в том числе двойное, никак не влияет на его правовой статус», — добавили в ведомстве.
- В июне 2023 года Русская служба BBC выпустила расследование, посвящённое трудовым мигрантам, которые попали на войну в Украине из российских тюрем. В нем говорилось, что с российской стороны на войне погибло не менее 93 граждан стран Центральной Азии: 19 из Кыргызстана, 34 из Узбекистана и 40 из Таджикистана.
- В июне 2024 года председатель Следственного комитета РФ Александр Бастрыкин сообщил, что Россия отправила на войну в Украине около 10 тысяч мигрантов, получивших гражданство России. Всего, по его словам, российские власти на тот момент «отловили» более 30 тысяч человек, получивших гражданство и поставили их воинский учет.
- В декабре 2024 года суд в Андижане приговорил гражданина Узбекистана, воевавшего на стороне России против Украины, к ограничению свободы на 4 года и 2 месяца. Подсудимый заявил, что в период боевых действий убил более 10 украинских солдат. Приговор смягчили за явку с повинной.