Toshkent va Surxondaryo viloyatlarida qattiq va suyuq maishiy chiqindilarni yig‘ish va olib chiqish bo‘yicha yagona tariflar tasdiqlandi. Bu haqdagi qarorlar xalq deputatlari viloyatlar kengashlari tomonidan sanitariya-tozalash xizmatlari sifatini oshirish maqsadida qabul qilindi, deb xabar berdi Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi.
Toshkent viloyatining aksariyat tuman va shaharlarida tarif QQS bilan bir kishiga 7840 so‘m miqdorida belgilandi (2023-yil noyabr oyidan 4400 so‘m, +1,8 baravar), yuridik shaxslar uchun esa QQS bilan bir metr kub uchun 82 880 so‘m (68 320 so‘m, +21,3%).
Tariflar Toshkent viloyatidagi Toza Hudud davlat unitar korxonasi hamda Angren Bunyod Fayz, Nurli yo‘l marvaridi, Ohangaron sanitariya tozalash, Rahnamo Servis va Zero-Waste kompaniyalariga tatbiq etiladi.
Ular quyidagi hududlarga xizmat ko‘rsatadi:
• Olmaliq, Angren, Ohangaron, Nurafshon, Chirchiq, Yangiyo‘l shaharlari;
• Ohangaron, Bo‘stonliq, Zangiota, Qibray, Quyichirchiq, O‘rtachirchiq, Yuqori Chirchiq, Parkent, Toshkent, Chinoz, Yangiyo‘l tumanlari.
Shuningdek, Surxondaryo viloyatining barcha shahar va tumanlari uchun yagona tariflar tasdiqlandi. Jismoniy shaxslar uchun narx bir kishi uchun 7000 so‘mni (QQS bilan 7840 so‘m), yuridik shaxslar uchun 122 219 so‘mni (QQS bilan 136 885 so‘m) tashkil etadi. O‘tgan yilning aprel oyida tariflar mos ravishda 4500 va 78 400 so‘m bo‘lgan, ya’ni o‘sish 74 foizni tashkil etgan.
Tariflar Toza Hudud DUK va Bio Texno Eko, Bio Tex Eco, Qiziriq invest, Sale kingdom va Sho‘rg‘un kommunal foydalanish kompaniyalariga tatbiq etiladi.
Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, yagona tariflar mamlakat rahbariyati qarorlari ijrosi doirasida belgilanadi. Ta’kidlanishicha, majburiy yagona tariflar ko‘rsatilayotgan sanitariya-tozalash xizmatlari sifatini oshirishga, shuningdek, yangi ish o‘rinlarini yaratishga qaratilgan.
сурхондарё вилояти, тошкент вилояти, chiqindilarni утилизация қилish даражаси, qattiq maishiy чиқиндилар
2023-yilning noyabr oyida Toshkent, Farg‘ona, Andijon, Samarqand viloyatlari va Samarqand shahrida, o‘sha yilning dekabr oyida esa Buxoro va Namangan viloyatlarida chiqindilarni olib chiqish bo‘yicha yagona tariflar belgilangan edi.
O‘tgan yilning dekabr oyida O‘zbekiston Qonunchilik palatasi maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish uchun qarzdorlik mavjud bo‘lganda elektr energiyasi uchun to‘lovni cheklash to‘g‘risidagi qonunni qabul qildi. Deputatlar tuzatishlarni faol muhokama qildi va natijada cheklovlar kiritilgunga qadar qarzni to‘lash uchun 5 kun vaqt berishga qaror qildi. Hujjat Senatga yuborilgan.

В Ташкентской и Сурхандарьинской областях утверждены единые тарифы на сбор и вывоз твёрдых и жидких бытовых отходов. Решения об этом приняты кенгашами народных депутатов областей для повышения качества санитарно-очистительных услуг, сообщило Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики.
В большинстве районов и городов Ташкентской области тариф установлен в размере 7840 сумов на одного человека с НДС (с ноября 2023 года было 4400 сумов, +1,8 раза), а для юридических лиц — 82 880 сумов за кубометр с НДС (68 320 сумов, +21,3%).
Тарифы распространяются на государственное унитарное предприятие «Toza Hudud» Ташкентской области, а также на компании Angren Bunyod Fayz, Nurli yo‘l marvaridi, Ohangaron sanitariya tozalash, Rahnamo Servis и Zero-Waste.
Они обслуживают следующие территории:
- города Алмалык, Ангрен, Ахангаран, Нурафшан, Чирчик, Янгиюль;
- Ахангаранский, Бостанлыкский, Зангиатинский, Кибрайский, Куйичирчиский, Уртачирчикский, Юкоричирчикский, Паркентский, Ташкентский, Чиназский, Янгиюльский районы.
Единые тарифы также утверждены для всех городов и районов Сурхандарьинской области. Для физических лиц цена составит 7000 сумов на одного человека (7840 с НДС), для юридических лиц — 122 219 сумов за кубометр (136 885 сумов с НДС). С апреля прошлого года тарифы составляли 4500 и 78 400 сумов соответственно, то есть рост составил 74%.
Тарифы распространяются на ГУП Toza Hudud и компании Bio Texno Eko, Bio Tex Eco, Qiziriq invest, Sale kingdom и Sho‘rg‘un kommunal foydalanish.
По данным агентства, единые тарифы устанавливаются в рамках исполнения решений руководства страны. Отмечается, что обязательные единые тарифы направлены на повышение качества оказываемых санитарно-очистительных услуг, а также на создание новых рабочих мест.
В ноябре 2023 года единые тарифы по вывозу отходов были установлены в Ташкентской, Ферганской, Андижанской, Самаркандской областях и Самарканде, а в декабре того года — В Бухарской и Наманганской областях.
В декабре прошлого года Законодательная палата Узбекистана приняла закон об ограничении оплаты за электроэнергию при наличии долгов за вывоз бытовых отходов. Депутаты активно обсуждали поправки и в итоге решили предоставить 5 дней на погашение долга до введения ограничений. Документ направлен в Сенат.