Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-yanvar kuni chorvachilik va parrandachilikni qo‘llab-quvvatlash va sohada yuqori qo‘shilgan qiymat yaratish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
2025-yilda qariyb 3,19 mln tonna chorva go‘shti, 1 mln tonna parranda go‘shti, 13,12 mln tonna sut va 10,5 mlrd dona tuxum yetishtirish reja qilinmoqda. Ushbu yilda parranda go‘shti eksporti prognozi 180 mln dollar, jumladan, parranda go‘shti 95 mln dollar, tuxum 69 mln dollarni tashkil etadi.
Bundan tashqari, asosan parrandachilik xo‘jaliklari va aholi o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hisobiga parrandachilik sohasida 1 mln kishini ish bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan.
2025-yil 1-apreldan 2028-yil 1-yanvargacha chorvachilik va parrandachilik xo‘jaliklari uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ining 50 foizini qaytarish (keshbek) mexanizmim joriy etiladi. Bunda xo‘jaliklarning go‘sht, sut, tuxum va parranda go‘shtni sotishdan tushgan tushumi ularning umumiy daromadining kamida 90 foizini tashkil qilishi kerak.
Shuningdek, 2025-yil 1-fevralga qadar Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasining (mamlakat suveren jamg‘armasi) 50 mln dollari miqdoridagi mablag‘lari “Mikrokreditbank”ning ustav kapitalini oshirishga yo‘naltiriladi. Ushbu mablag‘lar 1 mln ish o‘rni yaratishga mo‘ljallangan “Parranda boqish — daromad topish” loyihasi doirasida parrandachilik tarmog‘idagi xonadonlar bilan hamkorlikni moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.
Ushbu loyiha aholi bandligini ta’minlash maqsadida kam quvvatda ishlayotgan korxonalarni moliyaviy sog‘lomlashtirish, tijorat banklari balansidagi xo‘jaliklarni salohiyatli yirik korxonalarga biriktirish, ishlab chiqarish va qayta ishlash tarmoqlari o‘rtasida kooperatsiya tizimini tashkil etish hamda yangi loyihalarni ishga tushirish hisobiga amalga oshiriladi.
2028-yil 1-yanvarga qadar parrandachilik-naslchilik korxonalarining jo‘jalarni yetkazib berishda foydalaniladigan motorli transport vositalari uchun import bojxona boji 5 foizga pasaytiriladi va dvigatelning har bir kub sm uchun 1,2 dollar etib belgilanadi.
Naslchilik xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida soliq imtiyozlari 2028-yilgacha uzaytirildi. Shu sanaga qadar ular foyda, mulk, yer va suv resurslari uchun soliqlarni 50 foiz pasaytirilgan stavkada to‘lashda davom etadi.
Shuningdek, veterinariya dori vositalarini, davlat veterinariya laboratoriya tekshiruvlarida qo‘llanadigan tashxis test tizimlarini olib kirishda veterinariya dori vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazish hamda ro‘yxatdan o‘tkazganlik guvohnomasini berish bepul bo‘ladi.
Prezident qarorida yaylovlar degradatsiyasining oldini olish va qorako‘lchilik sohasini qo‘llab-quvvatlash maqsadida xalqaro donorlardan 50 mln dollar mablag‘ jalb etish belgilangan.
2025-yilda yaylovlarni tiklash hamda ularda sug‘orish inshootlarini (quduqlarni) barpo etish dasturini ishlab chiqish reja qilingan. Quduqlarni muqobil energiya manbalari qurilmalari va suv hisoblagichlar bilan ta’minlash belgilangan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 января подписал постановление о поддержке животноводства и птицеводства и создании высокой добавленной стоимости в этих сферах.
В 2025 году планируется производство около 3,19 млн тонн мяса скота, 1 млн тонн мяса птицы, 13,12 млн тонн молока и 10,5 млрд яиц. Прогнозный показатель экспорта птицеводческой продукции на этот год составляет 180 млн долларов, включая мяса птицы на 95 млн долларов и яиц на 69 млн долларов.
Кроме того, в сфере птицеводства планируется обеспечить занятость 1 миллиона человек — в основном за счёт налаживания кооперации между птицеводческими хозяйствами и населением.
С 1 апреля 2025 года до 1 января 2028 года вводится механизм возврата (кэшбек) 50% налога на добавленную стоимость для животноводческих и птицеводческих хозяйств, чья выручка от реализации мяса, молока, яиц и мяса птицы составляет не менее 90% доходов.
Кроме того, до 1 февраля 2025 года из Фонда реконструкции и развития Узбекистана (суверенный фонд страны) направят 50 млн долларов на увеличение уставного капитала «Микрокредитбанк». Эти средства пойдут на финансирование кооперации с домохозяйствами в сфере птицеводства в рамках проекта «Птицеводство — источник дохода», рассчитанный на создание 1 миллиона рабочих мест.
В рамках этого проекта запланировано финансовое оздоровление низкорентабельных предприятий. Также предполагается присоединение хозяйств, находящихся на балансе банков, к крупным предприятиям, создание системы кооперации между малыми производителями и перерабатывающей отраслью, а также запуск новых проектов.
Также до 1 января 2028 года будет снижена таможенная пошлина на ввозимые транспортные средства, предназначенные для нужд птицеводческо-племенных предприятий. Ставка на ввоз грузовиков 5−20 тонн составит 5% от стоимости плюс 1,2 доллара за кубический сантиметр мотора вместо текущих 70% и 3 долларов.
Для поддержки племенных хозяйств продлены налоговые льготы до 2028 года. До этого срока они продолжат платить по сниженной на 50% ставке налоги на прибыль, имущество, землю и водные ресурсы.
Кроме того, отменяется плата за услуги по регистрации ветеринарных препаратов и выдаче соответствующих свидетельств при их ввозе. Это касается лекарственных средств для оплодотворения эмбрионов скота, включая крупный рогатый скот, коз, овец и племенных лошадей. Бесплатными также станут диагностические тест-наборы, применяемые в государственных ветеринарных лабораторных исследованиях.
Постановлением президента поручено привлечь от международных доноров 50 млн долларов для предотвращения деградации пастбищ и поддержки отрасли каракулеводства.
Планируется принять программу восстановления пастбищ и создания на них орошительных сооружений (скважин) в 2025 году. На землях для выпаса скота определить обязательства субъектов, за которыми закрепляются скважины, а также установить счётчики воды и солнечные панели для электроснабжения.