AQSh prezidenti Donald Tramp Ukraina hukumati bilan Kiyev Amerika yordami evaziga nodir metallarni yetkazib berishi bo‘yicha kelishuv imzolamoqchi ekanini ma’lum qildi, deb xabar bermoqda Reuters va New York Times.
“Biz Ukraina bilan bitim tuzmoqchimiz, uning doirasida ular biz ularga bergan narsalarni nodir metallar va boshqa narsalar evaziga olishadi”, — dedi Tramp 3-fevral kuni Oq uyda jurnalistlar bilan muloqot chog‘ida.
Reuters nashrining ta’kidlashicha, Tramp “nodir metallar” atamasini barcha turdagi muhim minerallarni yoki faqat nodir yer metallarini ifodalash uchun ishlatgani aniq emas.
Nodir metallar — elektromobillar, mobil telefonlar va boshqa elektronika ishlab chiqarishda qo‘llanadigan magnitlar tayyorlash uchun ishlatiladigan 17 ta metall guruhidir.
Ukraina uran, litiy va titanning katta zaxiralariga ega, ular muhim minerallardir, ammo nodir metallar emas. Ukraina rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda 20 dan ortiq muhim minerallar konlari mavjud, ammo zaxiralarning bir qismi Rossiya Ukrainada bosib olgan hududlarda qolmoqda.
Nodir yer minerallariga qiziqish bildirar ekan, Tramp mamlakat prezidenti Vladimir Zelenskiydan kelgan taklifni qo‘llab-quvvatlaydi, deb yozadi NYT.
Zelenskiyning aytishicha, Ukrainani himoya qilishda yordam berish Amerikaning iqtisodiy manfaatlariga javob beradi, chunki uning mamlakati AQSh sanoatini rag‘batlantirishi mumkin bo‘lgan muhim minerallarga boy.
Yuqori martabali ukrainalik amaldorning NYT nashriga aytishicha, Ukraina AQSh bilan nodir yer minerallariga oid bitimlar bo‘yicha ishlashga tayyor — agar AQSh ushbu resurslar Rossiya qo‘liga tushmasligi uchun yetarli xavfsizlik kafolatlarini taqdim etsa.
Ukraina o‘tgan yil oxirida Jo Bayden ma’muriyati bilan foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolashni rejalashtirgan edi, deb ta’kidlaydi nashr. Biroq Ukraina rasmiylari Tramp bilan shartnoma tuzish uchun uning lavozimga kirishini kutib, hujjatni imzolashni kechiktirdi.
Dekabr oyida Ukraina hukumati delegatsiyasi Vashingtonda amerikalik ishbilarmonlar bilan uchrashib, muhim foydali qazilmalarni qazib olish uchun litsenziyalarni sotib olishni o‘z ichiga olgan potentsial kelishuvlarni taqdim etdi, deb yozadi NYT gazeta bilan tanishgan taqdimotga asoslanib.
- 2024-yil oktabr oyida Zelenskiy Ukrainaning Rossiya bilan urushdagi “g‘alaba rejasi”ni taqdim etgandi. Rejaning bir bandida Kiyev Yevropa Ittifoqi va AQShga Ukrainadagi mavjud muhim resurslarni himoya qilish, shu jumladan, ularni ishlab chiqish va ishlatishga sarmoya kiritish bo‘yicha kelishuv tuzishni taklif qilmoqda.

Президент США Дональд Трамп заявил, что хочет заключить с властями Украины соглашение, по которому Киев будет поставлять редкоземельные металлы в обмен на американскую помощь, передают Reuters и New York Times.
«Мы хотим заключить сделку с Украиной, в рамках которой они будут получать то, что мы им даём, за счёт своих редкоземельных металлов и других вещей», — сказал Трамп 3 февраля во время общения с журналистами в Белом доме.
Reuters отмечает, что не ясно, использовал ли Трамп термин «редкоземельные металлы» для обозначения всех типов критически важных минералов или только редкоземельных металлов.
Редкоземельные металлы — это группа из 17 металлов, используемых для изготовления магнитов, которые применяются в производстве электромобилей, мобильных телефонов и другой электроники.
Украина обладает крупными запасами урана, лития и титана, которые относятся к критическим минералам, но не являются редкоземельными металлами. По данным украинских властей, в стране также имеются месторождения более 20 критически важных минералов, но часть запасов недоступны из-за оккупации Россией частей Украины.
Выражая интерес к редкоземельным минералам, Трамп подхватывает предложение, которое изначально поступило от президента страны Владимира Зеленского, пишет NYT.
Зеленский говорил, что помощь в защите Украины отвечает экономическим интересам Америки, поскольку его страна богата критически важными минералами, которые могут стимулировать промышленность США.
Высокопоставленный украинский чиновник сказал NYT, что Украина готова работать с США по сделкам с редкоземельными минералами — при условии, что США предоставят достаточные гарантии безопасности, чтобы эти ресурсы не попали в руки России.
Украина планировала подписать соглашение с администрацией Джо Байдена в конце прошлого года о сотрудничестве в области добычи и переработки полезных ископаемых, отмечает издание. Однако украинские власти отложили подписание документа, ожидая вступления Трампа в должность, чтобы заключить договор с ним.
В декабре делегация правительства Украины встретилась с американскими бизнесменами в Вашингтоне, представив потенциальные соглашения, которые включали приобретение лицензий на добычу критически важных полезных ископаемых, пишет NYT со ссылкой на презентацию, с которой ознакомилась газета.
- В октябре 2024 года Зеленский представил «план победы» Украины в войне с Россией. В одном из пунктов плана Киев предлагает ЕС и США заключить соглашение по защите имеющихся в Украине критических ресурсов, включая инвестирование в их разработку и использование.