O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi 29-yanvar kuni jismoniy shaxslarning harakatlanishi, tovarlar va transport vositalarini davlat chegarasi orqali olib o‘tish jarayonlarini soddalashtirish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Hujjatga ko‘ra, chegarani kesib o‘tayotgan fuqarolarning harakatlanishini avtomatlashtirish maqsadida bojxonadan tezkor o‘tish (Fast Track) tartibi joriy etiladi.
Xizmatdan foydalanish uchun jismoniy shaxslar yoki yuridik shaxslarning vakillari o‘tkazish punktiga yetib kelguniga qadar Bojxona qo‘mitasining rasmiy veb-sayti yoki elektron to‘lov tizimlari orqali yoxud chegarani kesib o‘tishda og‘zaki murojaat qilishlari mumkin.
To‘lov muvaffaqiyatli amalga oshirilgandan so‘ng ariza beruvchi QR kodli elektron talon oladi, u rasmiylashtirilgan paytdan boshlab bir yil davomida amal qiladi.
Agar ariza bevosita nazorat-o‘tkazish punktida topshirilsa, to‘lov bank bo‘limlari orqali amalga oshiriladi. Xizmat uchun haq to‘lanmagan taqdirda, fuqaro umumiy navbatga yo‘naltiriladi.
Xizmatdan foydalanuvchilar bojxona nazoratidan maxsus ajratilgan hududlarda (yo‘laklar, VIP zallar va boshqalar) navbatsiz o‘tkaziladi. Qolgan shaxslarga umumiy navbat tartibida xizmat ko‘rsatiladi.
Xizmat haqi bir kishi uchun bazaviy hisoblash miqdorining 15 foizini (hozirgi kunda 56 250 so‘m) tashkil etadi. To‘lov mobil ilovalar yoki nazorat-o‘tkazish punktidagi bank bo‘limlari orqali amalga oshiriladi.
Xizmat voyaga yetmaganlarga (18 yoshgacha), shuningdek, nogironligi bo‘lgan shaxslar va harakatlanish imkoniyati cheklangan fuqarolarga bepul ko‘rsatiladi.
Yig‘ilgan mablag‘larning 80 foizi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Bojxona organlarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish maxsus jamg‘armasiga, 20 foizi Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari hisobiga yo‘naltiriladi.
Fast Track xizmati doirasida foydalanuvchilar uchun quyidagi qulayliklarni yaratish rejalashtirilgan:
• tezlashtirilgan pasport va bojxona nazoratining alohida yo‘lagi;
• bank bo‘limi;
• ona va bola xonalari;
• namozxona;
• erkaklar va ayollar uchun alohida sanitariya uzellari;
• kafe hamda oziq-ovqat va ichimliklar xarid qilish uchun zona;
• VIP zal (yumshoq o‘rindiqlar, stollar, televizor, Wi-Fi va boshqalar);
• Jismoniy shaxslar chegarani kesib o‘tishning belgilangan vaqtidan oldin Fast Track uchun arizani bekor qilishlari mumkin.
Chegarani kesib o‘tish vaqtiga qadar elektron navbat bekor qilinganda, to‘langan summa ariza beruvchining ko‘rsatilgan bank hisob raqamiga yoki kartasiga avtomatik ravishda qaytariladi.

Кабинет министров Узбекистана 29 января принял постановление об упрощении процессов перемещения физических лиц и перевозки ими товаров и транспортных средств через государственную границу.
Согласно документу, для автоматизации передвижения граждан, пересекающих границу, будет внедрён порядок ускоренного прохождения таможни (Fast Track).
Для использования услуги физические лица или представители юридических лиц могут подать заявку через официальный вебсайт Таможенного комитета или электронные платёжные системы до прибытия на пункт пропуска, либо устно при пересечении границы.
После успешной оплаты заявитель получает электронный талон с QR-кодом, который действует в течение года с момента оформления.
Если заявка подаётся непосредственно на пункте пропуска, оплата производится через банковские отделения. В случае неуплаты услуги гражданин будет перенаправлен в общую очередь.
Пользователи услуги проходят таможенный контроль вне очереди в специально отведённых зонах (коридорах, VIP-залах и др.). Остальные лица обслуживаются в порядке общей очереди.
Стоимость услуги составляет 15% от базовой расчётной величины (56 250 сумов) с человека. Оплата производится через мобильные приложения или банковские отделения на пункте пропуска.
Услуга предоставляется бесплатно несовершеннолетним (до 18 лет), а также лицам с инвалидностью и гражданам с ограниченными возможностями передвижения.
80% собранных средств направляются в специальный фонд поддержки и развития таможенных органов при Министерстве экономики и финансов, 20% — в счёт Пограничных войск Службы государственной безопасности.
В рамках услуги Fast Track для пользователей планируется создать следующие удобства:
- отдельная полоса ускоренного паспортного и таможенного контроля;
- банковское отделение;
- комнаты матери и ребёнка;
- молельная комната;
- санитарные узлы;
- кафе и зона для покупки еды и напитков;
- VIP-зал (мягкие сиденья, столы, телевизор, Wi-Fi и др.);
Физические лица могут отменить заявку на Fast Track до указанного времени пересечения границы. При отмене электронной очереди до времени пересечения границы оплаченная сумма автоматически возвращается на указанный банковский счёт или карту заявителя.
Где появится услуга?
На первом этапе с 1 мая услугу Fast Track будут предоставлять на 12 пунктах пропуска в 7 регионах Узбекистана.