Malayziyaning Meraque kompaniyasi O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligining aqlli texnologiyalari va dronlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda, deya xabar qilmoqda Qishloq xo‘jaligi vazirligi matbuot xizmati.
Ishlab chiqarishni Toshkent viloyatining Yangiyo‘l tumanidagi Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish ilmiy-tadqiqot instituti hududida tashkil etish ko‘zlanmoqda.
Bu borada vazirlik vakillari, Toshkent va Qashqadaryo viloyatlari rahbarlari, shuningdek, klasterlar vakillaridan iborat delegatsiyaning Kuala-Lumpurga tashrifi chog‘ida kelishuvga erishildi.
O‘tgan yilning sentabr oyida Qishloq xo‘jaligi vazirligi Meraque O‘zbekistonda 1000 ta ish o‘rni va 100 ming gektar qishloq xo‘jaligiga xizmat ko‘rsatadigan ishlab chiqarish korxonasini tashkil etish uchun uch yil davomida 20 mln Malayziya ringgiti (taxminan 4,5 mln dollar) sarmoya kiritishni rejalashtirayotgani haqida xabar bergan edi.
Bundan tashqari, kompaniya mintaqadagi texnologik takomillashtirish uchun yana 30 mln ringgit (6,78 mln dollar) jalb qilmoqchi.
Tomonlar, shuningdek, 100 ming fermerning samaradorligi va barqarorligini oshirish uchun qishloq xo‘jaligida dronlar ekotizimini yaratish siyosatini ishlab chiqadi. Shuningdek, Meraque dron operatsiyalarini qo‘llab-quvvatlash uchun o‘quv dasturlari orqali o‘qitish va bilim almashishga e’tibor qaratadi.
Ma’lumot o‘rnida, Meraque kompaniyasi 2018-yilda bino va inshootlarni boshqarish hamda xizmat ko‘rsatish bo‘yicha korxona sifatida tashkil etilgan. Vaqt o‘tishi bilan u o‘z faoliyatini kengaytirib, qishloq xo‘jaligi, telekommunikatsiya, ta’lim, akademik dasturlar va logistika sohalarida ham ish olib borgan. 2022-yilda kompaniya Germaniyaning bozor tadqiqotlariga ixtisoslashgan Drone Industry Insights konsalting agentligi tomonidan dron texnologiyalari sohasidagi xizmat ko‘rsatuvchi kompaniyalar reytingida 18-o‘rinni egallagan.
Meraque Indoneziya, Filippin, Pokiston va Kambodjada ham faoliyat yuritadi.
Boshqa shartnomalar
Shu bilan birga, Malayziya Qishloq xo‘jaligi tadqiqotlarini rivojlantirish instituti va O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar markazi o‘rtasida imzolangan kelishuv asosida malayziyalik seleksioner olimlar tomonidan yaratilgan sho‘rga va suvsizlikka chidamli, qora, uzun hamda aromatik sholi navlarini O‘zbekistonda tajriba sifatida ekib ko‘paytirish uchun urug‘lar olib kelinadi.
Shu bilan birga, O‘zbekistonda yetishtirilgan “devzira” sholi urug‘lari Malayziyaga jo‘natiladi.
Malayziya Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi vazirligining Baliqchilik departamenti hamda “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi hamkorligida O‘zbekistonda Malayziyaning yangi texnologiyalari asosida intensiv baliqchilik, bioflok va krivetka yetishtirish loyihalari, shuningdek, Malayziya Qishloq xo‘jaligi marketing agentligi bilan hamkorlikni rivojlantirish orqali O‘zbekistonda yetishtirilgan meva-sabzavot va ipak mahsulotlarini eksport qilish yo‘lga qo‘yiladi.
Malayziyaning Jakim tashkiloti bilan hamkorlikda o‘zbekistonlik fermerlar va tadbirkorlar uchun “Halol” sertifikati olish bo‘yicha o‘quv kurslarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Eslatib o‘tamiz, Kuala-Lumpurda Shavkat Mirziyoyev va Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim o‘rtasida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunlari bo‘yicha bojxona, oliy ta’lim, sog‘liqni saqlash sohalarida hamkorlik to‘g‘risida bitimlar, “aqlli” shaharlarni rivojlantirish sohasida hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma va 2025−2026-yillarga mo‘ljallangan korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlikni chuqurlashtirish rejasi imzolangandi.

Компания Meraque из Малайзии планирует начать в Узбекистане производство интеллектуальной сельскохозяйственной техники и дронов, сообщила пресс-служба Министерства сельского хозяйства.
Производство намечено организовать на базе Научно-исследовательского института механизации сельского хозяйства в Янгиюльском районе Ташкентской области.
Соглашение достигнуто в рамках визита в Куала-Лампур делегации, в состав которой вошли представители Министерства сельского хозяйства, руководители Ташкентской и Кашкадарьинской областей, а также представители кластеров.
В сентябре прошлого года Минсельхоз сообщал, что Meraque планирует в течение трёх лет инвестировать 20 млн малайзийских ринггитов (около 4,5 млн долларов) в создание производственного предприятия в Узбекистане, которое обеспечит 1000 рабочих мест и будет обслуживать 100 тысяч гектаров сельхозугодий.
Дополнительно компания планирует привлечь ещё 30 миллионов ринггитов ($6,78 млн) для технологического развития в регионе.
Стороны также планируют разработать политику по созданию экосистемы дронов в сельском хозяйстве, чтобы повысить эффективность и устойчивость работы 100 тысяч фермеров. Кроме того, Meraque будет готовить специалистов и обмениваться знаниями через обучающие программы по эксплуатации дронов.
Компания Meraque была основана в 2018 году как предприятие по управлению объектами и обслуживанию зданий. Со временем она расширила свою деятельность, начав работу в сельском хозяйстве, телекоммуникациях, обучении, академических программах и логистике. В 2022 году компания заняла 18-е место в рейтинге поставщиков услуг в сфере дроновых технологий по версии Drone Industry Insights, консалтингового агентства из Германии, специализирующегося на исследованиях рынка.
Meraque также работает в Индонезии, Филиппинах, Пакистане и Камбодже.
Другие соглашения
Кроме того, в рамках соглашения между Институтом развития сельскохозяйственных исследований Малайзии и Центром знаний и инноваций в сельском хозяйстве при Минсельхозе в Узбекистан будут доставлены сорта риса, устойчивые к засухе и засолённости почвы. Эти сорта, созданные малайзийскими селекционерами, пройдут испытания на территории Узбекистана. В свою очередь, в Малайзию будут экспортированы семена узбекского сорта риса «Девзира».
В Узбекистане также планируется внедрение малайзийских технологий в сфере интенсивного рыбоводства, биофлоков и выращивания креветок.
В рамках партнёрства с Малайзийским агентством по маркетингу сельскохозяйственной продукции будет организован экспорт узбекских фруктов, овощей и шёлковой продукции.
Малайзийская организация Jakim организует обучающие курсы по получению сертификата «Халяль» для узбекистанских фермеров и предпринимателей, что должно расширить их экспортные возможности.
Напомним, по итогам переговоров в Куала-Лумпуре президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима заключены соглашения о сотрудничестве в таможенных делах, высшем образовании, здравоохранении, протокол о сотрудничестве в сфере развития «умных» городов и план углубления партнёрства в борьбе с коррупцией на 2025−2026 годы.