5-fevral kuni Nyu-York shahrida O‘zbekiston va Somali o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma kommyunike imzolandi, deb xabar berdi “Dunyo” agentligi.
Ikki mamlakat hukumatlari nomidan hujjatni O‘zbekistonning BMTdagi doimiy vakili Ulug‘bek Lapasov va Somalining BMTdagi doimiy vakili Abukar Dahir Usmon imzoladi.
Tomonlar xalqaro tashkilotlar, jumladan, BMT va uning ixtisoslashgan institutlari doirasida hamkorlikni kuchaytirishga tayyor ekanini tasdiqladi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikning o‘zaro manfaatli yo‘nalishlarini topish maqsadida ikki tomonlama aloqalarni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Mazkur hujjatning imzolanishi O‘zbekiston bilan Afrika davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi, deyiladi agentlik xabarida.
Qayd etilishicha, Somali Federativ Respublikasi O‘zbekiston bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatgan 157-davlatga aylandi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston 2024-yilda Afrika, Amerika va Yevropaning 12 ta davlati bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatgan edi.

Узбекистан установил дипломатические отношения с Федеративной Республикой Сомали. Совместное коммюнике об этом 5 февраля в Нью-Йорке подписали постоянные представители Узбекистана и Сомали при ООН Улугбек Лапасов и Абукар Дахир Осман, сообщило ИА «Дунё»,
Стороны подтвердили готовность укреплять сотрудничество в рамках международных организаций, включая ООН и её специализированные учреждения. Они также договорились активизировать контакты по поиску взаимовыгодных направлений сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Восточноафриканское государство стало 157-й страной, с которой Узбекистан установил дипломатические отношения.
«Подписание документа стало важным шагом для активизации взаимодействия Узбекистана с африканскими странами», — говорится в сообщении.