O‘zbekiston davlat banklari onlayn xizmatlarni rivojlantirish va aholi uchun jozibador moliyaviy mahsulotlarni yaratishda xususiy banklardan ortda qolmoqda. Bu haqda 7-fevral kuni xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha yig‘ilishda prezident Shavkat Mirziyoyev ma’lum qildi.
O‘tgan yili xususiy banklarda masofaviy xizmatlardan foydalanuvchilar soni 32 foizga oshgan bo‘lsa, davlat banklarida bu o‘sish atigi 13 foizni tashkil etdi.
Davlat rahbari masofaviy xizmatlar hajmini joriy yilda kamida 30 foizga oshirish muhimligini ta’kidladi.
Misol uchun, kadastr, soliq, adliya idoralarining bazasi banklar axborot tizimiga integratsiya qilinsa, garovga qo‘yilgan mulkni notariusga borib, taqiq qo‘yish amaliyoti bekor bo‘ladi, dedi prezident.
Shavkat Mirziyoyev mutasaddi idoralarga onlayn kredit olish tartibini soddalashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish vazifasini qo‘ydi.
Eslatib o‘tamiz, 1-noyabrdan boshlab Markaziy bank firibgarlik holatlarining oldini olish maqsadida fuqarolar nomiga kredit rasmiylashtirilib, so‘ngra p2p-operatsiyalar orqali kartalardan mablag‘lar yechib olinadigan onlayn kreditlar berish tartibiga cheklovlar joriy etdi. Bunday holatlarga qarshi kurashish uchun “sovish davri” va qo‘shimcha identifikatsiya joriy etilmoqda.
Bugungi kunda garovga qo‘yilgan mol-mulkni begonalashtirishga taqiq qo‘yish tartibi notarial rasmiylashtirishni talab qiladi. “Garov to‘g‘risida”gi qonunning 11-moddasiga ko‘ra, ko‘chmas mulk garovi to‘g‘risidagi shartnoma notarial tasdiqlanishi va davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishi shart. Bunda notarius shartnomani tasdiqlash bilan bir vaqtda garovni begonalashtirishni taqiqlagan.
Biroq 2022-yil 1-oktabrdan boshlab xatlangan yoki boshqa shaxslarga berilishi taqiqlangan mol-mulk to‘g‘risidagi ma’lumotlar banki ishga tushirilgan. O‘shandan buyon garov (ipoteka) shartnomalarini rasmiylashtirgan banklar va boshqa kredit tashkilotlari tomonidan mol-mulkka taqiq qo‘yish va uni olib tashlash “Notarius” avtomatlashtirilgan axborot tizimi orqali mustaqil ravishda amalga oshiriladi.

Государственные банки Узбекистана отстают от частных в развитии онлайн-услуг и создании привлекательных финансовых продуктов для населения. Об этом 7 февраля на совещании по развитию сферы услуг заявил президент Шавкат Мирзиёев.
В прошлом году количество пользователей дистанционных услуг в частных банках выросло на 32%, тогда как в госбанках этот рост составил всего 13%.
Глава государства подчеркнул важность увеличения объёма дистанционных услуг минимум на 30% в этом году.
Например, если базы данных кадастра, налоговых и судебных органов будут интегрированы в информационные системы банков, то необходимость нотариального оформления запрета на залоговое имущество отпадёт, сказал он.
Шавкат Мирзиёев поручил ответственным ведомствам разработать предложения по упрощению процедуры получения онлайн-кредитов.
Напомним, с 1 ноября Центробанк ввёл ограничения в порядок выдачи онлайн-кредитов для предотвращения случаев мошенничества, когда на имя граждан оформляются кредиты и затем средства выводятся с карт через p2p-операции. Для борьбы с этими случаями внедряется «период охлаждения» и дополнительной идентификации.
Сегодня процедура наложения запрета на отчуждение заложенного имущества требует нотариального оформления. Согласно статье 11 закона «О залоге», договор о залоге недвижимого имущества подлежит обязательному нотариальному удостоверению и государственной регистрации. При этом нотариус одновременно с удостоверением договора налагал запрет на отчуждение предмета залога.
Однако с 1 октября 2022 года был запущен банк данных об имуществе, на которое наложен арест либо запрет на передачу другим лицам. С тех пор наложение и снятие запрета на имущество осуществляется банками и другими кредитными организациями, оформившими договоры залога (ипотеки), самостоятельно через автоматизированную информационную систему «Нотариус».