Toshkentdagi havo sifati so‘nggi oylarda yana jamoatchilik muhokamasining asosiy mavzularidan biriga aylandi. Toshkent viloyatida ekologlarning yaqin kunlardagi o‘lchovlari ijtimoiy tarmoqlarda tanqidlarga sabab bo‘ldi, foydalanuvchilar o‘lchovlarning to‘g‘riligiga shubha qilmoqda. Agentlik tanqidlarga javob berdi va o‘lchovlar qanday olingani va uskunalar aslida nimani ko‘rsatganini tushuntirdi.
4-fevral kuni Toshkent viloyati ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi viloyat prokuraturasi bilan hamkorlikda Zangiota, Qibray va Toshkent tumanlarida o‘rganishlar o‘tkazdi. Mutaxassislar atmosferaga ifloslantiruvchi moddalarni chiqarish manbalari va yoqilg‘i-energetika resurslaridan noqonuniy foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida havoning ifloslanish darajasini o‘rgandi.
Ko‘chma laboratoriya yordamida Eshonguzar qishlog‘idan Toshkent pediatriya tibbiyot institutigacha bo‘lgan hududda havoning ifloslanish darajasi tahlil qilindi. Toshkent halqa yo‘li bo‘ylab 9 nuqtada o‘lchovlar olib borildi.
Tahlil natijasida RM2,5 va RM10 (diametri 2,5 va 10 mikrondan kam bo‘lgan zarrachalar) ifloslantiruvchi moddalari uchun belgilangan emissiya me’yorlaridan oshib ketish holatlari aniqlanmadi, deyiladi boshqarma xabarida.
Atmosfera havosi yuqori darajada ifloslangan hududda umumiy maydoni 318,3 gektar bo‘lgan 357 ta issiqxona o‘rganildi. Shundan 145 ta issiqxonasi Zangiota tumanidagi 138,3 gektar maydonda tadqiq qilindi, 134 tasi — Qibray tumanida 142,8 gektar, 78 tasi — Toshkent tumanida 37,1 gektar maydonda.
Ma’lum bo‘lishicha, 258 ta issiqxona ishlamoqda, 99 tasi esa mavsumiy bo‘lib, “qozonxonasi mavjud bo‘lmaganligi sababli” ishlamayapti. Issiqxonalarning 167 tasida bodring va pomidor, 71 tasida gul, 12 tasida ko‘katlar, 2 tasida limon, 6 tasida boshqa ko‘chatlar yetishtirilmoqda.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, 195 ta issiqxona isitish uchun ko‘mir, 53 tasi issiq suv, 9 tasi tabiiy gazdan foydalanadi. 69 issiqxonada atrof-muhitga ta’sirni baholash sertifikati, 32 tasida filtr o‘rnatilgan.
Ventilyatsiya quvurlaridan foydalanish qoidalarini buzgan 27 nafar issiqxona egalariga nisbatan ma’muriy jarimalar qo‘llandi, 33 nafar issiqxona egalariga nisbatan faoliyatini to‘xtatib turish yuzasidan da’vo arizalari kiritildi. Yana 166 nafar issiqxona egalari chang va gaz tozalash uskunalarini o‘rnatmagani uchun javobgarlik to‘g‘risida ogohlantirildi.
Ijtimoiy tarmoqlardagi tanqidlarga nima sabab bo‘ldi?
Ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari RM2,5: 0,209 mg/m3 konsentratsiyasini o‘lchaydigan qurilma ekranidagi ko‘rsatkichlarni payqadi. Yevgeniy Sklyarevskiy shunday yozdi: “Ular mikrogrammlarda o‘lchanadi, bu 209 mkg/m3 bo‘ladi, me’yor 40 baravar oshgan. 4-fevral sanasi ko‘rinib turibdi. Shu bilan birga, air.tashkent.uz'ning Olmazor tumanidagi xizmat ko‘rsatish sensori (uzoqda emas) 220 mkg/m3 (qiymati bo‘yicha yaqin) ko‘rsatdi va srvis havoni „Juda zararli“ deb baholadi”. Bu haqda bir qator blogerlar ham yozdi.
Ekologiya vazirligi reyd davomida uskunalar PM2.5 zarrachalari konsentratsiyasi bir baravar oshib ketganini qayd etgani haqida javob berdi — 0,209 mg/m3. Biroq ifloslanish darajasini xolis baholash uchun mutaxassislar Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) tavsiyalari va O‘zbekiston sanitariya me’yorlariga muvofiq kun davomida bir necha marta o‘lchovlar o‘tkazmoqda.
Ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari bir martalik 0,209 mg/m3 qiymatni yanglishib, ruxsat etilgan o‘rtacha yillik maksimal 0,005 mg/m3 ko‘rsatkichga bo‘ldi, bu orqali me’yordan 40 barobar oshilgani haqidagi xulosa payd bo‘ldi. Sanitariya qoidalariga ko‘ra, respublikada bir martalik me’yordan oshib ketish uchun yagona cheklovsiz o‘rtacha kunlik (0,06 mg/m3) va o‘rtacha yillik (0,035 mg/m3) me’yorlar belgilangan, deyiladi vazirlik xabarida.
JSST havo sifati bo‘yicha global tavsiyalar | SanPiN 0053−23 | ||||||
Vaqtinchalik maqsadli ko‘rsatkichlar | Eng yuqori stavka | ||||||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||
RM 2,5 mg/m3 | Yillik | 0,035 | 0,025 | 0,015 | 0,01 | 0,005 | 0,035 |
Kundalik | 0,075 | 0,05 | 0,0375 | 0,025 | 0,015 | 0,06 | |
Bir marta | O‘rnatilmagan |
Reyd o‘tkazilayotgan hududda ko‘pchilik issiqxonalar Toshkent IES beradigan issiq suv bilan isitiladi, bu esa atmosferaga chiqindi gazlar miqdorini kamaytiradi. Monitoring shuni ko‘rsatdiki, “mahalliy ifloslanishning kunlik darajasi belgilangan me’yorlardan oshmaydi”, — deb ta’kidladi Ekologiya vazirligi.
Mamlakat | Kundalik mg/m3 | Yillik mg/m3 | Bir marta |
O’zbekiston | 0,06 | 0,035 | O‘rnatilmagan |
Xitoy | 0,075 | 0,035 | O‘rnatilmagan |
Hindiston | 0,06 | 0,04 | O‘rnatilmagan |
AQSh | 0,035 | 0,012 | O‘rnatilmagan |
Yaponiya | 0,035 | 0,015 | O‘rnatilmagan |
Yevropa Ittifoqi | O‘rnatilmagan | 0,025 | O‘rnatilmagan |
Turli mamlakatlarda havodagi PM2,5 ning ruxsat etilgan konsentratsiyasi uchun standartlar.
Issiqxonalar Toshkent havosiga qanday ta’sir qiladi?
Ekologiya vazirligi Toshkent shahridan 5 km radiusda joylashgan 1875 ta issiqxona (shundan 1200 dan ortig‘i yoki 64 foizi ko‘mirda ishlaydi) ko‘rsatilgan xaritani taqdim etdi. Poytaxtga kiruvchi “shamol guli"dagi yillik havo oqimining o‘rtacha 80 foizi issiqxonalar eng ko‘p to‘plangan hududlardan o‘tadi, deya ta’kidladi tashkilot.
Sovuq mavsumda ko‘mir va boshqa turdagi yoqilg‘idan foydalanish oqibatida atmosferaga ifloslantiruvchi moddalarning yuki ortadi.
Reydlar va laboratoriya tadqiqotlarining asosiy qismi tunda o‘tkaziladi. Noyabrdan fevralgacha 607 ta issiqxona tekshirilgan:
- Faqat 53 ta obyektda chang va gazni tozalash filtrlari mavjud bo‘lgan (ulardan 99,5% qo‘lbola, samaradorligi 60% dan kam, aslida u kamida 99,5% bo‘lishi kerak);
- 199 ta issiqxona davlat ekologik ekspertizasidan o‘tkazilmagan;
- 18 issiqxonada ko‘mirdan tashqari rezina qoldiqlari, shoxchalar va boshqa chiqindilar yoqilgan.
Tekshiruv natijalariga ko‘ra:
- 154 ta fermer xo‘jaligi javobgarlikka tortildi;
- 95 ta korxona vaqtincha yopildi;
- 49 ta issiqxonaga jarima solindi;
- 376 fermer xo‘jaligiga ekostandartlarga rioya qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yilning fevralidan boshlab, prezident qaroriga muvofiq, gazni tejash maqsadida ayrim issiqxonalar, sement va g‘isht zavodlari, bolalar bog‘chalari, maktab va shifoxonalar ko‘mir yoqilg‘isiga o‘ta boshlagan. O‘sha yili jami 5 ming 407 ta ijtimoiy obyekt, 1 ming 147 issiqxona va 250 ta zavodni ko‘mirga o‘tkazish rejalashtirilgan edi.
2024-yil boshida Ekologiya vazirligining “Gazeta.uz"ga ma’lum qilishicha, Toshkent atrofida ko‘mirdan foydalanadigan issiqxonalar sabab “yashil halqa” o‘rniga “kulrang halqa” hosil bo‘lgan. O‘shanda poytaxt atrofida 1314 gektar maydonda 631 ta, ya’ni bugungi kundagidan deyarli 3 barobar kam issiqxona faoliyat yuritayotgani ma’lum qilingan edi.
Qanday choralar ko‘rilmoqda?
2024-yil 25-sentabrdagi (PQ-338-son) qaroriga muvofiq, Toshkent viloyatidagi ko‘mir issiqxonalarida samaradorligi kamida 99,5 foiz bo‘lgan sertifikatlangan chang va gaz tozalash uskunalarini majburiy o‘rnatish rejalashtirilgan. Shu maqsadda bunday qurilmalarni xarid qilish va ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni moliyalashtirish ishlari olib borilmoqda.
“O‘zbekiston — 2030” strategiyasini 2025-yilda amalga oshirish davlat dasturida ham ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘zda tutilgan:
- yirik shaharlarda yangi xavfli ishlab chiqarishlarni amalga oshirishni taqiqlash;
- yil oxirigacha “Yevro-4” standartidan past yoqilg‘idan foydalanishni cheklash;
- issiqlik va elektr stansiyalarida mazutdan foydalanishni rad etish;
- atrof-muhitga yetkazilgan zarardan majburiy sug‘urtani joriy etish.
O‘tgan yilning 1-martidan boshlab O‘zbekistonda aholini havodagi mayda zarrachalarning ruxsat etilgan darajadan oshib ketishi haqida ogohlantirish tizimi joriy etilishi kerak edi. Shu bilan birga, sog‘lig‘i havo ifloslanishiga juda sezgir fuqarolar uchun profilaktika choralari haqida muntazam ma’lumot berishni boshlash kerak edi. Ushbu chora-tadbirlarni amalga oshirish boshlangani haqida hech qanday xabar berilmagan.

Качество воздуха в Ташкенте вновь стало одной из главных тем обсуждений в обществе в последние месяцы. Недавние замеры экологов в Ташкентской области вызвали критику в социальных сетях, где пользователи поставили под сомнение точность измерений. Ведомство ответило на замечания и пояснило, как проводятся замеры и что действительно показали приборы.
Управление экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Ташкентской области совместно с областной прокуратурой 4 февраля провело исследование в Зангиатинском, Кибрайском и Ташкентском районах. Специалисты изучили уровень загрязнения воздуха, чтобы выявить источники выбросов загрязняющих веществ и факты незаконного использования топливно-энергетических ресурсов.
С помощью передвижной лаборатории был проведён анализ уровня загрязнения воздуха на территории от населённого пункта Эшонгузар до Ташкентского педиатрического медицинского института. Замеры были произведены в 9 точках вдоль Ташкентской кольцевой автомобильной дороги.
Анализ не выявил случаев превышения установленных нормативов выбросов загрязняющих веществ РМ2,5 и РМ10 (частицы диаметром менее 2,5 и 10 микрон), заявило управление.
В районе с повышенным уровнем загрязнения воздуха было обследовано 357 теплиц общей площадью 318,3 га. Из них в Зангиатинском районе изучено 145 теплиц на площади 138,3 га, в Кибрайском — 134 на площади 142,8 га, в Ташкентском — 78 на площади 37,1 га.
Оказалось, что 258 теплиц находятся в эксплуатации, а 99 являются сезонными и не функционируют «из-за отсутствия котельной». В 167 теплицах выращивают огурцы и помидоры, в 71 — цветы, в 12 — зелень, в 2 — лимоны и в 6 — другую рассаду.
Согласно исследованию, 195 теплиц для отопления используют уголь, 53 — горячую воду, а 9 — природный газ. 69 теплиц имеют сертификат об экологической экспертизе, а в 32 установлены фильтры.
На 27 владельцев теплиц, нарушивших правила эксплуатации вентиляционных труб, наложены административные штрафы, в отношении 33 владельцев теплиц возбуждены иски о приостановлении деятельности. Ещё 166 владельцев теплиц предупреждены о привлечении к ответственности в случае неустановки пылегазоочистного оборудования.
Что вызвало критику в соцсетях
В социальных сетях обратили внимание на показания на экране устройства, замеряющего концентрацию РМ2,5: 0,209 мг/м3. Евгений Скляревский написал: «Мерят в микрограммах, это будет 209 мкг/м3, норма превышена в 40 раз. Видна дата 4 февраля. В это же время датчик сервиса air.tashkent.uz в Алмазарском районе (недалеко) показывал 220 мкг/м3 (что близко по значению) и сервис охарактеризовал воздух как „Очень вредный“». Об этом же написал и ряд блогеров.
загрязнение воздуха, минэкологии, экология
В Минэкологии ответили, что во время рейда оборудование зафиксировало разовое превышение концентрации частиц PM2,5 — 0,209 мг/м3. «Однако для объективной оценки уровня загрязнения специалисты проводят замеры несколько раз в течение суток в соответствии с рекомендациями Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) и санитарными нормами Узбекистана».
В соцсетях ошибочно разделили разовое значение 0,209 мг/м3 на предельно допустимый среднегодовой уровень 0,005 мг/м3, что привело к заявлению о превышении нормы в 40 раз. Согласно санитарным правилам, в стране установлены среднесуточные (0,06 мг/м3) и среднегодовые нормы (0,035 мг/м3) без единого предела для разовых превышений, указали в министерстве.
Глобальные рекомендации ВОЗ по качеству воздуха
СанПиН 0053−23
Промежуточные целевые показатели
Самый высокий показатель
РМ 2,5 мг/м3
Годовое
0,035
0,025
0.015
0.01
0.005
0.035
Суточное
0.075
0.05
0.0375
0.025
0.06
Разовое
Не установлен
В районе рейда большинство теплиц отапливается горячей водой, поступающей от Ташкентской ТЭЦ, что снижает уровень выбросов. Мониторинг показал, что «ежедневный уровень локального загрязнения не превышает установленных норм», заявили в Минэкологии.
Страна
Суточное мг/м3
Годовое мг/м3
0.04
0.012
Стандарты допустимой концентрации PM2.5 в воздухе в разных странах.
Как теплицы влияют на воздух в Ташкенте?
Минэкологии представило карту с указанием 1875 теплиц (из них свыше 1200 теплиц, или 64%, работают на угле), расположенных в радиусе 5 км от Ташкента. В среднем 80% годового потока воздуха в «розе ветров», поступающего в столицу, проходит через районы с наибольшей концентрацией теплиц, отметили в ведомстве.
В холодное время года нагрузка загрязняющих веществ на атмосферу увеличивается из-за использования угля и других видов топлива.
Основная часть рейдов и лабораторных исследований проводится ночью. С ноября по февраль было обследовано 607 теплиц:
• Только 53 объекта имели пылегазоочистные фильтры (из них 99,5% — самодельные, с эффективностью ниже 60%, хотя должно быть не менее 99,5%);
• У 199 теплиц отсутствовало государственное экологическое заключение;
• В 18 теплицах, помимо угля, сжигались остатки резины, ветки и другие отходы.
По итогам проверок:
• 154 хозяйства привлекли к ответственности;
• 95 предприятий временно закрыли;
• 49 теплиц оштрафовали;
• 376 хозяйствам выдали предписания о соблюдении экостандартов.
Напомним, с февраля 2023 года согласно постановлению президента для экономии газа часть теплиц, цементных и кирпичных заводов, детсадов, школ и больниц начали переводить на угольное топливо. Всего в том году планировалось перевести на уголь 5407 соцобъектов, 1147 теплиц и 250 заводов.
В Минэкологии в начале 2024 года сообщали «Газете.uz», что вокруг Ташкента вместо «зелёного» кольца фактически образовалось «серое» кольцо из теплиц, которые работают на угле и загрязняют воздух. Тогда озвучивалось, что вокруг столицы работают 631 теплица на площади 1314 га, то есть почти в 3 раза меньше, чем озвучивается сегодня.
Какие меры принимаются?
Согласно постановлению постановления от 25 сентября 2024 года (ПП-338) в угольных теплицах Ташкентской области планируется обязательная установка сертифицированного пылегазоочистного оборудования с эффективностью не менее 99,5%. Для этого ведётся работа по финансированию закупки и локализации производства таких установок.
В Государственной программе 2025 года по реализации Стратегии «Узбекистан-2030» также предусмотрены также меры по улучшению экологической ситуации:
• запрет на реализацию новых вредных производств в крупных городах;
• ограничение использования топлива ниже стандарта «Евро-4» до конца года;
• отказ от мазута на тепло- и электростанциях;
• введение обязательного страхования экологического ущерба.
С 1 марта прошлого года в Узбекистане должна была быть внедрена система оповещения населения о превышении допустимых уровней содержания мелкодисперсных частиц в воздухе. Одновременно должно было начаться регулярное информирование о профилактических мерах граждан, здоровье которых имеет высокую чувствительность к загрязнению воздуха. О начале реализации этих мероприятий не сообщалось.