O‘zbekistonda muqobil qurilish materiallaridan foydalanishni rag‘batlantirish uchun yangi chora-tadbirlar joriy etilmoqda. Bu prezidentning 2025-yilga mo‘ljallangan davlat dasturini amalga oshirish to‘g‘risidagi farmonida nazarda tutilgan.
2025-yil 1-avgustdan pishiq g‘isht ishlab chiqarishdan devorbop materiallar (penoblok, gazoblok) ishlab chiqarishga o‘tgan qurilish tashkilotlari “Shaffof qurilish” platformasida ustuvorlikka ega bo‘ladi. Ushbu platforma davlat xaridlari, qurilish sohasidagi davlat xizmatlari va quruvchilarning elektron reytingini o‘z ichiga oladi.
Joriy yilda g‘isht-cherepitsa xomashyosi ishlab chiqaruvchilar uchun tuproq qa’ridan foydalanganlik solig‘i 5 foiz, biroq 1 kub metr uchun kamida 4620 so‘m miqdorida belgilangan.
2026-yil 1-yanvardan boshlab pishiq va xom g‘isht ishlab chiqarishda tuproq qa’ridan foydalanganlik solig‘i 2025-yil uchun belgilangan stavkadan 2 baravarga oshiriladi. Keyinchalik, 2027-yildan boshlab soliq stavkalari bosqichma-bosqich ko‘tarilib boradi. Dastlab, farmon loyihasida uni 10 barobarga oshirish taklif qilingandi.
2027-yil 1-yanvardan boshlab qishloq xo‘jaligi yerlarida, shuningdek, tabiatni muhofaza qilish, sog‘lomlashtirish, rekreatsiya, tarixiy-madaniy ahamiyatga molik hududlarda, o‘rmon va suv fondlarida joylashgan karerlarda qum qazib olish taqiqlanadi. Bu chora-tadbirlar tuproqning unumdor qatlamini saqlab qolish va tabiiy resurslarni muhofaza qilishga qaratilgan.
Bundan tashqari, ikki oy ichida mamlakatda energiya tejamkor qurilish materiallari ishlab chiqarishni ko‘paytirish va joriy etish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi.
O‘tgan yillarda O‘zbekistondagi g‘isht zavodlarining aksariyati gaz bilan ishlagan. 2023-yildan boshlab ularni faol ravishda ko‘mir yoqilg‘isiga o‘tkazish boshlandi, o‘sha yilning 1-mayidan boshlab esa yangi issiqxona xo‘jaliklari hamda sement, g‘isht va ohak ishlab chiqaruvchilarga gaz tarmoqlariga ulanish uchun texnik shartlar berish taqiqlandi.

В Узбекистане вводятся новые меры для стимулирования использования альтернативных строительных материалов. Это предусмотрено указом президента о реализации госпрограммы на 2025 год.
С 1 августа 2025 года строительные организации, которые перешли от производства жжёного кирпича на производство стеновых материалов (пеноблоков, газоблоков), получат приоритет на платформе «Шаффоф қурилиш». Она включает в себя госзакупки, госуслуги в сфере строительства, электронный рейтинг застройщиков.
На этот год налог за пользование недрами для производителей кирпично-черепичного сырья установлен в размере 5%, но не менее 4620 сумов за кубометр.
С 1 января 2026 года налог за пользование недрами при производстве жжёного и сырого кирпича увеличится в два раза от установленной ставки на 2025 год. В дальнейшем, с 2027 года, налоговые ставки будут повышаться поэтапно. Изначально в проекте указа предлагалось увеличить её в 10 раз.
С 1 января 2027 года будет запрещена добыча песка в карьерах, расположенных на сельскохозяйственных землях, а также на территориях природоохранного, оздоровительного, рекреационного, историко-культурного назначения, в лесном и водном фондах. Эти меры направлены на сохранение плодородного слоя почвы и защиту природных ресурсов.
Кроме того, поручено в двухмесячный срок разработать программу по увеличению производства и внедрения в стране энергоэффективных строительных материалов.
В прошлые годы большая часть кирпичных заводов в Узбекистане работала на газе. С 2023 года их активно начали переводить на угольное топливо, а с 1 мая того года запретили выдачу технических условий для подключения к газовым сетям новых тепличных хозяйств и производителей цемента, кирпича и извести.