Bosh prokuraturaga kichik quvvatli qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini (quyosh panellari) o‘rnatishni ta’minlash topshirildi. Bu prezidentning 7-fevraldagi 2025-yilga mo‘ljallangan davlat dasturini amalga oshirish to‘g‘risidagi qarorida nazarda tutilgan.
Bosh prokuror o‘rinbosari Shoxrux Aminov quyosh panellari va geliokollektorlar o‘rnatilishida qonunchilik talablariga so‘zsiz rioya etilishi ustidan qat’iy nazoratni amalga oshirib boradi.
“Atrof-muhitni muhofaza qilish va “yashil iqtisodiyot” yili”da, shuningdek, respublika energobalansida qayta tiklanuvchi energiya ulushini oshirish, shu jumladan, davlat-xususiy sheriklik asosida yirik “yashil energiya” stansiyalarini barpo etish, hududlarda kichik va mikro gidroelektr stansiyalari tarmog‘ini kengaytirish, aholi xonadonlarida quyosh panellarini o‘rnatishni rag‘batlantirish belgilangan.
2025-yilda umumiy quvvati 4,5 GVt bo‘lgan yirik quyosh va shamol elektr stansiyasini ishga tushirish, quvvati 785 megavatt bo‘lgan quyosh panellarini o‘rnatish, quvvati 225 megavatt bo‘lgan gidroelektr stansiyalarini barpo etish orqali jami qayta tiklanuvi energiya manbalari ulushini elektr energiyasi ishlab chiqarishda 26 foizga va jami generatsiya quvvatlari tarkibidagi ulushini 40 foizga yetkazish reja qilinmoqda.
Energetika vazirligi Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari bilan birgalikda bir oy muddatda mazkur yilda quyosh panellari va geliokollektorlarni tuman va shaharlar kesimida o‘rnatish dasturini, bundan tashqari, 2025−2026-yillarda respublika hududlarida mikro gidroelektr stansiyalarini qurish dasturini Vazirlar Mahkamasiga kiritishi kerak.
Prezident 27-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda resurs tejaydigan iqtisodiyot modelga o‘tish vaqti kelganini aytgandi. O‘zbekistonda jami quvvatlardagi “yashil” energiyaning ulushini 16 foizdan 26 foizga oshirish rejalashtirilmoqda. Kam uglerodli loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun 300 mln dollar jalb qilinadi.
Yig‘ilishda quyosh batareyalari va suv isitgichlarini o‘rnatishni rag‘batlantirish uchun 2 trln so‘m mablag‘ ajratish masalasi muhokama qilingan. Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudovning ta’kidlashicha, 2 yil ichida aholi va xo‘jalik subyektlarini kamida 50 foiz tomlarini quyosh panellari bilan qoplash reja qilinmoqda.
Bosh prokuror o‘rinbosari Shoxrux Aminov 2025-yilda aholi, kichik biznes va ijtimoiy soha obyektlari tomonidan iste’mol qilinadigan elektr energiyasining kamida 40 foizi qayta tiklanuvchi energiya manbalari hisobiga qoplanishi ko‘zlanganini bildirgan. U bu vazifa “so‘zsiz” bajarilishini ta’kidlagan.
28-yanvar kuni u yoqilg‘i-energiya resurslaridan foydalanish ustidan davlat nazoratini samarali tashkil etish va muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika shtabining kengaytirilgan yig‘ilishini o‘tkazgan. Uchrashuvda 100 mingta obyektda va 150 mingta xonadonda jami 600 MVt quvvatda quyosh paneli o‘rnatish reja qilingani ma’lum bo‘lgan. Vazifa ijrosini ta’minlash maqsadida joylarda mahalliy hokimliklar, bojxona organlari, “O‘zenergoinspeksiya”, tijorat banklari, ta’minot korxonalari va boshqa tegishli idoralardan iborat ishchi guruh tuziladi.

Генеральной прокуратуре Узбекистана поручено установить строгий контроль за обеспечением исполнения плана по установке устройств возобновляемых источников энергии малой мощности (солнечных панелей). Это предусмотрено указом президента от 7 февраля о реализации госпрограммы на 2025 год.
Ведомство во главе с заместителем генпрокурора Шохрухом Аминовым также должно обеспечить безусловное соблюдение требований законодательства при установке солнечных панелей и гелиоколлекторов (солнечных водонагревателей).
Приоритетными подходами развития страны в «Год охраны окружающей среды и «зелёной экономики» в том числе определены увеличение доли возобновляемой энергии в энергобалансе республики, включая строительство крупных «зелёных электростанций» на основе государственно-частного партнёрства, расширение сети малых и микроГЭС в регионах, стимулирование установки солнечных панелей в домах населения.
В 2025 году планируется довести долю возобновляемых источников энергии (ВИЭ) в генерации электроэнергии до 26% и до 40% в общей структуре мощностей генерации за счёт запуска крупных солнечных и ветряных станций суммарной мощностью 4,5 ГВт, установки солнечных панелей мощностью 785 МВт, строительства гидроэлектростанций мощностью 225 МВт.
Министерству энергетики совместно с Советом министров Каракалпакстана, хокимиятами областей и Ташкента поручено внести в Кабинет министров в месячный срок программу установки солнечных панелей и гелиоколлекторов в 2025 году в разрезе районов и городов, а также программу строительства микроГЭС в 2025—2026 годах.
Президент на совещании 27 января заявил, что настало время перейти к ресурсосберегающей модели экономики. Долю «зелёной» энергии в общей структуре генерации в Узбекистане планируется увеличить c 16% до 26%. Для поддержки низкоуглеродных проектов будет привлечено 300 млн долларов.
На совещании обсуждалось выделение 2 трлн сумов на стимулирование установки солнечных панелей и водонагревателей. Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов отмечал, что при оснащении крыш не менее 50% их площади будет отводиться под солнечные установки.
Заместитель генпрокурора Шохрух Аминов подчеркнул, что в 2025 году не менее 40% энергопотребления частных домов, малого бизнеса и социальных объектов должно покрываться за счёт альтернативных источников энергии. «Эта задача будет выполнена беспрекословно», — заявил он.
28 января замгенпрокурора провёл расширенное заседание Республиканского штаба по координации и эффективной организации госконтроля за использованием топливно-энергетических ресурсов. На нём представлены планы установить солнечные панели в 100 тысячах объектах и 150 тысячах домах. Для выполнения этой задачи и контроля за установкой оборудования будут созданы рабочие группы из представителей местных хокимиятов, таможенных органов, «Узэнергоинспекции», коммерческих банков, предприятий энергоснабжения и других структур.