Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi 2025-yil 1-noyabrga qadar plastik chiqindilarni qisqartirish bo‘yicha quyidagi xalqaro tan olingan mexanizmlarni nazarda tutuvchi qonun loyihasini ishlab chiqadi.
Hujjat plastik qadoqlar yoki plastik qadoqlarda mahsulot ishlab chiqaruvchi hamda import qiluvchilarga nisbatan “taralarni qaytarish”, fuqarolarga chiqindilarni qabul qiluvchi maxsus uskunalarga topshirilgan har bir plastik idish uchun to‘lov qilish imkoniyatini yaratish kabi majburiyatlar joriy qilishni nazarda tutadi.
Bundan tashqari, 2025-yil 1-oktabrga qadar tegishli vazirliklar mahalliy hokimliklar bilan birgalikda energiya sarfi yuqori bo‘lgan yo‘nalishlardagi mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilgan holda Toshkent va Nukus shaharlari hamda viloyat markazlaridan bosqichma-bosqich ko‘chirish bo‘yicha asoslantirilgan takliflarni taqdim etishi kerak. Ro‘yxatga quyidagilar kiradi:
• asbest, sement ishlab chiqarish, shlam va shlaklar;
• teri-ko‘nchilik, parrandachilik fabrikalari;
• samaradorligi yuqori bo‘lgan chang-gaz tozalash inshootlari bilan jihozlanmagan har qanday turdagi ko‘mir yoqish;
• qora va rangli metallurgiya zavodlari, tarkibida zaharli aralashmalar bo‘lgan oyna, zaharli kimyoviy moddalar bilan ishlash;
• xavflilik darajasining I va II sinfiga mansub chiqindilarni qayta ishlash va yoqish korxonalari.
O‘zbekistonda yiliga 10,2 mln tonna chiqindi hosil bo‘lib, uning 10,3 foizi plastmassadan iborat. 2022-yilda plastik hajmi 2013-yilga nisbatan 2,5 baravarga oshdi. Ekologiya vazirligi o‘tkazgan inventarizatsiya ma’lumotlariga ko‘ra, plastmassaning eng yirik iste’molchilari qadoqlash, transport va qurilishdir.
Respublikaning deyarli har bir hududida plastmassa buyumlari, jumladan, idish-tovoq va qop ishlab chiqaruvchi korxonalar mavjud. Bundan tashqari, mamlakatga plastik mahsulotlar importi eksportdan sezilarli darajada oshib, 2023-yilda 158,5 ming tonnani, 487,5 mln dollarni tashkil etdi.
Hisobotda plastik chiqindilarni samarali boshqarish uchun infratuzilmani rivojlantirish zarurligini ta’kidlangan. Ayniqsa, poliyetilen, polipropilen va PET uchun qayta ishlash korxonalari sonining ko‘payishi chiqindi poligonlariga tashlanadigan chiqindilar hajmini sezilarli darajada kamaytiradi va qayta ishlashning iqtisodiy rentabelligini oshiradi.
Avvalroq bu yilgi davlat dasturi loyihasida ham 2027-yildan plastik paketlarni ishlab chiqarish, import qilish va ulardan foydalanishni taqiqlash, shuningdek, ekologik xavfsiz (biozararlanuvchi) paketlardan foydalanishni rag‘batlantirish taklif qilingandi. Biroq prezident farmonida bu nazarda tutilmagan.

Проект закона о внедрении международных механизмов сокращения пластиковых отходов разработает Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана до 1 ноября 2025 года.
Это поручение содержится в Государственной программе Года охраны окружающей среды и «зелёной экономики».
Документ должен предусмотреть создание пунктов приёма пластика, установку аппаратов для приёма тары или внедрение практики возврата тары, позволяющей гражданам получать плату за сдаваемый пластик, от импортёра или производителя.
Ранее инвентаризация пластиковых отходов показала, что в Узбекистане ежегодно образуется 10,2 млн тонн отходов, 10,3% из них — пластиковые. В 2022 году объем последних оказался в 2,5 раза больше, чем в 2013-м. Крупнейшие потребители пластика — сектор упаковки, транспортная сфера и строительство.
Почти в каждом регионе действуют предприятия по производству пластиковых изделий, в том числе посуды и пакетов. Кроме того, импорт пластиковых изделий в страну намного превышает экспорт и за 2023 год составил 158,5 тысячи тонн на сумму 487,5 млн долларов. Экспорт из Узбекистана пластмассовых товаров за 2023 год составил 47,3 тысячи тонн на сумму 90,1 млн долларов.
В Минэкологии, представляя итоги инвентаризации, отметили, что для эффективного управления пластиковыми отходами необходимо увеличение числа перерабатывающих предприятий, особенно для полиэтилена, полипропилена и ПЭТ.
Проект госпрограммы на этот год также предлагал с 2027 года запретить производство, импорт и использование пластиковых пакетов, а также стимулировать использование экологически безопасных (биоразлагаемых) пакетов. Однако в подписанной версии документа это не предусмотрено.