Toshkent viloyatida o‘z xotinini o‘ldirishda gumonlanayotgan erkak qo‘lga olindi, deya ma’lum qildi “Millar” teledasturi reportajida.
Aniqlanishicha, 1997-yilda tug‘ilgan ayol o‘limidan 10 kun oldin doimiy janjallar tufayli ayol ota uyiga qaytib kelgan. 8-fevral kuni tunda 1992-yilda tug‘ilgan eri ayolning ota-onasinikiga kelib, uni mashinasiga o‘tqazib, olib ketgan.
Shundan so‘ng ayolning jasadi Olmaliq shahri hududidan topilgan. Uni o‘ldirishda gumonlangan erkak qo‘lga olingan.
“Uni dardi faqat pul bo‘lgan. Dorisi uchun pul kerak bo‘lgan. Qaynonasi ham doim gijgijlab urdirardi. Qizim ularga pul topib kelishi kerak edi. Ularning boquvchisi edi. Himoya orderi berilganiga qaramasdan uyga bostirib keldi. Unga eng oliy, og‘ir jazo berilishini xohlayman. U uyga kelib, qizimni qasddan o‘ldirdi, bolalarni yetim qoldirdi”, — dedi marhumaning onasi.
“Qudam oldiga, er-xotin urishadi, deb borsak, o‘ldirib qo‘ymayapti-ku, deb javob berardi”, — deydi ayolning onasi.
Bosh prokuraturaning xabar qilishicha, holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 97-moddasi (Qasddan odam o‘ldirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Gumonlanuvchi protsessual tartibda ushlangan, tergov boshlangan.

В Ташкентской области задержан мужчина, подозреваемый в убийстве своей жены, сообщается в репортаже телепередачи Millar.
Незадолго до смерти женщина 1997 года рождения вернулась в родительский дом из-за постоянных ссор. В ночь на 8 февраля её муж, 1992 года рождения, с которым они состояли в браке пять лет, приехал к ней, избил её отца, силой посадил супругу в машину и увёз.
После этого тело женщины было обнаружено на территории Алмалыка. Мужчина, подозреваемый в её убийстве, был задержан. У них было двое маленьких детей, которые теперь остались без матери.
«Его заботили только деньги. Ему нужны были деньги на таблетки (аптечные наркотики — ред.). Её свекровь тоже постоянно подстрекала его на побои [жены]. Моя дочь должна была приносить им деньги. Она была их кормильцем. Несмотря на выданный охранный ордер, он ворвался в наш дом. Я хочу, чтобы ему было назначено самое строгое наказание. Он умышленно убил мою дочь, оставив детей сиротами», — сказала мать погибшей.
«Когда мы приходили к сватам, говоря, что муж и жена ссорятся, они отвечали: „Он ведь не убивает её“», — добавила мать жертвы.
Возбуждено уголовное дело по статье 97 (умышленное убийство) Уголовного кодекса. Подозреваемый задержан, ведётся следствие.