Markaziy bank 2025-yilda makroiqtisodiy rivojlanishdagi noaniqliklar va risklarni sanadi. Bu haqda 2024-yilning to‘rtinchi choragidagi pul-kredit siyosati to‘g‘risidagi hisobotda aytiladi.
Tashqi noaniqliklar va xatarlar
Markaziy bankning fikricha, dunyoda proteksionistik kayfiyatning kuchayishi va savdo cheklovlarining ortishi global ta’minot zanjirlarida muammolarga olib kelishi mumkin. Bu, o‘z navbatida, global inflyatsiyaning hozirgi pasayish tendensiyasini o‘zgartirib, inflyatsiya bosimining uzoqroq muddat saqlanib qolishi ehtimolini oshirishi mumkin.
Bundan tashqari, global inflyatsiya risklarining kuchayishi sharoitida markaziy banklar pul-kredit siyosatini yumshatishni kechiktirishi mumkin, bu esa arzon pulga egalikni qiyinlashtiradi.
Dunyoda davom etayotgan geosiyosiy keskinliklar (mojarolar, sanksiyalar, savdo urushlari) ham xomashyo va oziq-ovqat mahsulotlari narxining yanada oshishiga olib kelishi mumkin. Xususan, jahon bozorida oziq-ovqat narxining o‘sishi kelajakda O‘zbekistonda ichki narxlarga bosimni kuchaytirishi mumkin.
Bundan tashqari, sanksiyalar xavfining ortishi to‘lovlar va yetkazib berishdagi kechikish tufayli tashqi savdo va pul o‘tkazmalariga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Ichki noaniqliklar va xatarlar
“Energetika islohoti”ning navbatdagi bosqichida 2025-yil aprel oyida yuridik shaxslar uchun energiya tariflarining o‘zgarishi ishlab chiqarish tannarxining oshishiga va xo‘jalik yurituvchi subyektlar inflyatsion kutilmalarining tezlashishiga olib kelishi mumkin, deya kutmoqda regulyator.
Bundan tashqari, aprel oyida kompressor yonilg‘i quyish shoxobchalari uchun tabiiy gazning ulgurji narxining oshishi, o‘z navbatida, transport xarajatlarining o‘sishi natijasida mahsulot tannarxiga ta’sir qilishi mumkin.
Bundan tashqari, iqtisodiyotdagi yuqori investitsion faollik va aholi real daromadlarining sezilarli o‘sishi iste’mol talabini qo‘llab-quvvatlashda davom etishi mumkin, bu esa kelajakda talab omillari ta’sirining saqlanib qolishiga, ya’ni inflyatsiyaning oshishiga olib keladi.
O‘zbekistonda 1-apreldan elektr energiyasi va gaz narxlarining navbatdagi oshirilishi rejalashtirilgan — bu hukumat qarorida 2024-yil apreldan ko‘zda tutilgan.
Xavf ssenariysi
O‘tgan yilning noyabrida Markaziy bank 2025-yilga va 2026−2027-yillarga mo‘ljallangan pul-kredit siyosatining asosiy yo‘nalishlarini tasdiqlagandi. Unda iqtisodiy rivojlanishning asosiy, muqobil va xavfli ssenariylari nazarda tutilgan.
Inflyatsiya jarayonlarining umumiy pasayishiga qaramay, 2027-yilga borib inflyatsiyaning 5 foizlik maqsadli darajasiga erishishni sekinlashtirishi mumkin bo‘lgan ichki va tashqi omillarning ta’siri ehtimoli saqlanib qolmoqda.
Iqlim xavfi. Iqlim o‘zgarishi qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat narxlariga ta’sir qiladi. Masalan, 2022-yil boshida ob-havoning g‘ayritabiiy sovuq bo‘lishi ishlab chiqarish ko‘rsatkichlariga salbiy ta’sir ko‘rsatgan, 2023-yilda esa beqaror iqlim sharoiti meva-sabzavot hosildorligini pasaytirib, narxlar oshishiga sabab bo‘ldi. 2024-yilda yaxshi sharoitlar oziq-ovqat mahsulotlariga deinflyatsiya ta’sirini ko‘rsatdi. Kelajakda iqlimning beqarorligi inflyatsiyani oshirishi mumkin.
Nomonetar omillar. Faol islohotlar va tarkibiy o‘zgarishlar vaqtincha inflyatsiya kutilmalarini oshirishi va asosiy inflyatsiyaga bosimni oshirishi mumkin. Agar inflyatsiya uzoq vaqt davomida yuqori darajada saqlanib qolsa, Markaziy bank pul-kredit siyosatini kuchaytirishga majbur bo‘ladi.
Fiskal rag‘batlantirish. Agar jiddiy risklar yuzaga kelsa, rag‘batlantiruvchi budjet siyosatini kuchaytirish mumkin, bu esa taklif cheklangan holda talabning oshishiga olib keladi. Bu qo‘shimcha inflyatsiya bosimini keltirib chiqaradi va budjet taqchilligining ortib ketishiga olib kelishi mumkin.
Energiya xatarlari. Cheklangan ta’minot sharoitida energiya resurslariga talabning ortishi taqchillik va uzilishlarga, ishlab chiqarish xarajatlarining oshishiga va inflyatsiya bosimining kuchayishiga olib kelishi mumkin. Bunday sharoitda pul-kredit siyosatining samaradorligi pasayadi.
Tariflar
Oxirgi marta tariflar o‘tgan yilning may oyida, ijtimoiy normalar joriy qilingan paytda ko‘tarilgan edi. Aholi uchun 1 kVt/soat elektr energiyasining bazaviy (ijtimoiy me’yor doirasida) narxi 295 so‘mdan 450 so‘mga (+52,5 foiz), 1 kub metr gazning narxi 380 so‘mdan 650 so‘mga (+71 foiz) oshgan. Iste’mol hajmi ko‘paygani sayin tarif bir necha barobar ortadi.
1-apreldan elektr energiyasiga (oyiga 200 kVt/soat doirasida) bazaviy tarif yana 33,3 foizga — 450 so‘mdan 600 so‘mga, gaz uchun — 650 so‘mdan 1000 so‘mga (+53,8 foiz) oshadi.
Aprelda elektr energiyasi va gaz tariflarining oshishi inflyatsiyaning qo‘shimcha 1,8−1,9 foiz punktiga ko‘tarilishiga olib keladi. Bu joriy yil uchun 7−8 foiz atrofida bo‘lishi kutilayotgan inflyatsiya prognozida allaqachon hisobga olingan, degandi Markaziy bank raisi Timur Ishmetov 23-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida.
“Gazeta.uz” yozganidek, tariflar ikki baravar oshirilganiga qaramay, O‘zbekiston hukumati elektr energiyasi va gaz narxlarini subsidiyalashda davom etmoqchi. 2025-yilda davlat budjetidan gaz, elektr va issiqlik ta’minoti uchun subsidiyalar shaklida 12,3 trillion so‘m ajratish rejalashtirilgan. Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorovning so‘zlariga ko‘ra, bu amaliyotga faqat 2028-yildan boshlab chek qo‘yish rejalashtirilgan.

Центральный банк Узбекистана назвал неопределённости и риски макроэкономического развития в 2025 году. Об этом говорится в отчёте, посвящённом денежно-кредитной политике за четвёртый квартал 2024 года.
Внешние неопределённости и риски
По данным ЦБ, рост протекционистских настроений в мире и усиление торговых ограничений могут привести к проблемам в глобальных цепочках поставок. Это, в свою очередь, способно изменить текущую тенденцию к снижению глобальной инфляции, увеличивая вероятность сохранения инфляционного давления на более длительный период.
Кроме того, в условиях усиления глобальных инфляционных рисков центробанки могут отложить смягчение денежно-кредитной политики, усложнит доступ к дешёвым деньгам.
Продолжающаяся геополитическая напряжённость в мире (конфликты, санкции, торговые войны) также может привести к дальнейшему росту цен на сырьё и продовольственные товары. В частности, подорожание продовольствия на мировом рынке может усилить давление на внутренние цены в Узбекистане в будущем.
Кроме того, повышенные риски санкций негативно повлияют на внешнюю торговлю и денежные переводы из-за задержек расчётов и поставок.
Внутренние неопределённости и риски
На следующем этапе «энергетической реформы» в апреле 2025 года изменение тарифов на энергию для юридических лиц может привести к увеличению производственных затрат и ускорению инфляционных ожиданий субъектов экономики, ожидает регулятор.
Кроме того, повышение оптовой цены на природный газ для компрессорных заправочных станций в апреле, в свою очередь, может повлиять на себестоимость продукции за счёт удорожания транспортных расходов.
Помимо этого, высокая инвестиционная активность в экономике и значительный рост реальных доходов населения могут продолжить поддерживать потребительский спрос, что приведёт к сохранению влияния факторов спроса в будущем, то есть усилит инфляцию.
В Узбекистане с 1 апреля запланировано очередное повышение цен на электроэнергию и газ — это было предусмотрено постановлением правительства от апреля 2024 года.
Рисковый сценарий
В ноябре прошлого года ЦБ утвердил основные направления денежно-кредитной политики на 2025 год и период 2026—2027 годов. Он предусматривает основной, альтернативный и рисковый сценарий развития экономики.
Несмотря на общее снижение инфляционных процессов, сохраняется вероятность влияния как внутренних, так и внешних факторов, способных замедлить достижение целевого уровня инфляции в 5% к 2027 году.
Климатический риск. Изменение климатических условий влияет на сельское хозяйство и продовольственные цены. Например, аномально холодная погода в начале 2022 года отрицательно сказалась на производственных показателях, а нестабильные климатические условия в 2023 году снизили урожайность фруктов и овощей, что спровоцировало рост цен. Тогда как в 2024 году хорошие условия оказали дезинфляционное влияние на продукты питания. В будущем климатическая нестабильность может усилить инфляцию.
Немонетарные факторы. Активные реформы и структурные изменения могут временно увеличить инфляционные ожидания и усилить давление на базовую инфляцию. Если инфляция останется высокой в течение длительного времени, ЦБ будет вынужден ужесточать денежно-кредитную политику.
Фискальное стимулирование. При возникновении значительных рисков возможно усиление стимулирующей фискальной политики, что приведёт к росту спроса при ограниченном предложении. Это создаст дополнительное инфляционное давление и может привести к превышению бюджетного дефицита.
Энергетические риски. Рост спроса на энергоресурсы при ограниченных поставках может вызвать дефицит и перебои, что повысит производственные издержки и усугубит инфляционное давление. В таких условиях эффективность денежно-кредитной политики снижается.
Тарифы
В последний раз тарифы повышались в мае прошлого года, тогда же были введены социальные нормы. Базовая (в рамках соцнормы) стоимость 1 кВт·ч электроэнергии для населения выросла с 295 до 450 сумов (+52,5%), 1 кубометра газа — с 380 до 650 сумов (+71%). При росте объёмов потребления тариф возрастает в разы.
С 1 апреля базовый тариф на электроэнергию (в рамках 200 кВт·ч в месяц) увеличится ещё на 33,3% — с 450 до 600 сумов, а на газ — с 650 до 1000 сумов (+53,8%).
Повышение тарифов на электроэнергию и газ в апреле приведёт к увеличению инфляции дополнительно на 1,8−1,9 процентных пункта. Это уже учтено в прогнозе инфляции на текущий год, который ожидается в районе 7−8%, заявил глава ЦБ Узбекистана Тимур Ишметов на пресс-конференции 23 января.
Как писала «Газета.uz», несмотря на двукратное повышение тарифов правительство Узбекистана намерено продолжить субсидирование цен на электроэнергию и газ. В 2025 году из госбюджета планируется выделить 12,3 трлн сумов в виде субсидий на газ, электроэнергию и теплоснабжение. По словам вице-премьера Джамшида Кучкарова, прекратить эту практику планируется только с 2028 года.