USAID bilan shartnoma asosida ishlaydigan tashkilotlar va kompaniyalar, jumladan, Amerika advokatlar assotsiatsiyasi AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyatini AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligini tugatish bo‘yicha noqonuniy harakatlarda ayblab, Kolumbiya okrugi federal sudiga da’vo arizasi kiritdi, deb yozmoqda Reuters.
Da’vo bo‘yicha javobgarlar sifatida Tramp, Davlat departamenti va Oq uyning ma’muriy-budjet boshqarmasi ko‘rsatilgan.
“Ushbu da’voning maqsadi AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) va boshqa federal xorijiy yordam dasturlarini moliyalashtirish hamda boshqarishda tartibsizlikni keltirib chiqargan, da’vogarlar va boshqa grant oluvchilar, pudratchilar va hamkorlarga og‘ir va tuzatib bo‘lmaydigan zarar yetkazgan ijro etuvchi hokimiyatning noqonuniy va konstitutsiyaga zid ravishda amalga oshirilishini taqiqlashdan iborat”, — deyiladi da’vo arizasida.
Da’vogarlarning ta’kidlashicha, javobgarlar AQSh Kongressi tomonidan tashkil etilgan federal agentlikni yopish yoki AQSh qonun chiqaruvchilari tomonidan ajratilgan mablag‘ni to‘xtatish uchun qonuniy vakolatga ega emas.
“Na prezident, na uning qo‘l ostidagilar tegishli ravishda qabul qilingan qonunlarni buzish va Kongress qonunchilik orqali bildirgan moliyalashtirish afzalliklarini o‘zgartirish vakolatiga ega emas”, — deyiladi da’vo arizasida.
“Javobgarlar federal tashqi yordam tizimini demontaj qilishdi: moliyalashtirishdan mahrum bo‘ldi, xodimlardan ayrildi, asosiy vazifalarni bajara olmayapti va oxir-oqibat Davlat departamenti tomonidan yutib yuborilmoqda”, — deyiladi arizada.
Da’vogarlarning ta’kidlashicha, USAID mavjud shartnomalar bo‘yicha moliyalashtirishni to‘xtatgan, jumladan, gap bajarilgan ishlar uchun yuzlab million dollarlar haqida ketmoqda. Natijada, USAID`ning butun dunyo bo‘ylab ishlarining katta qismini bajaradigan pudratchilar “xodimlarni ishdan bo‘shatishga, mahalliy subyektlar bilan munosabatlarni uzishga va o‘z faoliyatini to‘xtatishga majbur bo‘lmoqda”, — deyiladi da’vo arizasida.
Da’vogarlar Trampning xalqaro yordamni muzlatish, USAID`ni moliyalashtirishni bekor qilish hamda uni tugatish kabi farmonlarini konstitutsiyaga zid deb topish va taqiqlash choralarini ko‘rishni so‘ramoqda.
Bu Tramp ma’muriyatining USAID`ga nisbatan xatti-harakatlari yuzasidan berilgan uchinchi da’vodir, deya aniqlik kiritdi Reuters. Dastlabki ikkita da’vo AQSh davlat xizmatchilari kasaba uyushmasi va Amerika davlat xizmatchilari federatsiyasi tomonidan berilgan.
O‘tgan hafta Vashingtondagi sud davlat xizmatchilari kasaba uyushmasi iltimosnomasini qondirib, USAID`ning ta’tilga chiqarilgan 2700 ga yaqin xodimi 14-fevralgacha ishga qaytishi mumkinligi haqida qaror chiqargan. 15-fevral kuni sud muddatni uzaytirish masalasini ko‘rib chiqishi kutilmoqda.
Tramp Oq uyga qaytgach, Amerikaning boshqa davlatlarga yordamini ajratishni 90 kunga to‘xtatib qo‘ydi. Qaror birinchi navbatda 1961-yilda tashkil etilgan USAID`ga ta’sir qildi.
Avvalroq Tramp ma’muriyati USAID`ni mustaqillikdan mahrum qilib, uni Davlat departamenti nazoratiga o‘tkazishni, shuningdek, agentlik xodimlarini ommaviy ravishda ishdan bo‘shatishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi.
AQSh dunyodagi eng yirik insonparvarlik yordami donori bo‘lib, unga mamlakat budjetining 1 foizidan kamrog‘i sarflanadi. 2023 moliya yilida USAID 130 dan ortiq davlatga, jumladan, Ukraina, Efiopiya, Iordaniya, Kongo Demokratik Respublikasi, Somali, Yaman va Afg‘onistonga 40 milliard dollardan ortiq (shu jumladan, Kongress tomonidan agentlikka ajratilgan 25 milliard, qolgan qismi Davlat departamenti tomonidan ajratilgan) yordam ko‘rsatdi. O‘zbekiston ham USAID yordamini oluvchilar qatoriga kiradi — 1993-yildan beri bu ko‘rsatkich 650 million dollardan oshgan.

Организации и компании, работающие по контракту с USAID, включая Американскую ассоциацию адвокатов, подали иск к администрации президента США Дональда Трампа в федеральный суд по округу Коламбия, обвинив её в незаконных действиях по ликвидации Агентства США по международному развитию, передаёт Reuters.
Ответчиками по иску выступают Трамп, Госдепартамент и Административно-бюджетное управление Белого дома.
«Целью настоящего иска является запрет на незаконное и неконституционное осуществление исполнительной власти, которое создало хаос в финансировании и управлении Агентством США по международному развитию (USAID) и другими федеральными программами иностранной помощи, причинив тяжкий непоправимый ущерб истцам и другим получателям грантов, подрядчикам и партнёрам», — говорится в иске.
Истцы указывают, что у ответчиков нет юридических полномочий для закрытия федерального агентства, которые было создано Конгрессом США, или останавливать финансирование, выделенное американскими законодателями.
«Ни президент, ни его подчинённые не имеют полномочий нарушать должным образом принятые законы и заменять свои собственные предпочтения в финансировании на те, которые Конгресс выразил посредством законодательства», — говорится в иске.
«Ответчики демонтировали федеральную систему иностранной помощи, сведя USAID к оболочке его прежнего „я“: лишённого финансирования, лишённого сотрудников, неспособного выполнять основные задачи и в конечном итоге поглощённого Госдепартаментом», — отмечается в иске.
Истцы указывают, что USAID прекратил финансирование по существующим контрактам, включая сотни миллионов долларов за уже выполненную работу. В результате подрядчики, выполняющие большую часть работы USAID по всему миру, «вынуждены увольнять персонал, разрывать отношения с местными субъектами и по сути прекращать свою деятельность», говорится в иске.
Истцы просят признать неконституционным указ Трампа о заморозке международной помощи, а также принять меры по разморозке финансирования и запрету на ликвидацию USAID.
Это третий иск, поданный против администрации Трампа в связи с её действиями в отношении USAID, уточняет Reuters. Первые два иска были поданы профсоюзом государственных служащих США и Американской федерацией государственных служащих.
На прошлой неделе суд в Вашингтоне удовлетворил ходатайство профсоюза госслужащих, постановив, что около 2700 сотрудников USAID, отправленных в отпуск, могут вернуться на работу до 14 февраля. Ожидается, что 15 февраля суд рассмотрит вопрос о продлении срока.
Вернувшись в Белый дом, Трамп на 90 дней приостановил выделение американской помощи другим странам. Решение в первую очередь затронуло USAID, созданное в 1961 году.
Ранее сообщалось, что администрация Трампа планирует лишить USAID независимости, передав его под контроль Госдепартамента, а также массово уволить сотрудников агентства.
США являются крупнейшим в мире донором гуманитарной помощи, на которую тратится менее 1% бюджета страны. В 2023 финансовом году агентство оказало помощь на более чем 40 млрд долларов (в том числе 25 млрд, выделенных агентству Конгрессом, остальная часть приходится на помощь, выделенную Госдепартаментом) свыше 130 странам, в том числе Украине, Эфиопии, Иордании, Демократической Республике Конго, Сомали, Йемену и Афганистану. Узбекистан также среди получателей помощи USAID — с 1993 года она составила более 650 млн долларов.