AQSh prezidenti Donald Tramp Xorijda korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risidagi qonun (FCPA) ijrosini 180 kunga to‘xtatib turish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi, deb xabar bermoqda Reuters. Bu qonun 1977-yilda qabul qilingan bo‘lib, unga ko‘ra, Amerika fuqarolari va tashkilotlari o‘z bizneslari manfaatlarini ko‘zlab chet ellik davlat amaldorlariga pora berishlari taqiqlanadi.
“Qabul qilinganidan buyon… FCPA tizimli va doimiy ravishda o‘zining tegishli chegaralaridan tashqariga chiqib, Qo‘shma Shtatlar manfaatlariga zarar yetkazadigan tarzda suiiste’mol qilinmoqda. FCPA`ning joriy qo‘llanishi Qo‘shma Shtatlarning tashqi siyosat maqsadlariga erishishga to‘sqinlik qiladi”, — deyiladi AQSh prezidenti farmonida.
Hujjatda aytilishicha, FCPA`ning amerikaliklarga qarshi “boshqa mamlakatlarda biznes yuritishning odatiy amaliyoti” uchun “haddan tashqari keng” qo‘llanishi prokuraturaning cheklangan resurslarini behuda sarflaydi va AQShning iqtisodiy raqobatbardoshligiga “faol zarar yetkazadi”.
AQSh bosh prokuroriga olti oy ichida qonunning qo‘llanishini qayta ko‘rib chiqish va prezidentning tashqi siyosatiga mos keladigan yangi tushuntirishlar berish topshirildi.
“Qog‘ozda bu yaxshi eshitiladi, ammo amalda falokat, — dedi Tramp qonun haqida. — Bu shuni anglatadiki, agar amerikalik boshqa mamlakatga borib, u yerda legal, qonuniy yoki boshqa tarzda biznes yurita boshlasa, bu deyarli tergov va ayblovni kafolatlaydi va hech kim bu tufayli amerikaliklar bilan biznes yuritishni xohlamaydi”.
“Bu Amerika uchun ancha ko‘proq biznesni anglatadi”, — deya o‘z qarorini izohladi AQSh prezidenti.
Turli yillarda FCPA doirasidagi tergovlarning subyektlari Amerikaning yirik kompaniyalari, jumladan, Goldman Sachs va Walmart bo‘lgan. Oq uy ma’lumotlariga ko‘ra, Adliya vazirligi hamda Qimmatli qog‘ozlar va birjalar komissiyasi 2024-yilda FCPA bilan bog‘liq majburiy choralarni qo‘llash bo‘yicha 26 ta da’vo arizasi kiritgan. Kamida 31 ta kompaniya tergov ostida qolgan.
New York Times nashri bilan suhbatlashgan ekspertlarning fikricha, ushbu qonunning amal qilishini to‘xtatib turish korrupsion faoliyatning o‘sishiga olib kelishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп подписал указ, предписывающий приостановить на 180 дней исполнение Закон о противодействии коррупции за рубежом (FCPA), передаёт Reuters. Этот закон, принятый в 1977 году, запрещает американским гражданам и организациям давать взятки иностранным государственным должностным лицам в интересах своего бизнеса.
«С момента принятия… FCPA систематически и в постоянно растущей степени выходит за рамки надлежащих границ и злоупотребляется таким образом, что это наносит ущерб интересам Соединённых Штатов. Текущее применение FCPA препятствует достижению целей внешней политики Соединённых Штатов», — говорится в указе президента США от 10 февраля.
В документе «чрезмерно обширное» применение FCPA против американцев за «обычные практики ведения бизнеса в других странах» тратит ограниченные ресурсы прокуратуры и «активно вредит» экономической конкурентоспособности США.
Генеральному прокурору США поручено в течение шести месяцев пересмотреть применение закона и выпустить новые разъяснения, которые будут соответствовать внешней политике президента.
«На бумаге это звучит хорошо, но на практике это катастрофа, — сказал Трамп о законе. — Это означает, что если американец едет в другую страну и начинает там вести бизнес легально, законно или иным образом, то это почти гарантирует расследование, обвинение, и никто из-за этого не хочет вести бизнес с американцами».
«Это будет означать гораздо больше бизнеса для Америки», — объяснил своё решение президент США.
Фигурантами расследований в рамках FCPA в разные годы были крупные американские компании, включая Goldman Sachs и Walmart. По данным Белого дома, Министерство юстиции и Комиссия по ценным бумагам и биржам в 2024 году подали 26 исков о применении мер принудительного характера, связанных с FCPA. По меньшей мере 31 компания была под следствием.
Эксперты, опрошенные New York Times, считают, что приостановка применения этого закона может привести к росту коррупционной деятельности.