O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati OAV va internet kanallarida Xitoy fuqarolari Toshkentdagi Milliy bog‘da “miting” yoki “parad” o‘tkazgani haqidagi xabarlarni rad etdi.
Kun.uz e’lon qilgan videoda oq rangli kurtka va futbolka kiygan bir guruh odamlar xitoy tilidagi yozuvlar tushirilgan qizil rangli plakat va bayroqlarni ushlab, nimadir deb baqirayotganini ko‘rish mumkin.
Poytaxt hokimligining Kun.uz nashriga ma’lum qilishicha, Xitoy fuqarolari “Biz kuchlimiz” deya hayqirmoqda. Shuningdek, buni xitoylik talabalarning an’anaviy bahorgi aksiyalaridan biri deb taxmin qilishdi. “Hududni qo‘riqlayotgan Milliy gvardiya ham, Toshkent shahri hokimligi va IIBB ham “ommaviy tadbir”dan bexabar edi”, — deb yozdi nashr.
“Aslida, 15-fevral kuni Huawei kompaniyasining ishchilari doimgidek shanba va yakshanba kunlari yugurish aksiyasini o‘tkazganlar”, — dedi IIV matbuot kotibi Shohruh G‘iyosov.
“Bannerlarda xitoy tilida „Sport — sog‘liq garovi, siz ham yugurib, sog‘lom bo‘ling“ degan yozuvlar mavjud bo‘lgan”, — dedi u.
“Bizning ham idora va tashkilotlar o‘rnak olsa arziydigan tadbir ekanini e’tirof etamiz”, — deya qo‘shimcha qildi IIV vakili.

Пресс-служба МВД Узбекистана опровергла сообщения СМИ и интернет-каналов о том, что граждане Китая провели в Национальном парке в Ташкенте «митинг» или «парад».
На опубликованном Kun.uz видео видно, как группа людей в куртках и футболках белого цвета держат плакат и флаги красного цвета с надписями на китайском языке, а также что-то выкрикивают.
В хокимияте столицы Kun.uz сообщили, что граждане Китая выкрикивают «Мы — сила». Там предположили, что это одна из традиционных весенних акций китайских студентов. Не знали о «массовом мероприятии» и сотрудники Национальной гвардии, «круглосуточно следящие за входящими и выходящими из Национального парка», и органы внутренних дел, написало издание.
«На самом деле 15 февраля сотрудники компании Huawei провели акцию забега, организуемую регулярно по субботам и воскресеньям», — заявил пресс-секретарь МВД Шохрух Гиясов.
«На баннерах на китайском языке были надписи: „Спорт — залог здоровья, бегайте и будьте здоровы“», — отметил он.
«Признаём, что это мероприятие, с которого стоит брать пример и нашим ведомствам и организациям», — добавил представитель МВД.