O‘zbekistonning yana ikki shahri Turkiya shaharlari bilan birodarlashdi: Navoiy Zeytinburnu munitsipaliteti bilan va Shahrisabz Pendik shahri bilan. Bu haqda “Yuksalish” harakati axborot xizmati “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi. Shu kunlarda Samarqand va Konya o‘rtasida birodarlik aloqalari o‘rnatilgani haqida xabar berilgandi.
Hujjatlar O‘zbekiston hokimlarining malaka oshirish dasturi doirasida Navoiy shahri hokimi Dilmurod Ergashev va Zeytinburnu munitsipaliteti hokimi Omer Arisoy, shuningdek, Shahrisabz shahri hokimi Sherzod Bo‘riyev va Pendik shahri hokimi Ahmet Jin tomonidan imzolandi.
зейтинбурну, навоий, пендик, shahriсабз
Bitimlar iqtisodiy hamkorlik, ta’lim, sog‘liqni saqlash, yoshlar siyosati, sport va turizm sohalarini rivojlantirish, madaniy merosni asrash, ekologik tashabbuslar, energetika, axborot texnologiyalari va transport kabi yo‘nalishlarni qamrab oladi. Bundan tashqari, mutaxassislar almashinuvi, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash, biznes hamjamiyatlari o‘rtasidagi hamkorlik masalalariga to‘xtalib o‘tildi.
Zeytinburnuda O‘zbekiston hokimlari zamonaviy shaharsozlik loyihalari bilan tanishdi. Shahar muhitini yaxshilash, ekologiya va infratuzilma bo‘yicha innovatsion yechimlarni joriy etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Delegatsiya tarkibiga Turk dunyosi munitsipalitetlari ittifoqi (TDBB) a’zolari bo‘lgan Samarqand, Navoiy, Farg‘ona, Shahrisabz va Yangi Namangan tumanlari hokimlari kirdi. Ittifoq 2003-yilda turkiy tilli mamlakatlar va mintaqalar o‘rtasida shahar boshqaruvi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan. Uning tarkibiga 30 mamlakatdan 1200 ga yaqin munitsipalitetlar kiradi.
Delegatsiyaga “Yuksalish” harakati rahbari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Tadbirkorlik, raqobatni rivojlantirish va sanoat masalalari qo‘mitasi raisi Bobur Bekmurodov rahbarlik qilmoqda.
Dastur tajriba almashish, shahar infratuzilmasini rivojlantirish, iqtisodiy o‘sish va shahar resurslaridan samarali foydalanishning zamonaviy usullarini o‘rganish imkonini berdi, deb xabar berdi “Yuksalish”.

Ещё два города Узбекистана стали побратимами с городами Турции: Навои — с муниципалитетом Стамбула Зейтинбурну и Шахрисабз — с городом Пендик. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе движения «Юксалиш». На днях сообщалось об установлении побратимских связей между Самаркандом и Коньей.
Документы были подписаны в рамках программы стажировки хокимов Узбекистана хокимом Навои Дильмурадом Эргашевым и мэром Зейтинбурну Омером Арисоем, а также хокимом Шахрисабза Шерзодом Буриевым и мэром Пендика Ахметом Джином.
Соглашения охватывают такие направления, как экономическое сотрудничество, развитие образования, здравоохранения, молодёжной политики, спорта и туристической отрасли, сохранение культурного наследия, экологические инициативы, энергетику, информационные технологии и транспорт. Кроме того, затронуты вопросы обмена специалистами, поддержки социально уязвимых групп населения, сотрудничества бизнес-сообществ.
В Зейтинбурну хокимы Узбекистана ознакомились с проектами современного городского планирования. Особое внимание было уделено вопросам благоустройства городской среды, внедрения инновационных решений в области экологии и инфраструктуры.
В состав делегации вошли хокимы Самарканда, Навои, Ферганы, Шахрисабза и Янги-Наманганского района, являющиеся членами Совета муниципалитетов тюркского мира (TDBB). Союз был основан в 2003 году для развития сотрудничества в области городского управления среди тюркоязычных стран и регионов. В его состав входят около 1200 муниципалитетов из 30 стран.
Делегацию возглавил руководитель движения «Юксалиш», председатель комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам предпринимательства, развития конкуренции и промышленности Бобур Бекмуродов.
Программа стажировки позволила обменяться знаниями и изучить современные методы благоустройства, экономического роста и эффективного использования городских ресурсов, что в дальнейшем может быть адаптировано в регионах Узбекистана, сообщили в «Юксалиш».