Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti (MHTI) Toshkent shahridagi ko‘p qavatli uy-joylarga kiritilgan investitsiyalarning daromadliligini tahlil qildi. Tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, bunday investitsiyalarning rentabelligi sezilarli darajada pasaygan.
Xususan, 2024-yil fevral oyida uy-joylarni ijaraga berish va ularning qiymati o‘zgarishidan olingan daromad o‘rtacha 32,4 foizni, oktabr oyida esa 12,2 foizni tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilning yanvar oyida 7,6 foizgacha pasaydi.
Ba’zi hududlarda hatto manfiy daromadlilik ham kuzatilmoqda, bu esa investorlar uchun ehtimoliy zararlardan darak beradi.
Daromadlilik hudud va xonalar soniga qarab sezilarli darajada farq qiladi:
Tuman
Xonalar soni
Daromad, 2024-yil fevral (%)
Daromad, 2025-yil yanvar (%)
Mirobodskiy
53
-1.7
Bektemirskiy
46.8
54.3
Uchtepinskiy
27
2.6
Yakkasaroy
24.2
15.1
33.7
-5.5
22.8
10.4
37.9
-7.3
Chilonzorskiy
19.8
16.5
Uy-joy narxlari
16.1
26.9
2.8
15.4
0.3
Shayxontoxurskiy
35.8
-0,8
Yunusobod
30.4
-3.4
Eng ko‘p daromadlilik Mirobod tumanidagi 1 xonali xonadonlar uchun 53 foizdan -1,7 foizgacha, Bektemir tumanidagi 3 xonali xonadonlar uchun 33,7 foizdan -5,5 foizgacha, shuningdek, ushbu tumandagi 4 xonali xonadonlar uchun 37,9 foizdan -7,3 foizgacha pasaygan.
Bektemir tumanida 1 xonali kvartiralarga kiritilgan investitsiyalardan olingan daromad 46,8 foizdan 54,3 foizga ko‘tarildi.
Chilonzor tumanidagi 4 xonali xonadonlar bo‘yicha daromadlilik 19,8 foizdan 16,5 foizga, Yakkasaroy tumanidagi 2 xonali xonadonlar bo‘yicha esa 24,2 foizdan 15,1 foizga pasaydi. Shunga qaramay, bular eng kam pasayish kuzatilgan segmentlar hisoblanadi.
Uy-joy qiymatining o‘zgarishi va uni ijaraga berishdan olinadigan o‘rtacha daromad. Manba: MHTI.Uy-joy qiymatining o‘zgarishi va uni ijaraga berishdan olinadigan o‘rtacha daromad. Manba: MHTI.
Uy-joy narxlarining o‘zgarishi
Yakkasaroy, Bektemir va Chilonzor tumanlarida 2024-yil fevral oyida uy-joy narxlarining oshishidan olinishi mumkin bo‘lgan foyda mos ravishda 16,1 foiz, 26,9 foiz va 15,4 foizni tashkil etgan. 2025-yil yanvar oyiga kelib bu ko‘rsatkichlar keskin pasayib, 3 foiz, 2,8 foiz va 0,3 foizga tushdi.
Shayxontohur va Yunusobod tumanlarida narxlarning pasayishi qayd etildi: mos ravishda 35,8 foizdan -0,8 foizgacha va 30,4 foizdan -3,4 foizgacha.
Ijara
2025-yil yanvar oyida ijara bo‘yicha o‘rtacha yillik daromad:
Mirobod tumani — 10% (o‘tgan yilning fevral oyida — 10,4%);
Mirzo Ulug‘bek tumani — 9,9% (10,6%);
Shayxontohur tumani — 9,8% (11,6%).
Ijara nisbatan arzonroq hisoblangan Olmazor, Uchtepa, Sergeli tumanlarida bu ko‘rsatkich 2024-yil fevraliga nisbatan biroz pasayib, 8,9 foizni tashkil etdi (oktabr oyida 9,1−9,7 foiz edi).
Daromadlilik darajasi bo‘yicha investitsion jozibadorligi yuqori hisoblangan 1 va 2 xonali xonadonlardan daromad olish imkoniyatlari ham tushib bormoqda. Agar 2024-yil fevral oyida daromadlilik 35,6 foiz va 30,8 foizni, oktabr oyida esa 16,7 foiz va 12,2 foizni tashkil etgan bo‘lsa, 2025-yil yanvar oyida 14,3 foiz va 7,5 foizga tushdi.
Xuddi shu davrda 3 xonali kvartiralarning daromadliligi 33 foizdan 5,5 foizgacha, 4 xonali kvartiralar uchun esa 30,3 foizdan 2,9 foizgacha sezilarli darajada kamaydi. Oktabr oyida ham bu ko‘rsatkichlar mos ravishda 10,1 foiz va 9,9 foizni tashkil etgan.
Ko‘chmas mulkka sarmoya kiritish bank omonatlariga qaraganda kamroq foydali bo‘lib qoldi
Milliy va xorijiy valyutadagi depozitlar bo‘yicha foiz stavkalari. Manba: MHTI.Milliy va xorijiy valyutadagi depozitlar bo‘yicha foiz stavkalari. Manba: MHTI.
2024-yilning yarmidan boshlab uy-joyga investitsiyalar daromadliligi jismoniy shaxslarning milliy valyutadagi depozitlardan olinadigan o‘rtacha daromadlilikdan past darajada shakllanib kelmoqda. 2023−2024-yillarda:
Valyuta omonatlari bo‘yicha o‘rtacha stavka taxminan 5 foizni tashkil etdi.
Milliy valyutadagi omonatlar bo‘yicha — 21−22 foiz.
Rivojlanayotgan davlatlarda aholi jamg‘armalarining uy-joyga yo‘naltirilishi qisqa muddatda ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlikni oshirishi mumkin. Ammo, uzoq muddatda kapital bozorini rivojlantirish va aholi uchun diversifikatsiyalangan investitsiya imkoniyatlarini taqdim etish muhim. Shu yo‘l bilan aholi jamg‘armalari nafaqat saqlanadi, balki milliy iqtisodiyotning turli sohalariga investitsiya qilingach, yanada jadal rivojlanish imkonini berad, deb ta’kidlaydi MHTI.

Институт макроэкономических и региональных исследований (ИМРИ) при Кабинете министров Узбекистана проанализировал доходность инвестиций в многоквартирное жильё в Ташкенте. Исследование показало, что рентабельность таких вложений значительно снизилась.
В частности, если в феврале 2024 года доходность от сдачи жилья в аренду и изменения его стоимости составляла в среднем 32,4%, а в октябре — 12,2%, то в январе этого года она снизилась до 7,6%.
В некоторых районах наблюдается даже отрицательная доходность, что говорит о потенциальных убытках для инвесторов.
Доходность существенно различается в зависимости от района и количества комнат:
Район
Количество комнат
Доходность, февраль 2024 (%)
Доходность, январь 2025 (%)
Мирабадский
53
-1,7
Бектемирский
46,8
54,3
Учтепинский
27
Яккасарайский
24,2
15,1
33,7
-5,5
22,8
10,4
37,9
-7,3
Чиланзарский
19,8
16,5
Цены на жильё
16,1
26,9
2,8
15,4
0,3
Шайхантахурский
35,8
-0,8
Юнусабадский
30,4
-3,4
Больше всего доходность упала на 1-комнатные квартиры в Мирабадском районе — с 53% до -1,7%, на 3-комнатные квартиры в Бектемирском районе — с 33,7% до -5,5%, а также на 4-комнатные квартиры в этом районе — с 37,9% до -7,3%.
Доход от вложений в 1-комнатные квартиры в Бектемирском районе увеличился с 46,8% до 54,3%.
Доходность на 4-комнатные квартиры в Чиланзарском районе снизилась с 19,8% до 16,5%, а на 2-комнатные квартиры в Яккасарайском районе — с 24,2% до 15,1%. Тем не менее, это сегменты, где произошло наименьшее падение.
Средняя доходность от изменения стоимости жилья и сдачи её в аренду. Источник: ИМРИ.Средняя доходность от изменения стоимости жилья и сдачи её в аренду. Источник: ИМРИ.
Изменение цен на жильё
В Яккасарайском, Бектемирском и Чиланзарском районе потенциальная прибыль от роста цен на жильё в феврале 2024 года составляла 16,1%, 26,9% и 15,4% соответственно. К январю 2025 года эти показатели резко снизились до 3%, 2,8% и 0,3%.
В Шайхантахурском и Юнусабадском районах зафиксировано падение цен: с 35,8% до -0,8% и с 30,4% до -3,4% соответственно.
Аренда
В январе 2025 года средняя годовая доходность от аренды составила:
• Мирабадский район — 10% (в феврале прошлого года — 10,4%);
• Мирзо-Улугбекский район — 9,9% (10,6%);
• Шайхантахурский район — 9,8% (11,6%).
В Алмазарском, Учтепинском, Сергелийском районах, где аренда считается более доступной, показатель незначительно снизился по сравнению с февралём 2024 года — до 8,9% (в октябре было 9,1−9,7%).
Инвестиции в 1- и 2-комнатные квартиры, которые ранее считались самыми выгодными, теряют привлекательность. Если в феврале 2024 года доходность составляла 35,6% и 30,8%, а в октябре — 16,7% и 12,2%, то в январе 2025 года она упала до 14,3% и 7,5%.
Доходность 3-комнатных квартир за этот же период значительно снизилась с 33% до 5,5%, а для 4-комнатных — с 30,3% до 2,9%. Ещё в октябре показатели составляли 10,1% и 9,9% соответственно.
Вложения в недвижимость стали менее выгодными, чем банковские депозиты
Процентные ставки по депозитам в национальной и иностранной валюте. Источник: ИМРИ.Процентные ставки по депозитам в национальной и иностранной валюте. Источник: ИМРИ.
С середины 2024 года доходность инвестиций в жильё оказалась ниже средних ставок по банковским депозитам. В 2023—2024 годах:
• Средняя ставка по валютным депозитам составляла около 5%.
• По депозитам в национальной валюте — 21−22%.
В развивающихся странах вложение сбережений населения в недвижимость может в краткосрочной перспективе способствовать социальной и экономической стабильности. Однако в долгосрочной перспективе важно развивать рынок капитала и предоставлять населению диверсифицированные инвестиционные возможности. Это позволит не только сохранить сбережения, но и направить их в различные сектора национальной экономики, обеспечивая более динамичное развитие, отметили в ИМРИ.