SMS-xabarnoma xizmatlarini ko‘rsatuvchi Play Mobile kompaniyasi Uzcard tizimidagi kiruvchi xabarlar uchun tariflar oshirilishini ma’lum qildi.
1-martdan Beeline, Humans, Perfectum, Ucell, Mobiuz va UzMobile operatorlari abonentlari uchun 5800 raqamidan yuborilgan har bir SMS narxi 84,2 so‘mdan 168,4 so‘mga ko‘tariladi.
Kompaniyaning qayd etishicha, SMS-xabarnoma xizmatlari narxlari 2019-yilning iyul oyidan beri o‘zgarmagan. Shu bilan birga, SMS-trafik hajmi 75 foizga oshgan, bu esa “dasturiy-apparat majmuasiga xizmat ko‘rsatish xarajatlarini sezilarli darajada oshirgan”. Quyidagi xarajatlar ham oshgani aniqlangan:
• dasturchilarni yollash;
• dasturiy ta’minotni ishlab chiqish va texnik qo‘llab-quvvatlash;
• ishlab chiqarish infratuzilmasini yangilash;
• xizmatlarni hamkorlar va mobil aloqa operatorlari bilan integratsiya qilish.
Bundan tashqari, xizmatlar narxiga “tashqi omillar” — elektr energiyasi narxining 100 foizga, bazaviy hisoblash miqdorining 68 foizga va aloqa operatorlari tomonidan undiriladigan bitta SMS o‘rtacha narxining 300 foizga oshishi ta’sir ko‘rsatgan.
Uzcard`ga qarashli Plum Technologies to‘lov tashkiloti ham CardXabar Telegram boti orqali xabardor qilish xizmatlari narxini oshirdi. Mazkur xizmat uchun amalda oyiga 1000 so‘mdan to‘lov olinsa, 1-martdan boshlab narx xabarlar limitiga bog‘liq bo‘lgan paketlar joriy etilmoqda: eng arzon paket — Start (250 tagacha SMS) 5 ming so‘mni tashkil etadi, eng qimmati — Infinite tarifi esa (20 mingdan boshlab SMS) — 500 ming so‘m.
play mobile, sms, sms-xabarnoma
Play Mobile 2013-yil dekabr oyida ro‘yxatdan o‘tgan. Kompaniya ta’sischilari Miradil Miryoqubov (60 foiz), Obidjon Asatov (20 foiz) va Xojiakbar Tillashayxov (20 foiz) hisoblanadi.

Компания Play Mobile, предоставляющая услуги SMS-информирования, объявила о повышении тарифов на входящие сообщения в системе Uzcard.
С 1 марта стоимость каждого SMS, отправленного с номера 5800, для абонентов операторов Beeline, Humans, Perfectum, Ucell, Mobiuz и UzMobile увеличится с 84,2 до 168,4 сума. До 15 июля 2019 года её стоимость составляла 42,1 сума. Таким образом, за 5,5 лет услуга подорожала в 4 раза.
В компании заявили, что текущие тарифы не пересматривались с 2019 года, несмотря на увеличение объёма SMS-трафика на 75%, что привело к росту расходов на обслуживание инфраструктуры. Также увеличились затраты на:
- найм разработчиков;
- разработку и техническую поддержку программного обеспечения;
- обновление производственной инфраструктуры;
- интеграцию сервисов с партнёрами и операторами мобильной связи.
Кроме того, на себестоимость услуг повлияли «внешние факторы» — рост стоимости электроэнергии на 100%, увеличение базовой расчётной величины на 68%, повышение на 300% средней стоимости одного SMS, взимаемой мобильными операторами.
Платёжная организация Plum Technologies, аффилированная с Uzcard, также повышает стоимость услуг информирования через Telegram-бот CardXabar. Если раньше месячная плата составляла 1000 сумов, то с 1 марта вводятся пакеты, стоимость которых зависит от лимита сообщений: самый дешёвый Start (до 250 SMS-сообщений) — 5000 сумов, самый дорогой Infinite (от 20 тысяч SMS-сообщений) — 500 тысяч сумов.
Компания Play Mobile зарегистрирована в декабре 2013 года. Учредителями компании являются Мирадил Мирякубов (60%), Обиджон Асатов (20%) и Ходжиакбар Тиллашайхов (20%).