Deloitte xususiylashtirish bo‘yicha maslahatchi bo‘ldi.
Davaktiv agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, to‘rtta kompaniya sotib olishga qiziqish bildirgan, ulardan uchtasi keyingi bosqichga o‘tgan. Faqat ikkita kompaniya o‘z vaqtida majburiy takliflarni taqdim etdi.
111 mlrd so‘m taklif qilgan Delta Global Dynamics savdo g‘olibi deb topildi.
“Xaridorning taklifi maslahatchi tomonidan hisoblangan indikativ narxlar oralig‘ining yuqori qismida joylashgan va korxonaning baholangan qiymatiga mos keladi”, — deyiladi xabarda.
Xaridor ikki yil davomida mavjud ish o‘rinlarini saqlab qolish, amaldagi ish haqi fondini kamaytirmaslik va jamoa shartnomasi shartlarini yomonlashtirmaslik majburiyatini oldi.
Bitim Xususiylashtirish bo‘yicha davlat komissiyasi tomonidan ma’qullandi.
“Trest-12” haqida
2021-yil sentabr oyida 1979-yildan beri faoliyat yuritib kelayotgan “Trest-12” O‘zbekistondagi eng mashhur qurilish kompaniyalaridan biri ekani haqida xabar berilgan edi. Kompaniya o‘sha paytda Toshkentda o‘z ishlab chiqarish-texnik bazasiga, shuningdek, ko‘p yillik tajribaga ega muhandislik tarkibiga ega edi. Kompaniyaning texnika parki yirik qurilish loyihalarini o‘z kuchi bilan amalga oshirish imkonini beradi, deyiladi tavsifda.
Trest o‘nlab diqqatga sazovor obyektlar, jumladan, jamoat binolari (Vazirlar Mahkamasi va vazirliklar binolari, Milliy kutubxona, Minor masjidi va boshqalar), sanoat obyektlari (jumladan, GM Powertrain zavodi), Hyatt Regency mehmonxona majmuasi, Toshkentdagi Xalqaro Vestminster universiteti va boshqa ko‘plab binolar qurilishini amalga oshirdi.
“Trest-12” Islom sivilizatsiyasi markazi, “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida avtomobil yig‘ish korxonasi, Toshkentdagi bir nechta turar-joy majmualari, O‘zbekistonning Qozog‘istondagi elchixonasi binolari va boshqa obyektlar qurilishi bilan ham shug‘ullangan.
2024-yilning uchinchi choragi yakunlari bo‘yicha korxonaning sof foydasi 8,26 mlrd so‘mni tashkil etdi, bu 2023-yilning shu davriga nisbatan 3,5 barobar ko‘pdir. 2023-yilda sof foyda 22,75 mlrd so‘mni tashkil etgan.
“Trest-12” va davlat xaridlari
Davlat xizmatlari portali ma’lumotlari bo‘yicha ta’sischilar ro‘yxati. Ular orasida sobiq qurilish vaziri Botir Zokirovning o‘g‘li va rafiqasi Jasur Zokirov hamda Muhayyo Zokirova ham bor.
2021-yil aprel oyida “Gazeta.uz” “Trest-12” yirik davlat buyurtmalarini tendersiz olayotgani haqida yozgan edi. O‘sha yili Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxonov kompaniya loyihalarida manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligini tasdiqlagan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, trest 5 trln so‘mlik loyihalarni amalga oshirgan.
2024-yil iyul oyida qurilish vaziri lavozimini tark etgan Botir Zokirov “Trest-12”da uning yaqin qarindoshlari (turmush o‘rtog‘i va o‘g‘li) ishlashini tasdiqlagan, biroq kompaniya uning imidji va 40 yildan ortiq tarixi uchun tanlanayotganini ta’kidlagan. Loyihalarni tendersiz o‘zlashtirish to‘g‘risidagi qarorlarni hukumat va prezident qabul qiladi va ular unga yoki uning oilasiga bog‘liq emas, dedi vazir.
“Mening o‘z ishim bor. “Trest-12”ning menga hech qanday aloqasi yo‘q… Davlat ulushi 51 foiz bo‘lganida menga issiq ham, sovuq ham emas”, — dedi Botir Zokirov.
Delta Global Dynamics haqida
Delta Global Dynamics (tijorat faoliyati va boshqaruv bo‘yicha konsalting) 2022-yil yanvar oyida ro‘yxatdan o‘tgan. Uning rahbari Vladimir Teplov, ta’sischisi esa sobiq tashqi ishlar vaziri, hozirda prezident huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi o‘rinbosari Abdulaziz Komilovning o‘g‘li Doniyor Komilov (99 foiz) hisoblanadi.
Bundan tashqari, Delta Global Dynamics Saudiya Arabistonining Cenomi Group (sobiq Al Hokair) bilan bog‘langan, Inditex guruhining Zara, Zara Home, Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear, Oysho va Stradivarius kabi brendlarini o‘z ichiga olgan Retail Boutique, Retail Store Pro, Retail Group Store, Spanish Store, Retail Group Global, Master Retail Store, Fashion Retail Store, Fashion Group CA kabi bir qator kompaniyalarda Advanced Retail International Co va Salveo Limited bilan hammuassis (10%) sifatida ko‘rsatilgan. Tashkent City Mall savdo markazida aynan shu brendlar namoyish etilmoqda.
2022-yil fevral oyida Doniyor Komilovning kompaniyalaridan biri First Premium Alliance O‘zbekistondagi eng yirik spirt zavodini sotib oldi. Tadbirkor, shuningdek, Progressgortech-Asia (O‘zbekiston aeroportlarida aviakerosin yetkazib beruvchilarga xizmat ko‘rsatish, 9 ta aeroportda ishlaydi) va Metropol Group (tijorat faoliyati va boshqaruv bo‘yicha maslahat berish) kompaniyalariga egalik qiladi. Oxirgisi 2021-yil iyun oyida Toshkent markazidagi Milliy xavfsizlik xizmatining sobiq binosini 210 mlrd so‘mga xususiylashtirgan. Uning o‘rnida premium toifadagi Radisson mehmonxonasi qurilishi boshlandi.
Komilovning Petroleum Technology Group kompaniyasi ilgari “O‘zbekneftgaz”ga tegishli bo‘lgan Chinoz neftni qayta ishlash zavodiga egalik qilgan. Avvalroq xuddi shu kompaniya UNG Petro yoqilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘ini xususiylashtirgan va u o‘z nomini Carvon deb o‘zgartirgan edi.
Tadbirkorning Railway Logistics Company, Premium Uzbekistan, Avendors, Olkon-Investments va Olkon Global kompaniyalarida ham ulushi bor.

Агентство по управлению государственными активами объявило о продаже государственной доли в строительной компании «Трест-12».
Госпакет акций (51,12%) был выставлен на продажу в сентябре 2021 года, но процесс приватизации завершился лишь спустя 3,5 года.
Консультантом по приватизации выступила Deloitte.
По данным АУГА, интерес к покупке выразили четыре компании, в следующий этап прошли три из них. Только две компании подали в срок обязывающие предложения.
Победителем торгов была признана Delta Global Dynamics, предложившая 111 млрд сумов.
«Предложение покупателя расположено в верхней части интервала индикативных цен, рассчитанных консультантом, и соответствует оценочной стоимости предприятия», — говорится в сообщении.
Покупатель принял обязательства сохранять в течение двух лет имеющиеся рабочие места, не сокращать действующий фонд зарплаты и не ухудшать условия коллективного договора.
Сделка одобрена Государственной комиссией по приватизации.
О «Тресте-12»
В сентябре 2021 года сообщалось, что «Трест-12», работающий с 1979 года, является одной из наиболее известных строительных компаний Узбекистана. Компания на тот момент имела собственную производственно-техническую базу в Ташкенте, а также инженерный состав с многолетним опытом. Парк техники компании позволяет выполнять крупные строительные проекты собственными силами, говорилось в описании.
Трест выполнял строительство десятков знаковых объектов, в том числе общественных зданий (здания Кабинета министров и министерств, Национальной библиотеки, мечети «Минор» и т. д.), промышленных объектов (включая завод GM Powertrain), гостиничного комплекса Hyatt Regency, Международного Вестминстерского университета в Ташкенте и многих других.
«Трест-12» также работал над строительством Центра исламской цивилизации, автосборочного производства в СЭЗ «Джизак», нескольких жилых комплексов в Ташкенте, зданий посольства Узбекистана в Казахстане и других объектов.
Чистая прибыль предприятия по итогам третьего квартала 2024 года достигла 8,26 млрд сумов, что в 3,5 раза больше, чем за аналогичный период 2023 года. В 2023 году чистая прибыль составила 22,75 млрд сумов.
«Трест-12» и госзакупки
Список учредителей по данным портала госуслуг. Среди них — Жасур Закиров и Мухайё Закирова, которые являются сыном и супругой бывшего министра строительства Батыра Закирова. Список учредителей по данным портала госуслуг. Среди них — Жасур Закиров и Мухайё Закирова, которые являются сыном и супругой бывшего министра строительства Батыра Закирова.
В апреле 2021 года «Газета.uz» рассказывала, что «Трест-12» получает крупные государственные заказы без тендера. В том году директор Агентства по противодействию коррупции Акмал Бурханов подтвердил наличие конфликта интересов в проектах компании. По его словам, трест реализовывал проекты на 5 трлн сумов.
Батыр Закиров, покинувший пост министра строительства в июле 2024 года, подтверждал, что в «Тресте-12» работают его близкие родственники (супруга и сын), но подчёркивал, что компанию выбирают за её имидж и более чем 40-летнюю историю. Решения о присвоении проектов без тендера принимают правительство и президент, и они не зависят от него или его семьи, заявлял министр.
«У меня есть своя работа. „Трест-12“ никак со мной не связан… Мне ни жарко, ни холодно, когда государственная доля составляет 51%», — отмечал Батыр Закиров.
О Delta Global Dynamics
delta global dynamics, данияр камилов, трест-12
Компания Delta Global Dynamics (консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления) зарегистрирована в январе 2022 года. Её руководителем значится Владимир Теплов, а учредителем — Данияр Камилов (99%) — сын бывшего министра иностранных дел, ныне заместителя секретаря Совета безопасности при президенте Абдулазиза Камилова.
Кроме того, Delta Global Dynamics указана в качестве сооучредителя (10%) с Advanced Retail International Co и Salveo Limited в ряде компаний — Retail Boutique, Retail Store Pro, Retail Group Store, Spanish Store, Retail Group Global, Master Retail Store, Fashion Retail Store, Fashion Group CA, которые связаны c саудовской Cenomi Group (бывшая Al Hokair), куда входят бренды группы Inditex, такие как Zara, Zara Home, Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear, Oysho и Stradivarius. Именно эти бренды представлены в торговом центре Tashkent City Mall.
В феврале 2022 года одна из компаний Данияра Камилова First Premium Alliance приобрела крупнейший в Узбекистане спиртовый завод. Предприниматель также владеет компанией Progressgortech-Asia (обслуживание поставщиков авиакеросина в аэропортах Узбекистана, работает в 9 аэропортах) и Metropol Group (консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления). Последняя в июне 2021 года приватизировала бывшее здание Службы национальной безопасности в центре Ташкента за 210 млрд сумов. На его месте начато строительство отеля премиум-класса Radisson.
Компания Petroleum Technology Group Камилова стала владельцем Чиназского нефтеперерабатывающего завода, до этого принадлежавшего «Узбекнефтегазу». Ранее эта же компания приватизировала сеть автозаправочных станций UNG Petro, которая сменила название на Carvon.