Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi hamda Golden House qurilish kompaniyasi “Gazeta.uz”ga Toshkentdagi “Anhor Lokomotiv” va “Navro‘z” bog‘lari hududida turar joy va ishbilarmonlik majmualari qurilayotgani haqidagi xabarlarni rad etdi.
So‘nggi kunlarda poytaxt aholisi va blogerlar bir necha kun avval internetda paydo bo‘lgan bog‘ hududida joylashgan ko‘p qavatli majmua loyihasining vizualizatsiyasidan xavotir bildirdi. Faollar bog‘ hududida qurilish ishlari olib borilishiga qarshi imzo to‘plashni boshladi.
Biroq Qurilish vazirligining ma’lum qilishicha, bog‘lar hududida hech qanday qurilish ko‘zda tutilmagan.
“Ayni paytda „Anhor“ va „Navro‘z“ bog‘lari hududida turar joy binolari qurilishi uchun hech qanday kelishilgan loyiha hujjatlari mavjud emas. Bugungi kunda bog‘ o‘z holicha qolmoqda va hech qanday qurilish rejalashtirilmagan”, — deydi Qurilish vazirligi arxitektura va shaharsozlikni rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Azizxon Usmonov.
Bog‘larni boshqaradigan Anhor Evolution kompaniyasi direktori Aziz Sharafutdinov ham ularning ishlari odatdagidek davom etishiga ishontirdi:
“Ko‘pchilik ijarachilar bilan 2025-yil oxirigacha, ayrimlari bilan esa 2026-yilgacha amalda bo‘lgan shartnomalarimiz bor. Hech kim hech narsani buzishni rejalashtirmayapti, bog‘larning ish rejimida o‘zgarishlar yo‘q. To‘g‘ri, „Anhor“ savdo markazida rekonstruksiya ishlari olib borilmoqda. Lekin bu bino bog‘lar tarkibiga kirmaydi, u xususiy shaxslarga tegishli”, — dedi u.
Shahar aholisini xavotirga solgan vaziyat internetda Golden House kompaniyasiga tegishli bo‘lgan kelajakdagi loyihaning vizualizatsiyasi paydo bo‘lishi tufayli yuzaga keldi. Developer ham o‘z saytida rasmiy izoh berdi.
“Orient Group Management kompaniyasi (u Golden House’ni ham o‘z ichiga oladi — tahr.) Golden House developeri ham, Orient guruhning boshqa kompaniyalari ham ushbu loyihani amalga oshirishni yoki xabarda ta’kidlangan maydonchada qurilishni rejalashtirmaganligini ma’lum qiladi. Internetda tarqatilgan vizualizatsiya 2024-yilda kompaniyadan ketgan Golden House’ning sobiq xodimining ichki taqdimotidan olingan”.
Ta’kidlanishicha, ishchi guruhlar muntazam ravishda kompaniya va tashqi hamkorlar tomonidan krib chiqish uchun turli loyihalarni taqdim etadi, biroq hammasi ham ma’qullanavermaydi.
Orient Group Management kompaniyasi “Anhor” bog‘i hududida joylashgan “Anhor” savdo markaziga egalik huquqini boshqa xususiy kompaniyaga o‘tkazmoqchi. Faqatgina savdo markazi o‘rnida boshqa kompaniya yangi bino qurishni rejalashtirmoqda.
Spot avvalroq bog‘dagi asosiy yo‘l bo‘yida joylashgan savdo markazi binosi o‘z faoliyatini deyarli to‘xtatgani haqida xabar bergan edi. Bolalar kiyimlari do‘konlari, kosmetika do‘konlari, FixPrice, savdo maydonchalari va Makro supermarketi yopilgan. Fudkortdagi ba’zi restoranlar ishini to‘xtatgan, biroq ayrim muassasalar hali ham buyurtmalarni qabul qilmoqda.
Ilgari 100% Golden House Property Group’ga (hozirda — Unique Trade Business) tegishli bo‘lgan The Tower FMG kompaniyasi Anhor Park savdo markazi loyihasini loyihalashda ishtirok etgan. Bog‘ ma’muriyatining Spot’ga ma’lum qilishicha, ayni paytda savdo markazi binosi ham The Tower FMG boshqaruvida.
“Golden House haqida bunday fikrlarni bildirayotgan nashrlar bizni juda hayratda qoldirdi. Kompaniyaning ichki taqdimotidagi ma’lumotni internetga kim va nima maqsadda joylashtirgani hamda toshkentliklarning noroziligiga sabab bo‘lganini bilmaymiz. Afsuski, bu masalani yoritib kelayotgan OAV vakillari va blogerlarning hech biri biz bilan bog‘lanib, rasmiy tushuntirish so‘ragani yo‘q. Golden House poytaxtning boshqa hududlarida ham qator loyihalarni amalga oshirmoqda va „Anhor“ va „Navro‘z“ bog‘larida ish olib borishni rejalashtirmayapti”, — dedi Golden House bosh direktori Vladimir Kalina.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Golden House’ning “bu obyektlar, ayniqsa, bog‘larning yashil hududlari bo‘yicha mutlaqo rejalari yo‘q”.
Eslatib o‘tamiz, bog‘da qayta qurilish rejalashtirilayotgani haqidagi ilk xabarlar ijtimoiy tarmoqlarda 10 kun avval — 9−10-fevralda paydo bo‘lgan edi. 15-fevral kuni “Kosmonavtlar bog‘imizni himoya qilamiz” Telegram kanali loyihaga qarshi imzolar to‘planayotganini e’lon qildi.
Kompaniya va Qurilish vazirligining izohi Ekologik partiya deputati 19-fevral kuni Bosh prokuratura, Qurilish vazirligi va Toshkent shahri hokimligiga “Anhor Lokomotiv” bog‘ini qayta qurish rejalari yuzasidan so‘rov yuborganidan so‘ng paydo bo‘ldi. Rasmiylar bog‘ning dam olish maskani bo‘lib qolishi yoki yo‘qligi va uning hududida turar joy binolari, mehmonxona va sport majmuasi qurilishi qonuniymi yoki yo‘qligini tushuntirishi kerak edi.

Министерство строительства и ЖКХ Узбекистана и строительная компания Golden House опровергли «Газете.uz» сообщения о строительстве жилых и деловых комплексов на территории парков «Анхор Локомотив» и «Навруз» в Ташкенте.
В последние дни жители столицы и блогеры высказывали обеспокоенность появившимися несколько дней назад визуализациями проекта многоэтажного комплекса, располагающегося на территории парка. Активисты стали собирать подписи против застройки парка.
Однако в Министерстве строительства и ЖКХ Узбекистана заявили, что таких планов нет.
«В данный момент на строительство жилых домов на территории парков „Анхор“ и „Навруз“ какой-либо проектной согласованной документации абсолютно не существует. На сегодняшний день парк остаётся парком, и никакого строительства не планируется», — сообщил Азизхон Усманов, начальник управления развития архитектуры и градостроительства при Минстрое.
Директор компании Anhor Evolution Азиз Шарафутдинов, управляющей парками, также заверил, что их работа продолжится в прежнем режиме:
«С большинством арендаторов у нас действующие договоры до конца 2025 года, с кем-то и на 2026 год. Никто не планирует ничего сносить, в режиме работы парков нет никаких изменений. Да, в ТРЦ „Анхор“ проводится реконструкция. Но это здание не относится к паркам, оно принадлежит частным лицам», — заявил он.
Граждан также беспокоила презентация возможного проекта, приписываемого строительной компании Golden House. Девелопер также выступил с официальным комментарием на своём сайте.
«Компания Orient Group Management (в чью структуру входит Golden House — ред.) официально сообщает, что ни застройщик Golden House, ни какие-либо другие предприятия группы Orient не планируют воплощение этого проекта и строительство на данном участке. Визуализации, распространяемые в Интернете, были извлечены из внутренней презентации бывшего сотрудника Golden House, покинувшего компанию в 2024 году».
Как отмечается, рабочие группы регулярно представляют на рассмотрение компании и внешних партнёров различные проекты, но не все утверждаются.
Orient Group Management намерена передать свои права собственности на ТРЦ «Анхор», находящийся на территории парка «Анхор», другой частной компании. Только на месте ТРЦ другая компания планирует возвести новое здание.
Spot ранее сообщил, что на сегодняшний день в парке практически полностью прекратило работу здание торгового центра, расположенное вдоль главной дороги. Закрылись магазины детской одежды, косметики, FixPrice, торговые зоны, а также супермаркет Makro. Часть ресторанов на фудкорте также прекратила работу, но некоторые заведения ещё продолжают принимать заказы.
В проектировании проекта торгового центра Anhor Park участвовала компания The Tower FMG, которая ранее на 100% принадлежала Golden House Property Group (сейчас — Unique Trade Business). В администрации парка сообщили Spot, что на данный момент здание ТЦ также находится под управлением The Tower FMG.
«Мы были крайне удивлены публикациям, приписывающими Golden House подобные намерения. Нам неизвестно, кто и с каким умыслом разместил в интернете информацию из внутренней презентации компании, вызвав возмущение ташкентцев. К сожалению, никто из представителей СМИ и блогеров, освещающих этот вопрос, не обратился к нам за официальными разъяснениями. Golden House реализует целый ряд проектов в других районах столицы и не имеет планов на работу в парках „Анхор“ и „Навруз“», — заявил генеральный директор Golden House Владимир Калина.
По его словам, у Golden House «абсолютно нет никаких планов на объекты и уж тем более зелёные зоны парков».
Напомним, первые сообщения о планируемой застройке парка в социальных сетях появились 10 дней назад — 9−10 февраля. Telegram-канал «Защитим наш парк Космонавтов» 15 февраля объявил о сборе подписей против проекта.
Реакция от компании и Минстроя последовала после того, как 19 февраля депутат от Экологической партии направил запрос в Генпрокуратуру, Минстрой и хокимият Ташкента о планах застройки парка «Анхор Локомотив». Власти должны были пояснить, сохранится ли парк как рекреационная зона и насколько законно строительство жилых домов, гостиницы и спорткомплекса на его территории.