Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-fevral kuni Mudofaa sanoati agentligining Innovatsion texnologiyalar markaziga tashrif buyurib, ishlab chiqarish quvvatlari, ilg‘or ishlanmalar, harbiy va ikki xil maqsadga mo‘ljallangan mahsulotlar bilan tanishdi.
Qayd etilishicha, Mudofaa vazirligi huzuridagi agentlik tomonidan qurol-yarog‘larni modernizatsiya qilish, yangi texnologiyalarni o‘zlashtirish va istiqbolli ishlanmalarni qo‘shinlarda joriy etish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Mazkur Innovatsion texnologiyalar markazida 80 ga yaqin harbiy va ikki xil maqsadga mo‘ljallangan mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Shuningdek, robototexnika va uchuvchisiz apparatlar bo‘yicha startap loyihalari qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Tashrif chog‘ida prezidentga harbiy texnikaning yangi namunalari, mudofaa sohasini yanada rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli loyiha va rejalar taqdimot qilindi.
Davlat rahbari bu birinchi qadamlar bo‘lganini aytib, mudofaa tizimining raqobatbardoshligini oshirib borish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
U, xususan, ishlab chiqarishni muntazam takomillashtirib, yangi mahsulotlarni o‘zlashtirish, bunda innovatsion texnologiyalar va sun’iy intellektdan keng foydalanish muhimligini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev buyurtma asosida sohaga xususiy sektorni kengroq jalb etib, harbiy va ikki xil maqsadga mo‘ljallangan mahsulot turlarini ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Yangi ish o‘rinlari yaratish, mutaxassislarni tizimli tayyorlash, yangi texnikalar bo‘yicha ilmiy laboratoriyalar tashkil etish masalalariga e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston mudofaa sanoati korxonalari xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazmalarda faol ishtirok etmoqda. Xususan, 17−21-fevral kunlari Abu-Dabi shahrida (BAA) bo‘lib o‘tayotgan IDEX-2025 ko‘rgazmasida O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan 100 dan ortiq harbiy texnika va mahsulotlar namunalari namoyish etilmoqda. Xorijiy hamkorlarda qiziqish uyg‘otgan “Arslon 8×8” va “Arslon 6×6” zirhli transportyorlar, “To‘fon” o‘ziyurar gaubitsasi shular jumlasidan, deyiladi xabarda.
Tashrif yakunida prezident mudofaa sanoatini yanada rivojlantirishning strategik yo‘nalishlarini ko‘rsatib, mutasaddilar oldiga mahsulotlarning yuqori sifatini ta’minlash, ishlab chiqarish salohiyatini kengaytirish va mahalliy korxonalarning xalqaro bozordagi o‘rnini mustahkamlash yuzasidan aniq vazifalar qo‘ydi.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 февраля посетил Центр инновационных технологий Агентства оборонной промышленности, где ознакомился с производственными мощностями, передовыми разработками и продукцией военного и двойного назначения.
Как сообщается, агентство при Министерстве обороны проводит системную работу по модернизации вооружения, освоению новых технологий и внедрению перспективных разработок в войска.
В Центре инновационных технологий налажено производство около 80 видов военной техники и продукции двойного назначения. Поддерживаются стартап-проекты по робототехнике и беспилотным летательным аппаратам.
В ходе визита президенту представили новые образцы военной техники, перспективные проекты и планы по дальнейшему развитию оборонного сектора.
Глава государства подчеркнул, что это лишь первые шаги по развитию отрасли и необходимо продолжить работу по повышению конкурентоспособности отечественного оборонного комплекса.
Он поручил расширить производственные возможности, освоить новые виды продукции, использовать при этом инновационные технологии и искусственный интеллект.
Шавкат Мирзиёев дал указания по более широкому привлечению в отрасль частного сектора на договорной основе, расширению ассортимента продукции военного и двойного назначения. Особое внимание уделено созданию новых рабочих мест, подготовке специалистов, организации лабораторий по новым видам техники.
Оборонно-промышленные предприятия Узбекистана активно участвуют в международных специализированных выставках. В частности, на проходящей с 17 по 21 февраля в Абу-Даби (ОАЭ) выставке «IDEX-2025» представлены более 100 единиц военной техники и продукции отечественного производства. Среди экспонатов — бронетранспортёры «Арслон 8×8» и «Арслон 6×6», а также самоходная гаубица «Туфон», вызвавшие большой интерес у зарубежных партнёров, говорится в сообщении.
По итогам визита президент обозначил стратегические направления дальнейшего развития оборонной промышленности и поставил задачу укрепить позиции отечественных производителей на международном рынке.