O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov AQSh davlat kotibi Marko Rubio bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda TIV rahbari 21-fevral kuni o‘z Telegram kanalida ma’lum qildi.
“AQSh davlat kotibi Marko Rubio janoblari bilan birgalikda telefon orqali samimiy va samarali suhbat qurdik. Ikki va ko‘p tomonlama aloqalarning muhim mavzularini muhokama qildik”, — deb yozdi Saidov.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, ular O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va AQSh Davlat departamenti ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklikni “barcha sohalarda istisnosiz” kengaytirishda yaqin hamkorlikni davom ettirishiga kelishib olgan.
“Ishbilarmon doiralar o‘rtasida mustahkam ko‘priklar barpo etish, har ikki yo‘nalishda tovar ayirboshlash hajmini oshirish, Markaziy Osiyo va undan tashqarida farovon taraqqiyotni ta’minlash kun tartibimizning asosiy qismidan o‘rin oldi”, — dedi TIV rahbari.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провёл телефонный разговор с госсекретарём США Марко Рубио. Об этом 21 февраля глава узбекского МИДа сообщил в своём Telegram-канале.
«Вместе с госсекретарём США Е.П. Марко Рубио мы провели искреннюю и продуктивную беседу по телефону. Обсудили ключевые темы двусторонних и многосторонних связей», — написал Саидов.
По словам министра, они договорились, что МИД Узбекистана и Госдепартамент США продолжат тесное сотрудничество в расширении стратегического партнёрства между двумя странами «во всех без исключения сферах».
«Налаживание прочных мостов между бизнес-сообществами, увеличение объёмов торговли в обоих направлениях, обеспечение процветающего развития в Центральной Азии и за её пределами были в числе главных тем нашей повестки дня», — рассказал глава МИДа.