O‘zbekistonda uy-joylarni foydalanishga topshirish jarayoni soddalashtiriladi. Bu prezidentning 21-fevraldagi farmonida ko‘zda tutilgan.
Yanvar oyidagi yig‘ilishda ta’kidlanganidek, hozirda pudratchilar qurilishni boshlash uchun hujjatlarni kamida 5 bosqichda kelishib olishi kerak, bu esa ikki oygacha vaqt oladi.
Prezident qarori bilan 1-maydan boshlab qurilish ishlari boshlanishidan to foydalanishga ruxsatnoma berishgacha bo‘lgan barcha jarayonlar “Shaffof qurilish” tizimi orqali onlayn rejimga o‘tkaziladi.
Endi pudratchilar platforma orqali tayyor loyihani tashkilotlar bilan onlayn muvofiqlashtirishi mumkin bo‘ladi. Aniqlangan kamchiliklar jarayon davomida tuzatiladi.
Binoni foydalanishga topshirish uchun endi faqat Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi xulosasi va Davlat yong‘in nazorati xizmatining xulosasi kerak bo‘ladi.
Bunda buyurtmachi tomonidan ishlab chiqilgan dastlabki loyiha hujjatlari shaharsozlik ekspertizasini o‘tkazishdan oldin sanitariya-epidemiologiya xizmati, ekologiya, nogironligi bor shaxslar jamoat birlashmalari vakillari bilan kelishiladi.
Qurilish-montaj ishlarining kelishilgan loyiha hujjatlariga muvofiq bajarilishi ustidan nazorat Qurilish inspeksiyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, inspeksiyada ro‘yxatdan o‘tgan va uning nazorati ostida qurilgan ko‘p qavatli uylarni instrumental-texnik ko‘rikdan o‘tkazish amaliyoti bekor qilinmoqda.
Bunda seysmik qarshilik bo‘yicha instrumental-texnik tadqiqot xulosasi qurilish davrida turar joy binosini o‘rgangan laboratoriya tomonidan beriladi.
Toshkent shahrida 1-apreldan boshlab eksperimental tarzda ko‘p qavatli uylarni loyihalash va arxitektura-rejalashtirish topshiriqlarini ishlab chiqish uchun ruxsatnomalar berish jarayonlari birlashtiriladi. Bu muddatlarni ikki baravar qisqartirishi kutilmoqda.
To‘rt oy muddatda Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bilan birgalikda raqamli platformani test rejimida ishga tushirishi kerak. Bu jarayonning barcha bosqichlarini — qurilish uchun yer uchastkalarini sotishdan tortib, binolardan foydalanish uchun ruxsatnomalar berishgacha bo‘lgan bosqichlarni qamrab oladi.
Farmon doirasida 1-martdan ko‘p qavatli uylarni rekonstruksiya qilish doirasida qurilishning yangi tartibi joriy etiladi. Loyihalarni amalga oshirish faqat barcha mulkdorlarning notarial tasdiqlangan roziligidan keyin mumkin bo‘ladi. Rezidentlarga uch turdagi kompensatsiya taklif etiladi. Renovatsiya tartibi to‘g‘risidagi hujjat 1-sentabrgacha ishlab chiqilishi rejalashtirilgan.

В Узбекистане упростят процесс сдачи жилья в эксплуатацию. Это предусмотрено указом президента от 21 февраля.
На совещании в январе отмечалось, что на данный момент подрядчики должны согласовать документы для начала строительства минимум в 5 этапах, что занимает до двух месяцев.
Указом президента с 1 мая все процессы, от начала строительства до выдачи разрешения на эксплуатацию, будут переведены в онлайн-режим через систему «Прозрачное строительство».
Теперь подрядчики смогут согласовывать готовый проект с ведомствами онлайн через платформу. В случае выявления недостатков они будут устраняться в процессе.
Для сдачи дома в эксплуатацию теперь потребуется только заключение Инспекции по надзору в сфере строительства и ЖКХ и заключение Госслужбы пожарного надзора.
При этом разработанная заказчиком предварительная проектная документация перед проведением градостроительной экспертизы согласовывается с органами санитарно-эпидемиологической службы, экологии, а также представителями общественных объединений лиц с инвалидностью.
Контроль за выполнением строительно-монтажных работ в соответствии с согласованной проектной документацией осуществляется Стройинспекцией.
Кроме того, отменяется практика инструментально-технического обследования многоквартирных домов, которые зарегистрированы в Инспекции и строились под её контролем.
При этом заключение инструментально-технического обследования на сейсмоустойчивость выдаётся лабораторией, проводившей обследование многоквартирного жилого дома в период строительства.
С 1 апреля в Ташкенте в порядке эксперимента объединят процессы выдачи разрешений на проектирование многоквартирных домов и разработку архитектурно-планировочного задания. Как ожидается, это позволит сократить сроки в два раза.
В течение четырёх месяцев Министерство строительства и ЖКХ совместно с Агентством по управлению государственными активами должно запустить цифровую платформу в тестовом режиме. Она охватит все этапы процесса — от реализации земельных участков под строительство до выдачи разрешения на эксплуатацию зданий.
В рамках указа с 1 марта вводится новый порядок строительства многоквартирных домов в рамках реновации. Реализация проектов возможна только после нотариального согласия всех собственников. Жильцам предложат три вида компенсации. Документ о порядке реновации планируется разработать до 1 сентября.