Yevropa Ittifoqi kengashi Eduards Stipraysni Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi maxsus vakili etib tayinladi. U 2025-yil 1-martdan ikki yillik dastlabki mandat bilan o‘z vazifalarini bajarishga kirishadi, deyiladi kengash saytida.
“Uning vazifasi Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi munosabatlarni umumiy qadriyatlar asosida rivojlantirish, mintaqa davlatlari o‘rtasida barqarorlik va hamkorlikni mustahkamlashga ko‘maklashish, shuningdek, demokratiya, qonun ustuvorligi, samarali boshqaruv, inson huquqlari va asosiy erkinliklarini hurmat qilishni mustahkamlashdan iborat bo‘ladi”, — deyiladi Yevropa Ittifoqi kengashi bayonotida.
Uning boshqa vazifalari orasida Yevropa Ittifoqining samaradorligi va ahamiyatini oshirish, jumladan, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YeXHT) va BMT kabi boshqa hamkorlar va xalqaro tashkilotlar bilan yanada yaqinroq muvofiqlashtirish orqali amalga oshiriladi, deyiladi xabarda.
Eduards Stiprays — katta tajribaga ega latviyalik diplomat, deyiladi bayonotda. U Latviyaning Yevropa Ittifoqidagi doimiy vakili va davlat kotibi o‘rinbosari — Latviya Tashqi ishlar vazirligining siyosiy direktori lavozimlarida ishlagan. 2016−2020-yillarda Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasiga rahbarlik qilgan, shuningdek, Latviyaning Buyuk Britaniya va Fransiyadagi elchisi bo‘lgan.

Совет Европейского союза назначил новым спецпредставителем ЕС (СПЕС) по Центральной Азии Эдуардса Стипрайса. Он приступит к исполнению своих обязанностей 1 марта 2025 года с первоначальным мандатом на два года, сообщается на сайте Совета ЕС.
«Задачей нового СПЕС будет развитие отношений между ЕС и странами Центральной Азии на основе общих ценностей, содействие укреплению стабильности и сотрудничества между странами региона, а также укреплению демократии, верховенства закона, эффективного управления и уважения прав человека и основных свобод», — говорится в заявлении Совета ЕС.
Среди других задач СПЕС также будет повышение эффективности и заметности ЕС, в том числе посредством более тесной координации с другими партнёрами и международными организациями, такими как Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и ООН, сказано в релизе.
Эдуардс Стипрайс — латвийский дипломат с большим опытом, отмечается в заявлении. Он занимал пост постоянного представителя Латвии в ЕС и заместителя госсекретаря — политического директора Министерства иностранных дел Латвии. С 2016 по 2020 год он возглавлял делегацию ЕС в Узбекистане, а также был послом Латвии в Великобритании и Франции.
Стипрайс сменит Терхи Хакалу, которая занимала должность спецпредставителя ЕС в Центральной Азии с июля 2021 года. В декабре она совершила прощальное турне по региону и дала интервью «Газете.uz».