Onlayn auksionda sotilgan qariyb 300 mlrd so‘mlik avtoraqamlar, 16 fevral voqealarida qatnashganlikda gumon qilingan shaxsning O‘zbekistonga qaytarilgani, Sharof Rashidov nomi berilgan SamDU, emlanganlar o‘rtasidagi lotereya o‘tkazilishi va unga avtomobil qo‘yilgani, xonadonida baliq yetishtiruvchilarga beriladigan 81 mln so‘mlik kredit, tunda «tez yordam» stansiyasiga borgan vazir va boshqa xabarlar — «Gazeta.uz» ning 14 yanvardagi eng muhim xabarlari dayjestida.
Markaziy saylov komissiyasi Shavkat Mirziyoyevni prezident saylovi g‘olibi deb e’lon qildi. U ikkinchi muddatga qayta saylandi va deyarli 13 mln ovoz (80,12%) to‘pladi. Ikkinchi o‘rinni esa 6,63% ovoz bilan Maqsuda Vorisova egalladi.
«Adolat» SDP prezidentlik saylovi «yangi O‘zbekistonga xos mutlaqo yangi siyosiy-huquqiy muhitda o‘tkazilganini» ma’lum qildi. «Ushbu prezidentlik saylovi ilk bor Saylov kodeksi asosida tashkil etilgani bilan ham ahamiyatlidir. U tenglik, ochiqlik va oshkoralik, ko‘ppartiyaviylik, muqobillik, kuchli raqobat ruhida kechdi», — deyiladi xabarda.
Sherzodxon Qudratxo‘ja prezident saylovlarining dastlabki natijalarini e’lon qilishdan avval bildirilgan tabriklar MSKni ham hayron qoldirganini ta’kidladi. «Yaxshi xabar tez tarqaladi. Shuning uchun hayratlanmasa ham bo‘ladi, menimcha», — deydi u.
AQSh Davlat departamenti O‘zbekistonda bo‘lib o‘tgan prezidentlik saylovlari yakunlari bo‘yicha e’lon qilgan bayonotida «AQSh O‘zbekiston xalqini o‘z saylov huquqidan foydalanishda qo‘llab-quvvatlashi» va «hukumat bilan kelgusida hamkorlik qilish tarafdori» ekanini ma’lum qildi.
Shavkat Mirziyoyev saylovdagi raqiblari bildirgan takliflar albatta inobatga olinishini ma’lum qildi. «Biz kecha raqobat qilgan bo‘lsak, endi bir musht bo‘lib harakat qilishimiz kerak», — dedi u. Aholi tomonidan bildirilgan taklif va tanqidlarni «hayotimiz o‘zgargani, demokratik islohotlar natijasi» deb atadi. Shavkat Mirziyoyev g‘alabasini nishonlash marosimidan fotosuratlar.
Prezidentlikka nomzod Narzulla Oblomurodov Ekopartiyaning davlat rahbari saylovida ilk bor ishtirok etishini «tarixiy g‘alaba» deb atadi. U Shavkat Mirziyoyevni g‘alabasi bilan tabriklab, «Partiya saylangan prezidentning barcha g‘oya va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashini» aytdi.
“Milliy tiklanish"dan nomzod Alisher Qodirov Shavkat Mirziyoyevni prezidentlik saylovida g‘olib bo‘lgani bilan tabrikladi. U “xalqning farovonligi yo‘lida qo‘lni-qo‘lga berib, birgalikda faoliyat ko‘rsatish lozimligini” ta’kidladi.
XDPdan nomzod Maqsuda Vorisova Shavkat Mirziyoyevni prezidentlik saylovida g‘olib bo‘lgani bilan tabrikladi. U «saylov natijalarini to‘la-to‘kis tan olishini» aytdi. «Shavkat Mirziyoyev tomonidan ishlab chiqilib, e’lon qilingan „Yangi O‘zbekiston Strategiyasi“ xalqimizning qalbidan chuqur o‘rin egalladi», — deya qo‘shimcha qildi Maqsuda Vorisova.
Turkiya, Turkmaniston, Qirg‘iziston, Tojikiston davlat rahbarlari Shavkat Mirziyoyevni saylovda g‘alaba qozonib, qaytadan O‘zbekiston prezidentligiga saylangani bilan muborakbod etmoqda.
Prezidentlikka qayta saylangan Shavkat Mirziyoyev unga ovoz bergan saylovchilarga minnatdorchilik bildirdi. «Xalqimizning 80 foizdan ko‘pi saylovda ishtirok etgani, ularning yangi O‘zbekistondagi ertangi kuniga befarq emasligidan dalolat», — deya ta’kidladi davlat rahbari.
YeXHT va Yevropa parlamentining hamkorlikdagi missiyasi «ko‘plab jiddiy qonunbuzarliklar» kuzatilganini qayd etdi: ko‘plab saylovchilar tegishli tartiblar qo‘llanilmagan tarzda saylovchilar ro‘yxatiga qo‘shilgan, hujjatlarsiz saylov byulletenlari topshirilgan, boshqalar nomidan ovoz berish holatlariga yo‘l qo‘yilgan. Bir qator saylov uchastkalarida kuzatuvchilar bir nechta byulletenlar tashlangan vaziyatlarga ham guvoh bo‘lishgan.
O‘zbekistonda o‘tkazilgan prezidentlik saylovlarida kuzatuvchi sifatida ishtirok etgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining vakillari saylovlar «yuqori siyosiy, huquqiy va tashkiliy darajada o‘tganini» ta’kidladi. Ular shuningdek, mazkur saylovlar «raqobatbardosh, erkin, ochiq va oshkora bo‘lganini, demokratik saylovlarning umumiy e’tirof etilgan tamoyillariga to‘la javob berganini» qayd etishdi.
Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Shavkat Mirziyoyevni O‘zbekiston prezidenti lavozimiga qayta saylangani bilan iliq tabrikladi.
Shavkat Mirziyoyev saylovchilarning 80,1% foiz ovozi bilan ikkinchi muddatga qayta saylandi, deya xabar berdi MSK rahbari Zayniddin Nizomxo‘jayev. U saylovda nomzodlar o‘rtasida xalqaro standaortlarga mos haqiqiy raqobat bo‘lganligini ta’kidladi.
Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko Shavkat Mirziyoyev bilan telefonda muloqot qilib, uni prezidentlik saylovlaridagi «ishonchli g‘alabasi» bilan tabrikladi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Shavkat Mirziyoyevni prezidentlik saylovidagi «ishonchli g‘alabasi» bilan tabrikladi.
«Gazeta.uz» muxbiri «Milliy tiklanish» partiyasidan nomzod Alisher Qodirov ovoz bergan Toshkentning Mirobod tumanida joylashgan 83-maktabdagi 116-saylov uchastkasida ovozlarni sanash jarayonini kuzatdi. O‘zLiDeP nomzodi Shavkat Mirziyoyev ushbu uchastkada 88% ovoz to‘pladi.
Har bir nomzodga omad tilagan professor, munosib deb bilgan nomzodiga yettita belgi qo‘ygan saylovchi, “kelajakda tinchlik, arzonchilik, mo‘l-ko‘lchilik” bo‘lishini istaydigan otaxon va taklifnoma olmagan fuqaro — “Gazeta.uz” prezident saylovida ovoz bergan va saylovda qatnashmagan fuqarolar bilan suhbatda bo‘ldi.
Saylov uchastkalarida pirometriya davomida 53 kishida tana haroratining ko‘tarilishi aniqlandi, deya xabar qildi SES rahbari Bahodir Yusupaliyev. Ushbu saylovchilar alohida xonaga ajratildi, ularga tegishli tibbiy yordam ko‘rsatildi va bir vaqtning o‘zida yashirin ovoz berishlari tashkil etildi.

Фоторепортаж с церемонии инаугурации президента, опубликованный пресс-службой главы государства.
Шавкат Мирзиёев, в октябре переизбранный президентом Узбекистана, принёс присягу и вновь вступил в должность главы государства.
Инаугурация президента пройдет 6 ноября
5 ноября 2021, 13:21 7
Инаугурация президента пройдет 6 ноября
Инаугурация президента Узбекистана состоится в субботу в новом здании Сената (бывшем здании МИДа).
ЦИК объявил Шавката Мирзиёева избранным президентом
29 октября 2021, 12:30
Центризбирком объявил Шавката Мирзиёева победителем выборов президента. Он переизбран на второй срок, набрав почти 13 миллионов голосов (80,12%). Второе место заняла Максуда Варисова с 6,63% голосов.
Госдепартамент США опубликовал заявление по выборам в Узбекистане
26 октября 2021, 10:06 7
Госдепартамент США опубликовал заявление по выборам в Узбекистане
Госдепартамент США в заявлении по итогам выборов президента Узбекистана заявил, что США «поддерживают народ Узбекистана в реализации права голоса» и «привержены дальнейшему взаимодействию с правительством».
«Мы все вместе построим новый Узбекистан» — президент
25 октября 2021, 22:08 14
«Мы все вместе построим новый Узбекистан» — президент
Шавкат Мирзиёев заявил, что предложения его конкурентов на выборах будут обязательно учтены. «Вчера мы были конкурентами, но теперь нам необходимо действовать как единый кулак», — сказал он. Предложения населения и критику он назвал «результатом того, что наша жизнь изменилась». Фотографии с празднования победы Шавката Мирзиёева.
Нарзулла Обломуродов поздравил однопартийцев с «исторической победой»
25 октября 2021, 21:38 1
Нарзулла Обломуродов поздравил однопартийцев с «исторической победой»
Кандидат в президенты Нарзулла Обломуродов назвал первое участие Экопартии в выборах главы государства «исторической победой». Он поздравил Шавката Мирзиёева с победой и заявил, что «партия будет поддерживать все идеи и инициативы избранного президента».
Шавкат Мирзиёев поблагодарил избирателей за доверие
25 октября 2021, 20:36
Шавкат Мирзиёев поблагодарил избирателей за доверие
Шавкат Мирзиёев, переизбранный главой государства, поблагодарил избирателей за доверие. Высокая явка на выборах говорит о том, что граждане небезразличны к завтрашнему дню Нового Узбекистана, сказал он.
Алишер Кадиров поздравил Шавката Мирзиёева с победой
25 октября 2021, 19:44 2
Алишер Кадиров поздравил Шавката Мирзиёева с победой
Кандидат в президенты от партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадиров поздравил Шавката Мирзиёева с победой на выборах главы государства и предложил работать «рука об руку».
«Выборы были свободными и демократичными» — наблюдатели от ШОС и СНГ
25 октября 2021, 19:44
«Выборы были свободными и демократичными» — наблюдатели от ШОС и СНГ
Наблюдатели миссий СНГ и ШОС пришли к выводу, что состоявшиеся выборы президента были конкурентными, открытыми и легитимными.
«Стратегия Нового Узбекистана заняла прочное место в сердце народа» — Максуда Варисова
25 октября 2021, 19:39
«Стратегия Нового Узбекистана заняла прочное место в сердце народа» — Максуда Варисова
Кандидат в президенты от НДПУ Максуда Варисова, занявшая второе место на выборах, поздравила Шавката Мирзиёева с победой, заявив, что «полностью признает результаты выборов». «Стратегия Нового Узбекистана, разработанная Шавкатом Мирзиёевым, заняла прочное место в сердце нашего народа», — сказала она.
«Несмотря на реформы, выборы были лишены соревновательной борьбы» — миссия ОБСЕ и ЕП
25 октября 2021, 17:33 19
«Несмотря на реформы, выборы были лишены соревновательной борьбы» — миссия ОБСЕ и ЕП
Совместная миссия ОБСЕ и Европарламента отметила позитивные изменения в сфере выборов в Узбекистане, но указала «многочисленные» нарушения: добавление избирателей в списки без надлежащего контроля, допуск до голосования без документов, голосование за других.
Шавкат Мирзиёев переизбран с 80,1% голосов
25 октября 2021, 16:15 22
Шавкат Мирзиёев переизбран с 80,1% голосов
Шавкат Мирзиёев переизбран на второй срок, получив 80,1% голосов избирателей, сообщил глава ЦИК Зайниддин Низамходжаев. Он заявил, что выборы прошли в условиях реальной конкуренции между кандидатами в соответствии с международными стандартами.
Александр Лукашенко поздравил Шавката Мирзиёева с победой на выборах
25 октября 2021, 15:31 9
Александр Лукашенко поздравил Шавката Мирзиёева с победой на выборах
Президент Беларуси Александр Лукашенко в телефонном разговоре поздравил Шавката Мирзиёева с победой на выборах. Центризбирком пока не обнародовал результаты голосования.
Владимир Путин поздравил Шавката Мирзиёева с победой на выборах президента
25 октября 2021, 14:29 10
Владимир Путин поздравил Шавката Мирзиёева с победой на выборах президента
Президент России Владимир Путин поздравил Шавката Мирзиёева с «убедительной победой» на выборах главы государства.
На участке, где голосовал Кадиров, с большим отрывом победил Мирзиёев. Репортаж
25 октября 2021, 11:14 17
На участке, где голосовал Кадиров, с большим отрывом победил Мирзиёев. Репортаж
Корреспондент «Газеты.uz» наблюдал за подсчётом голосов на 116-м избирательном участке в школе №83 в Мирабадском районе Ташкента, где голосовал кандидат от «Миллий тикланиш» Алишер Кадиров. 88% голосов на этом участке набрал кандидат от УзЛиДеП Шавкат Мирзиёев.
Явка на выборах превысила 80%
24 октября 2021, 22:15 13
Явка на выборах превысила 80%
По данным на 20:00 явка на выборах президента составила 80,8%. В Вашингтоне и Нью-Йорке голосование продолжается. В настоящее время ведётся подсчёт голосов, итоги выборов будут объявлены 25 октября.
Голосование на выборах президента внутри страны завершено
24 октября 2021, 20:19 1
Голосование на выборах президента внутри страны завершено
В Узбекистане завершилось голосование на президентских выборах. Предварительные результаты будут объявлены завтра.
У 53 избирателей была выявлена повышенная температура
24 октября 2021, 20:12 5
У 53 избирателей была выявлена повышенная температура
При пирометрии на входе в избирательные участки у 53 человек была выявлена повышенная температура тела, сообщил глава СЭС Баходир Юсупалиев. Этих избирателей изолировали в отдельное помещение, оказали медицинскую помощь и организовали для них тайное голосование.
Факты «семейного» голосования встречаются — замглавы ЦИК
24 октября 2021, 18:12 16
Факты «семейного» голосования встречаются — замглавы ЦИК
На некоторых избирательных участках встречаются факты «семейного» голосования, сообщил заместитель главы ЦИК Бахром Кучкаров. По одному участку (№519 в Ташкенте) материалы переданы в прокуратуру.