Davlat rahbari yangi tayinlangan elchilar bilan suhbatda ularni mamlakatda sharafli va mas’uliyatli vazifani bajarishga kirishayotgani bilan samimiy qutladi. O‘zbekiston ular vakili bo‘lgan mamlakatlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga muhim ahamiyat berib kelgani va bundan buyon ham e’tibor qaratishini qayd etib, elchilarning faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Muloqot chog‘ida bugungi kunda O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi munosabatlar hamkorlikka oid salmoqli shartnomaviy-huquqiy poydevor asosida izchil rivojlanayotgani va bu barcha sohalarda o‘zaro manfaatli aloqalar doirasini yanada kengaytirish imkonini berayotgani ta’kidlandi.
Elchi Nikolay Klakevich mamlakatlarimiz va xalqlarimizni vaqt sinovidan o‘tgan do‘stlik rishtalari bog‘lab turishini, ularning manfaatlari yo‘lida ikki tomonlama aloqalarni izchil rivojlantirishga hissa qo‘shishni o‘zining asosiy vazifasi, deb bilishini qayd etdi.
Latviya elchisi bilan suhbatda muntazamlik kasb etgan siyosiy muloqotlar, ikki mamlakat parlamentlari, ishbilarmon doiralari, ilm-fan va ta’lim, madaniyat va san’at vakillari o‘rtasidagi aloqalar O‘zbekiston va Latviya hamkorligiga mustahkam asos bo‘lib xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidentining 2013-yilning oktabr oyida Latviyaga davlat tashrifi chog‘ida bo‘lib o‘tgan samarali muzokaralar, ular yakunida imzolangan 31 hujjat o‘zaro manfaatli hamkorlik ravnaqiga yangi sur’at baxsh etdi.
Elchi Edgars Bondars mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni yanada rivojlantirish, avval erishilgan davlatlararo shartnoma va kelishuvlarni hayotga tatbiq etish uchun butun kuch-g‘ayrati va diplomatik tajribasini ishga solishini ta’kidladi.
Bugungi kunda Germaniya O‘zbekistonning Yevropadagi asosiy siyosiy va iqtisodiy hamkorlaridan biridir. 2013-yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi avvalgi yilga nisbatan sezilarli darajada ortib, 591 million AQSh dollarini tashkil etdi. O‘zbekistonda Germaniyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida ilg‘or texnologiyalar asosida nafaqat mamlakatimiz, balki xorijda ham talab yuqori bo‘lgan raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarayotgan qator korxonalar muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Elchi Naytxart Xyofer-Vissing O‘zbekistondagi faoliyati mamlakatlar va xalqlar o‘rtasidagi ko‘p qirrali aloqalarni rivojlantirishga munosib hissa qo‘shish uchun qulay imkoniyat ekanini qayd etdi.
O‘zbekiston va Gruziya o‘zaro hamkorlikni ikki tomonlama va xalqaro tashkilotlar doirasida izchil rivojlantirib kelmoqda. Muloqot chog‘ida ta’kidlanganidek, ikkala mamlakat ham o‘zaro foydali munosabatlarni kengaytirish, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va boshqa sohalardagi hamkorlikka yangicha sur’at baxsh etishdan manfaatdor.
Gruziya elchisi O‘zbekistonga tayinlanganini o‘zi uchun yuksak sharaf deb bilishini hamda mamlakatlar o‘rtasidagi an’anaviy hamkorlikni yanada mustahkamlashga hissa qo‘shishga tayyor ekanini ta’kidladi.
O‘zbekiston va Turkiya o‘z mintaqasida muhim o‘rin tutuvchi mamlakatlar sifatida o‘zaro foydali bo‘lgan barcha sohalarda hamkorlikni izchil rivojlantirishdan birdek manfaatdor. Bu Prezident Islom Karimovning yaqinda Sochida Turkiya Bosh vaziri Rajab Tayyib Erdo‘g‘on bilan qisqa uchrashuvida yana bir karra o‘z tasdig‘ini topdi.
Turkiya elchisi O‘zbekistonga tayinlanishini yuksak darajadagi diplomatik maqom deb bilishini hamda mamlakatlarimiz, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini yanada mustahkamlash yo‘lida kuch-g‘ayratini ayamasligini qayd etdi.
Xitoy elchisi bilan muloqot chog‘ida ta’kidlandiki, 2012 va 2013-yillardagi oliy darajali o‘zaro tashriflar, O‘zbekiston va Xitoy rahbarlarining ikki tomonlama va mintaqaviy muhim masalalar yuzasidan atroflicha muzokaralari, mamlakatlarimiz o‘rtasida imzolangan Strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiya, Do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma hamda Ikki tomonlama strategik hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va rivojlantirish haqidagi qo‘shma deklaratsiya, iqtisodiyot sohasidagi boshqa bitimlar o‘zaro hamkorlikning asoslarini yanada mustahkamladi, barcha yo‘nalishlardagi davlatlararo aloqalarga yangi sur’at bag‘ishladi.
Elchi Sun Litsze Xitoy rahbariyati O‘zbekiston bilan munosabatlarni tenglik va uzoq muddatlilik asosida rivojlantirish tarafdori ekanini qayd etib, g‘oyat muhim bo‘lgan bu vazifani amalga oshirish uchun bor kuch va imkoniyatlarini ishga solishga tayyorligini ta’kidladi.

Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов 25 февраля в резиденции Оксарой принял верительные грамоты вновь назначенных Чрезвычайных и Полномочных Послов шести государств — Республики Беларусь Николая Клакевича, Латвийской Республики Эдгарса Бондарса, Федеративной Республики Германия Найтхарта Хёфера-Виссинга, Грузии Константина Жгенти, Турецкой Республики Намика Гунера Эрпула, Китайской Народной Республики Сунь Лицзе. Об этом сообщило УзА.
В ходе состоявшихся бесед с новыми руководителями дипломатических представительств глава государства, тепло поздравив с назначением, подчеркнул, что узбекская сторона придавала и придает важное значение развитию взаимовыгодных отношений со всеми странами, которые они представляют, и пожелал им успешного выполнения их ответственной и почетной миссии.
Как отмечалось на встрече Президента с послом Беларуси, отношения между двумя странами развиваются динамично, основываясь на солидной договорно-правовой базе сотрудничества, которая позволяет активно наращивать имеющийся потенциал взаимодействия во всех сферах.
Посол Николай Клакевич отметил, что свою главную задачу видит в содействии поступательному развитию двусторонних связей на благо двух стран, на благо белорусского и узбекского народов, которые связывают давние, проверенные временем дружеские узы.
На встрече главы государства с послом Латвии говорилось, что регулярный узбекско-латвийский политический диалог, тесные связи между парламентами, деловыми кругами, представителями науки и образования, культуры и искусства двух стран составляют прочную базу, на которой сегодня основывается сотрудничество между Узбекистаном и Латвией.
Государственный визит Президента Узбекистана в Латвию в октябре 2013 года и проведенные плодотворные переговоры, по итогам которых подписан 31 документ, придали новый импульс развитию взаимовыгодного сотрудничества.
Посол Эдгарс Бондарс заверил Президента Узбекистана, что приложит все свои силы и дипломатический опыт для углубления связей между двумя странами, практической реализации достигнутых межгосударственных договоров и соглашений.
Германия является одним из ключевых политических и экономических партнеров Узбекистана на европейском континенте. В прошлом году взаимный товарооборот достиг 591 млн долларов США, что значительно больше показателя предыдущего периода. С участием компаний ФРГ в Узбекистане успешно действует целый ряд предприятий.
Посол Найтхарт Хёфер-Виссинг отметил, что свою миссию в Узбекистане видит как реальную возможность внести достойную лепту в укрепление всесторонних связей между нашими странами и народами.
Узбекистан и Грузия поступательно развивают сотрудничество как в двустороннем формате, так и в рамках международных организаций. Обе страны заинтересованы, было подчеркнуто на встрече, в расширении взаимовыгодных отношений и придании им новой динамики в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и других областях.
Посол Грузии отметил, что свое назначение в Узбекистан, с которым его родину связывают давние дружеские отношения, рассматривает как высокую честь лично для себя и готов конкретными усилиями способствовать дальнейшему укреплению традиционных связей между нашими странами.
Узбекистан и Турция в равной степени заинтересованы в развитии сотрудничества во всех сферах, представляющих взаимный интерес. Это было подтверждено и на недавней короткой встрече Президента Ислама Каримова с Премьер-министром Турции Режепом Тайипом Эрдоганом в Сочи.
Турецкий посол заверил, что рассматривает свое назначение в Узбекистан как одну из высших точек в своей дипломатической карьере и настроен не жалеть ни времени, ни сил для работы, направленной на содействие углублению дружеских связей между нашими странами и народами.
В ходе беседы Президента Узбекистана с послом КНР было отмечено, что взаимный обмен визитами на высшем уровне в 2012 и 2013 годах, обстоятельные и доверительные переговоры между лидерами Узбекистана и Китая по ключевым вопросам двусторонней и региональной повестки дня, подписанные по итогам встреч Совместная декларация об установлении стратегического партнерства между двумя странами, Договор о дружбе и сотрудничестве и Совместная декларация о дальнейшем развитии и углублении двусторонних отношений стратегического партнерства, другие соглашения экономического характера на долгие годы закрепили фундаментальные основы сотрудничества, придали новый импульс межгосударственным связям по всем направлениям взаимодействия.
Посол Сунь Лицзе подчеркнул настрой китайского руководства строить отношения с Узбекистаном на долгосрочной и равноправной основе и свою готовность приложить все силы для реализации этой важнейшей для него задачи.