РИА Новости — Apple компанияси 9 сентябрь куни Сан-Францискода iPhone 6S ва iPhone 6S Plus смартфонларини намойиш қилди. Янги қурилмалар тўртта рангда чиқарилади, мавжудларига «пушти тилларанг» ҳам қўшилди.
«Эҳтимол улар олдингиларига ўхшаб кўринар, лекин биз ҳамма нарсани ўзгартирдик», — деди компания бош директори Тим Кук янги моделларни намойиш қилар экан.
Сенсорли экраннинг янги 3D-Touch технологияси уни янада юқори аниқлик билан бошқариш имконини беради ва экран босим кучини аниқлай олади. Энди смартфон юзасидан бармоқни кўтариб олмай туриб ҳам менюнинг бир жойидан иккинчи жойига ўтиш мумкин.
Янги А9 процессори олдингисидан 70 фоиз тез ишлайди. Биометрик сенсор ҳам янгиланди, Touch ID 2 тезроқ ва аниқроқ ишлайдиган бўлди.
Смартфонларнинг камераси қоронғида ҳам расмга олади ва рангни ўта тиниқ узатиш билан ажралиб туради. У 4К тиниқлигида видеотасвир ҳам олиши мумкин. Энди нафақат асосий 12 мегапикселли камера, балки 5 мегапикселли олд камера ҳам чақмоқ билан таъминланди.
Фотосуратларнинг Live Photo янги формати экранга бармоқ теккизилганда сурат олинган пайтдаги объектни ҳаракатланаётган ҳолатда кўриш имконини беради.
Phone 6S билан iPhone 6S Plus 12 та мамлакатда 25 сентябрь куни, қолганларида эса йил охиригача сотувга чиқарилади. Янги iOS 9 операцион тизимини 16 сентябрдан бошлаб юклаб олиш мумкин.
Apple компанияси ўша тадбирда Apple Watch электрон соатининг янги «тиббий» илова дастури, экраннинг диагонал ўлчами 12,9 дюймлик (32 см) iPad Pro профессионал планшет компьютерини (Pencil стилуси билан), шунингдек, Apple TV телевизорга қўшимча қурилмани ҳам намойиш қилди.

РИА Новости — Компания Apple представила в среду в Сан-Франциско новые смартфоны iPhone 6S и iPhone 6S Plus. Новинки доступны в четырех цветах, к существующим добавилось «розовое золото».
«Возможно, они выглядят точно также, но мы изменили все», — сказал генеральный директор компании Тим Кук, представляя модели.
Новая технология сенсорного экрана 3D-Touch позволяет управлять им с большей точностью и распознает силу нажатия. По меню теперь можно перемещаться, не отрывая палец от поверхности смартфона.
Процессор А9 быстрее предшественника на 70%. Обновления коснулись биометрического датчика, Touch ID 2 стал быстрее и точнее.
Камера смартфонов позволяет снимать практически в темноте и отличается непревзойденной цветопередачей. Она также может вести видеосъемку 4К. Вспышкой теперь снабжена не только основная 12-мегапиксельная камера, но и фронтальная на 5 мегапикселей.
Новый формат фотографий Live Photo позволяет при нажатии на экран увидеть изображение в движении в тот момент, когда оно было снято.
Phone 6S и iPhone 6S Plus поступят в продажу 25 сентября в 12 странах, а остальных странах — до конца года. Новая операционная система iOS 9 будет доступна уже с 16 сентября.
На презентации Apple также представила новое «медицинское» приложение для электронных часов Apple Watch, профессиональный планшетный компьютер iPad Pro с экраном диагональю 12,9 дюйма и стилусом Pencil, а также ТВ-приставку Apple TV с сенсорным пультом управления.