Кураш 2018 йил 18 августдан 2 сентябргача Жакартада (Индонезия) бўлиб ўтадиган 18-Ёзги Осиё ўйинлари дастурига киритилди. Бу ҳақда 16 сентябрь куни Ашхободда Осиё олимпия кенгашининг (ООК) бош ассамблеясида эълон қилинди, дейилади Халқаро кураш ассоциацияси (ХКА) сайтида.
ООК шафелигида ҳар тўрт йилда ўтказиладиган Ёзги Осиё ўйинлари спорт оламида ёзги Олимпиададан сўнг йириклиги ва аҳамиятига кўра иккинчи ўринда туриши эътироф этилган.
«Бугун кураш ва ХКА, қолаверса, ушбу спорт туримизнинг Осиё ва жаҳондаги мухлислари учун чин маънода тарихий кун бўлди, — деди ХКА президенти ва ООКнинг Осиё ўйинлари департаменти бошлиғи Ҳайдар А. Фармон. — Курашнинг қитъадаги энг муҳим олимпия ўйинлари расмий спорт дастурига киритилиши ушбу спорт турини нафақат Осиёда, қолаверса, бутун сайёрада янада кенг ривожлантириш учун янги давр бошланаётганини билдиради. ХКА номидан ООКни, ушбу ташкилот ва Миллий олимпия қўмиталари ассоциацияси президенти, Кураш конфедерациясининг фахрий президенти шайх Аҳмад Ал-Фаҳад ас-Сабаҳга курашни 2018 йилдаги Ёзги Осиё ўйинлари дастурига қўшгани учун миннатдорлик билдирамиз».
Эълон қилинган дастурга кўра, Индонезияда бўлиб ўтадиган ўйинларда кураш бўйича эркаклар ўртасида 7 та , аёллар ўртасида эса 8 та вазн тоифасида 15 та медаллар тўплами ўйналади.
Энди кураш 2016 йили Вьетнамдаги Осиё соҳилбўйи ўйинлари, 2017 йили Туркманистондаги ҳарбий жанг санъати бўйича бинолардаги Осиё ўйинлари ва 2018 йили Индонезиядаги Ёзги Осиё ўйинлари каби учта расмий спорт мусобақаси дастуридан жой олди.

Кураш включен в официальную программу 18-х Летних Азиатских игр, которые состоятся в Джакарте (Индонезия) c 18 августа по 2 сентября 2018 года. Об этом было объявлено 16 сентября на прошедшей в Ашхабаде Генеральной ассамблее Олимпийского совета Азии (ОСА), сообщается на сайте Международной асоциации кураша (IKA).
Летние Азиатские игры, проводимые под эгидой ОСА каждые четыре года, признаны вторыми по величине и важности после летней Олимпиады играми в мире спорта.
«Сегодня поистине исторический день для rураша, IKA и всех любителей нашего вида спорта в Азии и мире», — сказал президент IKA и директор департамента Азиатских игр ОСА Хайдар А. Фарман. — Включение кураша в официальную спортивную программу самых важных континентальных олимпийских игр ознаменует начало новой эры для дальнейшего широкого развития и популяризации кураша не только в Азии, но и на всей планете. От имени IKA сердечно благодарим ОСА, президента ОСА и Ассоциации Национальных олимпийских комитетов, почетного президента Конфедерации кураша Азии Шейха Ахмада Ал-Фахад Ал-Сабаха за оказанное всестороннее содействие во включении кураша в программу Летних Азиатских игр 2018 года".
Согласно объявленной программе, на играх в Индонезии будет разыграно 15 комплектов медалей по курашу — в семи весовых категориях среди мужчин и восьми среди женщин.
Теперь кураш представлен в официальных спортивных программах сразу трех различных Азиатских игр — Азиатских пляжных игр 2016 года во Вьетнаме, Азиатских игр в помещениях и боевым искусствам 2017 года в Туркменистане и Азиатских летних игр 2018 года в Индонезии.