Беларуснинг амалдаги президенти Александр Лукашенко мамлакат раҳбари сайловида 83,49 фоиз овоз олиб, ғолиб чиқди, дея баёнот берди МСК раиси Ермошина, деб хабар қилади РИА новости.
Президентга энг кўп овозни (88,29 фоиз) Могилёв вилояти сайловчилари берди, энг кам овозни эса у Минскда (65,58 фоиз) олди.
83,49 фоизлик кўрсаткич амалдаги президент иштирок этган бешта сайлов кампаниясидаги энг юқори кўрсаткич бўлди. У 1994 йили сайловнинг иккинчи босқичида 80,6 фоиз, 2001 йилда 75,65 фоиз, 2006 йилда 83,0 фоиз, 2010 йилда эса 79,65 фоиз овоз олган эди.
МСКнинг дастлабки маълумотларига кўра, «Говори правду» («Ҳақиқатни сўзла») мухолифат кампанияси фаоли, Беларусь тарихида президентликка илк аёл номзод Татьяна Короткевич 4,42 фоиз, Либерал-демократик партия етакчиси Сергей Гайдукевич 3,32 фоиз, Беларусь ватанпарварлари партияси раҳбари Николай Улахович 1,67 фоиз овоз олди. Барча номзодларга қарши 6,4 фоиз сайловчи овоз берди.
МСК эълон қилган маълумотлар Беларусь ташқариси, яъни чет эллардаги сайлов участкаларида берилган овоз натижаларини қамраб олмайди. Якуний натижалар жума куни эълон қилиниши кутилмоқда.
Сайловчи рўйхатига 7 млн киши, жумладан, республика ташқарисида яшовчи 11,7 минг киши (0,16 фоиз) киритилди. Сайловда жами 86,75 фоиз, чет эллардаги участкаларда эса 82,85 фоиз сайловчи овоз берди.

Действующий президент Беларуси Александр Лукашенко победил на выборах главы республики, набрав 83,49% голосов избирателей, заявила председатель ЦИК Лидия Ермошина, сообщает РИА Новости.
Наилучший результат действующий президент показал в Могилевской области, где за него проголосовали 88,29% избирателей. Хуже всего за Лукашенко голосовали в Минске, где он набрал 65,58% голосов.
Показанный на выборах результат стал для действующего президента лучшим за все пять избирательных кампаний, в которых он принимал участие. В 1994 году он набрал 80,6% голосов во втором туре выборов, в 2001 году — 75,65%, в 2006-м — 83%, в 2010-м — 79,65% голосов.
По предварительным данным ЦИК, активистка оппозиционной кампании «Говори правду», первая в истории Беларуси женщина-кандидат Татьяна Короткевич набирает 4,42% голосов, лидер Либерально-демократической партии Сергей Гайдукевич — 3,32%, лидер Беларуской патриотической партии Николай Улахович — 1,67% голосов. Против всех проголосовали 6,4% избирателей.
Приведенные ЦИК результаты не включают итоги голосования за пределами Беларуси, на иностранных участках. Окончательные итоги планируется подвести в пятницу.
В списки избирателей были включены 7 миллионов человек, в том числе за пределами республики — 11,4 тысячи (0,16%). Явка на выборах составила 86,75%, на зарубежных участках — 82,85%.