Ўзбек дзюдочилари 18 октябрь куни Парижда бошланган «Катта дубулға» турнирининг француз босқичида биттадан олтин ва бронза медалини қўлга киритди. Мусобақада 84 та мамлакатдан 435 нафар спортчи иштирок этмоқда, деб хабар қилади Дзюдо федерацияси матбуот хизмати.
2015 йилда Самсун (Туркия) ва Тбилисида (Грузия) бўлиб ўтган Гран-при ғолиби Шарафиддин Лутфиллаев (60 кг.гача вазн тоифаси) афсонавий «Терси» спорт мажмуасида 5 марта татамига тушди. У дастлабки учта саралаш беллашувида Туркия, Канада ва Бразилия вакиллари курагини ерга теккизди. Лутфиллаевни финалда курашиш имкониятидан Бокудаги «Катта дубулға» турнирининг кумуш медали соҳиби, франциялик Винсент Лимаре маҳрум қилди, лекин унинг ўзи яна кумуш медали билан кифояланди. Бронза медали учун тортишувда Шарафиддин швейцариялик дзюдочини 31 сонияда енгди.
Шарафиддин Лутфиллаев (ўнгдан четда турган).
2014 йилда Тошкентда бўлиб ўтган Гран-при мусобақасининг бронза медали соҳиби Шаҳзодбек Собиров (81 кг.гача) 5 та беллашувнинг барчасини зўр ўтказиб, «Катта дубулға» турнирининг олтин медалига сазовор бўлди. У саралаш босқичларида Чехия, Венгрия ва Нидерландлар Қироллиги дзюдочиларини енгди. Ярим финалда Шаҳзодбекнинг рақиби мўғулистонлик тажрибали дзюдочи, Осиё биринчилигининг бронза медали соҳиби, Гран-при совриндори Отгонбаатар Уунгабаатар бўлди. 5 дақиқалик беллашувда ғолиблик ўзбек спортчисига насиб этди. Собиров ҳал қилувчи олишувда россиялик Сергей Рябовдан устун келди.
Олимпиадада қатнашиш учун рейтнг очколари йиғиш пойгасининг француз босқичи жорий мавсумда ушбу тадбирларнинг учинчиси бўлди. Бунгача айни турнирлар Боку ва Тюменда ўтказилган эди. Жорий йил охиригача яна иккита босқич Абу-Даби ва Токиода бўлиб ўтади. Мусобақаларда қўлга киритилган мукофотлар спортчиларга Рио-2016 олимпия ўйинларига саралаш рейтингларини очколар билан тўлдиришда ёрдам беради. Олтин медаль олган спортчилар 500, иккинчи ўрини олганлар 300 ва бронза медалини қўлга киритганлар 200 баллдан жамғариб боради.

Дзюдоисты Узбекистана завоевали одну золотую и одну бронзовую медали на французском этапе турнира «Большого шлема», стартовавшем 18 октября в Париже. В соревнованиях участвуют 435 дзюдоистов из 84 стран, сообщила пресс-служба Федерации дзюдо.
Победитель Гран-при в Самсуне и Тбилиси 2015 года Шарафиддин Лутфиллаев (весовая категория до 60 кг) провел на татами легендарного спорткомлекса «Берси» пять схваток. В первых трех отборочных поединках он одолел представителей Турции, Канады и Бразилии. Возможности бороться в финале Лутфиллаева лишил серебряный призер «Большого шлема» в Баку, француз Винсент Лимаре, ставший и здесь вторым. В схватке за бронзу всего за 31 секунду Шарафиддин победил дзюдоиста из Швейцарии.
Шарафиддин Лутфиллаев (крайний справа).
Бронзовый призер Гран-при Ташкента 2014 года Шахзодбек Собиров (до 81 кг) блестяще провел все пять схваток и завоевал золотую медаль турнира «Большого шлема». В отборочных поединках он досрочно победил дзюдоистов из Чехии, Венгрии и Нидерландов. Соперником Шахзодбека по полуфиналу стал опытный монгольский дзюдоист, бронзовый призер чемпионата Азии, призер Гран-при Отгонбаатар Уунгабаатар. Итогом пятиминутного противостояния стала победа узбекистанца. В решающей схватке Собиров победил россиянина Сергея Рябова.
Французский этап олимпийской рейтинговой гонки — третий в нынешнем сезоне. До него аналогичные турниры прошли в Баку и Тюмени. До конца года состоятся еще два этапа — в Абу-Даби и Токио. Награды соревнования помогут спортсменам существенной пополнить квалификационный рейтинг к Олимпийским Играм в Рио-2016. Спортсмены, добившиеся «золота», получают 500 очков, обладатели второго места — 300 и бронзовые призеры — по 200 баллов.