19-22 октябрь кунлари Латвиянинг атроф муҳит муҳофазаси ва минтақавий тараққиёт вазири Каспарс Герхардс бошчилигидаги ушбу мамлакатнинг соф технологиялар соҳасидаги бизнес вакиллари делегацияси Ўзбекистонга ташриф буюрмоқда.
Табиатни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси матбуот хизматидан хабар қилишларича, сафарнинг мақсади иқтисодиётни экологияга зарар етказмайдиган тарзда ривожлантириш соҳасининг истиқболли йўналишлари, экологик жиҳатдан тоза технологияларни жорий қилиш, сувни тозалаш, чиқиндиларни қайта ишлаш ва чиқитга чиқариш, шунингдек, савдо-сотиқ ва иқтисодий ҳамкорлик масалалари бўйича фикр алмашишдан иборатдир.
Латвия делегацияси Ўзбекистон вазирликлари ва идоралари, хусусан, Табиатни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Ташқи иқтисодий алоқалар, инвестиция ва савдо вазирлиги, «Ўзбекистон темир йўллари» компанияси раҳбарлари билан учрашади.
Бундан ташқари, сафар доирасида экологик жиҳатдан тоза технологиялар соҳасида тажриба алмашиш бўйича семинар ўтказиш ҳам кўзда тутилган.

С 19 по 22 октября в Узбекистане в визитом пребывает делегация бизнес-кругов в области чистых технологий Латвии во главе с министром охраны окружающей среды и регионального развития этой страны Каспарсом Герхардсом.
Как сообщили в пресс-службе Государственного комитета по охране природы, целями визита являются обмен мнениями по перспективным направлениям сотрудничества в сфере экологизации экономики, внедрения экологически чистых технологий, очистки воды, переработки и утилизации отходов, а также связанных с ними вопросов торгово-экономического взаимодействия.
Латвийская делегация проведет встречи с руководящими лицами министерств и ведомств Узбекистана, в частности, с представителями Госкомприроды, Министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли, компании «Узбекистон темир йуллари».
Кроме того, в рамках визита запланирован семинар по обмену опытом в области экологически чистых технологий.