Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) Ўзбекистон ЯИМнинг 2016 йилдаги ўсиши башоратини 7 фоиз даражасида қолдирди. Бунга узоқ муддатли газ етказиб бериш Россиядан Хитойга ўз вақтида йўналтирилгани сабаб бўлди. Бу ҳақда жума куни эълон қилинган минтақа сиёсати истиқболларига оид ҳисоботда сўз юритилади.
«Ўзбекистон ҳақида сўз кетганда табиий газнинг Россиядан кўпроқ пул тўлайдиган Хитойга йўналтирилгани халқаро бозорда углеводородлар баҳосининг камайиши ўрнини қоплайди», — деди ХВЖ экспертлари.
2015 йилда Ўзбекистон ЯИМ, ҳукумат кутаётган даражада 8 фоиз эмас, 6,8 фоиз ўсади, дейди ХВЖ мутахассислари.
Пулнинг қавдрсизланиши бир оз пасайиши ва кутилган 9,7 фоиз ўрнига 9,2 фоиз бўлиши мумкин. 2014 йилда нарх-наво 8,4 фоиз ўсди. Жорий операциялар ҳисоби 2015-2016 йилларда мос равишда 0,2-0,3 фоиз бўлади. Бу кўрсаткич 2014 йилда 1,7 фоиз бўлган эди.
Жамғарма таҳлилчиларининг фикрича, агар пул курсининг Россиядан пул кўчирмалари билан боғлиқ пасайиши турғун инфляция босимига олиб келса, ҳукумат пул-кредит соҳасини тартибга солиш учун қатъий чоралар кўришга мажбур бўлиши ҳам мумкин.
Ўзбекистон ҳукумати ўрта муддатда иқтисодиётга давлат маблағларини сарфлашни кўпайтиради, бу қисман Россиядаги инвестиция фаоллиги пасайиши билан боғлиқдир, дейилади ҳисоботда.

Международный валютный фонд (МВФ) сохранил прогноз роста ВВП Узбекистана в 2016 году на уровне 7% против представленного ранее (в начале сентября) из-за успешной переориентации долгосрочных экспортных поставок газа с России на Китай. Об этом говорится в обзоре перспектив региональной экономики, обнародованном МВФ в пятницу.
«Если говорить об Узбекистане, то переориентация экспорта природного газа с России на Китай, который платит более высокую цену, помогла компенсировать неблагоприятное воздействие снижения международных цен на углеводороды», — отмечают эксперты МВФ.
По итогам 2015 года рост ВВП Узбекистана, считают специалисты МВФ, составит 6,8% против 8%, ожидаемых правительством страны.
Инфляция в 2016 году может несколько понизиться — до 9,2% против 9,7%, ожидаемых в 2015 году. Рост цен по итогам 2014 года составил 8,4%. Счет текущих операций в 2015 и 2016 годах будет практически нулевым — 0,2% и 0,3%, соответственно, против 1,7% по итогам 2014 года.
Аналитики фонда отмечают, что властям страны, возможно, потребуется сохранить жесткий подход к регулированию в денежно-кредитной сфере, если снижение курса приведет к стойкому инфляционному давлению — прежде всего из-за сокращения объемов денежных переводов из России.
Правительство Узбекистана в среднесрочной перспективе продолжит увеличивать государственные вложения в экономику, что частично связано со снижением инвестиционной активности в России, указывается в докладе.