Жаҳон банки гуруҳи 27 октябрда «Бизнес юритиш-2016: сифат ва бошқариш самарадорлигини баҳолаш» (Doing Business 2016: Measuring Regulatory Quality and Efficiency) ҳисоботини эълон қилди. Янги рейтингда Ўзбекистон ўтган йилги кўрсаткичи билан солиштирганда 189 та мамлакат орасида 16 поғона — 103-ўриндан 87-ўринга кўтарилди.
«Бизнес юритиш» бўйича 13-ҳисоботда тадбиркорлик фаолиятини кенгайтиришга ёрдам берувчи ва уни чекловчи ҳуқуқий меъёрларга баҳо берилди ва хусусий корхоналарнинг ҳаёт циклига оид 11 та соҳа таҳлил қилинди: корхоналарни ташкил қилиш, қурилишга рухсат олиш, электр таъминотига уланиш, мулкни рўйхатдан ўтказиш, кредит олиш, улуши кам инвесторлар — сармоядорларни ҳимоя қилиш, солиқ солиш, халқаро савдо-сотиқ, шартномалар бажарилишини таъминлаш, корхоналарнинг тўловга қобилиятсизлик масаласини ҳал қилиш (жорий йилда меҳнат бозорини тартибга солиш рейтинга киритилмади).
Рейтинг тузувчиларнинг фикрича, Ўзбекистон бизнес юритиш кўрсаткичларини яхшилаш бўйича 2014-2015 йилларда энг яхши натижаларга эришган мамлакатлар ўнталигига (қолган мамлакатлар — Коста-Рика, Уганда, Кения, Кипр, Мавритания, Қозоғистон, Ямайка, Сенегал ва Бенин) кирди. Ушбу 10 та мамлакат тадбиркорлик муҳитини яхшилашга қаратилган жами 39 та тартибга солувчи ислоҳот ўтказди.
Ўзбекистонда кредит олиш энг кўп яхшиланган соҳа бўлди — мамлакат ушбу кўрсаткич бўйича 63 поғона юқорилади, яъни 105-ўриндан 42-ўринга чиқди. Мулкни рўйхатга олиш соҳаси 26 поғона (113-ўриндан 78-ўринга), корхоналарни рўйхатга олиш — 22 поғона (64-ўриндан 42-ўринга), солиқ солиш — 2 поғона (117-ўриндан 115-ўринга) яхшиланди.
«Электр таъминоти тизимига уланиш» кўрсаткичи рейтинги 4 поғона (дунёда 112-ўринда), «Қурилишга рухсат олиш» — 2 поғона (151-ўрин), «Улуши кам инвесторларни ҳимоя қилиш» — 1 поғона (88-ўрин) ва «Халқаро савдо-сотиқ» — 1 поғона (159-ўрин) пасайди.
«Шартномалар бажарилишини таъминлаш» (32-ўрин) ва «Корхоналарнинг тўловга қобилиятсизлик масаласини ҳал қилиш» (75-ўрин) бўйича кўрсаткичлар ўзгармай қолди.
Ўзбекистоннинг «олд маррадан узоқлик», яъни рейтинг ўтказила бошлагандан бери энг яхши кўрсаткичдан узоқлашиш натижаси (0 дан 100 гача бўлган шкалада ўлчанади, бу ўринда 0 — энг ёмон кўрсаткич) 3,79 фоиз, яъни ўтган йилги 58,81 фоиздан бу йилги 62,6 фоизгача яхшиланди.
Собиқ ССР мамлакатлари бўйича рейтинг
1.Эстония — рейтингда 16-ўрин (ўзгаришсиз).
2.Литва — 20-ўрин (+1 поғона).
3.Латвия — 22-ўрин (ўзгаришсиз).
4.Грузия — 24-ўрин (ўзгаришсиз).
5.Арманистон — 35-ўрин (+3).
6.Қозоғистон- 41-ўрин (+12).
7.Беларусь — 44-ўрин (-1).
8.Россия — 51-ўрин (+3).
9.Молдова — 52-ўрин (-3).
10.Озарбайжон — 63-ўрин (ўзгаришсиз).
11.Қирғизистон — 67-ўрин (ўзгаришсиз).
12.Украина — 83-ўрин (+4).
13.Ўзбекистон — 87-ўрин (+16).
14.Тожикистон — 132-ўрин (+6).
Тадбиркорлик фаолияти учун шароит қулайлиги бўйича жаҳон рейтингини 10 йилдан бери қаторасига Сингапур бошқариб келмоқда. Ўнталикка яна Янги Зеландия, Дания, Корея Республикаси, Гонконг (Хитой), Буюк Британия, АҚШ, Швеция, Норвегия ва Финляндия кирди.

Группа Всемирного банка 27 октября опубликовала доклад «Ведение бизнеса 2016: оценка качества и эффективности регулирования» (Doing Business 2016: Measuring Regulatory Quality and Efficiency). Узбекистан в новом рейтинге поднялся на 16 позиций по сравнению с прошлым годом — со 103-го на 87-е место среди 189 стран.
В 13-м по счету докладе «Ведение бизнеса» дается оценка правовых норм, способствующих расширению предпринимательской деятельности и ограничивающих ее. Анализ проводился по 11 областям жизненного цикла частных предприятий: создание предприятий, получение разрешений на строительство, подключение к электроснабжению, регистрация собственности, получение кредитов, защита прав миноритарных инвесторов, налогообложение, международная торговля, обеспечение исполнения контрактов и разрешение неплатежеспособности предприятий (регулирование рынка труда в этом году в рейтинг не включено).
Как отмечают составители рейтинга, Узбекистан вошел в десятку стран (остальные девять — Коста-Рика, Уганда, Кения, Кипр, Мавритания, Казахстан, Ямайка. Сенегал и Бенин), которые в период 2014-2015 годов достигли наилучших результатов по улучшению показателей ведения бизнеса. В совокупности эти 10 стран провели 39 регуляторных реформ, направленных на улучшение предпринимательской среды.
Наиболее заметное улучшение в Узбекистане отмечено в сфере получения кредитов — страна по этом показателю поднялась со 105-го на 42-е место или на 63 позиции. В сфере регистрации собственности рейтинг улучшился на 26 позиций (со 113-го на 87-е место), регистрации предприятий — на 22 (с 64-го на 42-е), налогообложения — на 2 (со 117-го на 115-е).
Внедрение системы одного окна и упорядочение процедур заметно упростили регистрацию предприятий, поясняется в докладе. В сфере регистрации собственности отмена необходимости предоставления ряда документов способствовала облегчению процесса передачи имущества. Что касается получения кредитов, то доступ к ним улучшился за счет принятия новых законов.
Ухудшение рейтинга произошло по показателям «Подключение к системе электроснабжения» — минус 4 позиции (112-е место в мире), «Получение разрешений на строительство» — минус 2 (151-е место), «Защита миноритарных инвесторов» — минус 1 (88-е) и «Международная торговля» — минус 1 (159-е место).
Изменений не произошло по показателям «Обеспечение исполнения контрактов» — 32-е место и «Разрешение неплатежеспособности» — 75-е.
Показатель удаленности от «передового рубежа», т. е. от наилучшего результата за все время проведения рейтинга (измеряется по шкале от 0 до 100, где 0 — наихудший результат) для Узбекистана улучшился на 3,79 процентных пункта — с 58,81 баллов в прошлом году до 62,6.
1. Эстония — 16-е место в рейтинге (без изменений)
2. Литва — 20-е (+1 позиция).
3. Латвия — 22-е (без изменений).
4. Грузия — 24-е (без изменений).
5. Армения — 35-е (+3).
6. Казахстан — 41-е (+12).
7. Беларусь — 44-е (-1).
8. Россия — 51-е (+3).
9. Молдова — 52-е (-3).
10. Азербайджан — 63-е (без изменений).
11. Кыргызстан — 67-е (без изменений).
12. Украина — 83-е (+4).
13. Узбекистан — 87-е (+16).
14. Таджикистан — 132-е (+6).
10-й год подряд мировой рейтинг по благоприятности условий для предпринимательской деятельности возглавляет Сингапур. В десятку лучших также вошли Новая Зеландия, Дания, Республика Корея, Гонконг (Китай), Великобритания, США, Швеция, Норвегия и Финляндия.