Таэквондо (WTF) бўйича Ўзбекистон катталар ва ёшлар терма жамоалари аъзолари Қозоғистон очиқ чемпионатида еттита олтин, тўрттадан кумуш ва бронза медални қўлга киритди, деб хабар қилади ЎзА.
Вазни 80 килограммгача бўлган таэквондочилар ўртасида Максим Рафалович қозоғистонлик Тилеген Дарбаев, Раҳим Одилхонов, тожикистонлик Фарҳод Неъматов ва мексикалик Рене Лизаррагани енгиб, олтин медаль билан тақдирланди.
87 килограммгача оғирликдаги спортчилар ўртасида тажрибали спортчимиз Жасур Бойқўзиев қозоғистонлик Исмоил Дуйсебой ва эронлик Ҳомид Ҳомидийни мағлубиятга учратиб, шоҳсупанинг энг юқори поғонасидан жой олди.
Жаҳон чемпиони Дмитрий Шокин 87 килограммдан оғир вазндаги спортчилар ўртасида тенгсиз эканини яна бир бор исботлади. У қозоғистонлик Илья Марюшкин, тожикистонлик Алишер Гулов ва жанубий кореялик Донг Мин Ча устидан ғалаба қозониб, олтин медалга сазовор бўлди.
Спортчиларимиз олтин медаль билан бирга 2016 йили Бразилиянинг Рио-де-Жанейро шаҳрида ўтказиладиган XXXI ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмаси учун бериладиган навбатдаги 10 рейтинг очкосига ҳам эга бўлди. Никита Рафалович ва Баҳром Абдуллаев иккинчи, Темур Ўролов учинчи ўринни эгаллади.
Ёшлар ўртасидаги мусобақаларда Чарос Қаюмова, Зуҳра Очилова, Влада Пан ва Нигора Турсунқулова ўз вазн тоифасида олтин медални қўлга киритди. Улуғбек Тўхтасинов ва Светлана Осипова кумуш, Сардор Тоиров, Зария Қосимова ва Гўзал Норбобоева бронза медаль билан тақдирланди.

Члены взрослой и молодежной сборных команд Узбекистана по таэквондо (WTF) завоевали семь золотых и по четыре серебряных и бронзовых медалей на открытом чемпионате Казахстана, сообщает УзА.
В состязаниях в весовой категории до 80 кг золотую медаль получил Максим Рафалович, победивший казахстанцев Тилегена Дарбаева, Рахима Одилханова, таджикистанца Фархода Негматова и мексиканца Рене Лизаррагу.
Жасур Бойкузиев в весе до 87 кг одержал победу над представителем Казахстана Исмаилом Дуйсебаем и иранцем Хамидом Хамиди и поднялся на высшую ступень пьедестала почета.
Чемпион мира Дмитрий Шокин в категории свыше 87 кг завоевал золотую медаль, одолев Илью Марюшкина из Казахстана, Алишера Гулова из Таджикистана и Донг Мин Ча из Южной Кореи.
Помимо золотых медалей спортсмены получили очередные 10 рейтинговых очков, которые необходимы для получения лицензии на XXXI летние Олимпийские игры 2016 года в Рио-де-Жанейро.
Второе место в своих весовых категориях заняли Никита Рафалович и Бахром Абдуллаев, третье место — Темур Уралов.
В состязаниях среди молодежи золотые медали выиграли Чарос Каюмова, Зухра Очилова, Влада Пан и Нигора Турсункулова.
Улугбек Тухтасинов и Светлана Осипова завоевали серебряные медали, Сардор Тоиров, Зария Касымова и Гузаль Норбабаева награждены бронзовыми медалями.