Ўзбекистонда ҳар йили ноябрнинг иккинчи якшанбаси тиббиёт ходимларининг касб байрами сифатида нишонланади.
Тошкент врачлар малакасини ошириш институтида ушбу санага бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтди, деб хабар қилади ЎзА.
Унда қишлоқ врачлик пунктлари, оналик ва болаликни муҳофазалашга ихтисослашган шифохоналар, санитария-эпидемиология назорати марказлари, шифокорлар ва ҳамширалар ўртасида ўтказилган танловларнинг 2015 йилги ғолиблари эълон қилинди.
Қашқадарё вилоятининг Шаҳрисабз туманидаги «Қумқишлоқ», Навоий вилоятининг Навбаҳор туманидаги «Учтут», Наманган вилоятининг Уйчи туманидаги «Хизиробод» қишлоқ врачлик пунктлари энг намунали бирламчи тиббий-санитария муассасалари, деб топилди.
Хоразм вилоятининг Хива туманидаги «Огоҳий» қишлоқ врачлик пункти шифокори Феруза Юсупова «Йилнинг энг фаол умумий амалиёт шифокори», Бухоро тумани кўп тармоқли марказий поликлиникаcи ҳамшираси Шаҳноза Сатторова «Йилнинг энг яхши патронаж ҳамшираси» номинациялари бўйича ғолиб бўлди.
Тошкентнинг Шайхонтоҳур туманидаги 4-шаҳар юқумли касалликлар шифохонаси шифокори Дилдора Аҳмаджонова «Оналик ва болаликни муҳофазалаш борасида энг фаол тиббиёт ходими», Республика давлат санитария-эпидемиология назорати маркази бўлим мудири Абдуҳаким Саримсоқов «Санитария-эпидемиология хизматининг энг фаол мутахассиси», деб топилди.
14 та тиббиёт муассасаси оналик ва болаликни муҳофазалаш бўйича энг яхши шифохона номинацияси совриндори бўлди.
ЎзАнинг маълумот беришича, мамлакат тиббиёт муассасаларида 70 дан ошиқ врач ва 310 мингдан кўп ўрта махсус таълимга эга тиббиёт ходимлари меҳнат қилмоқда.

Каждый год во второе воскресенье ноября в Узбекистане отмечается профессиональный праздник медицинских работников.
Мероприятие, посвященное этой дате, состоялось в субботу в Ташкентском институте усовершенствования врачей, сообщило УзА.
На нем были подведены итоги ежегодного конкурса, проводимого среди сельских врачебных пунктов (СВП), лечебных учреждений по охране материнства и детства, центров санитарно-эпидемиологического надзора, врачей и медсестер.
Самыми образцовыми первичными медико-санитарными учреждениями были признаны СВП «Кумкишлок» Шахрисабзского района Кашкадарьинской области, СВП «Учтут» Навбахорского района Навоийской области и СВП «Хизиробод» Уйчинского района Наманганской области.
Врач СВП «Огахий» Хивинского района Хорезмской области Феруза Юсупова победила в номинации «Лучший врач общей практики», медсестра многопрофильной центральной поликлиники Бухарского района одноименной области Шахноза Сатторова признана «Лучшей патронажной медсестрой».
В номинации «Лучший врач в области охраны материнства и детства» победила врач 4-городской инфекционной больницы Шайхантохурского района Ташкента Дилдора Ахмаджонова, в номинации «Лучший специалист санитарно-эпидемиологической службы» — заведующий отделом Республиканского центра государственного санитарно-эпидемиологического надзора Абдухаким Саримсоков.
Четырнадцать медучреждений (по одному в каждой области, Республике Каракалпакстан и столице) стали призерами в номинации «Лучшая больница в области охраны материнства и детства».
По данным УзА, в медицинских учреждениях Узбекистана сегодня трудятся более 70 тысяч врачей и свыше 310 тысяч медицинских работников среднего звена.