Ўзбекистондаги йирик молия муассасаларидан бири — «Туронбанк» акциядорлик тижорат банки республикада биринчилар қатори омонатчилар учун «Биометрик идентификациялаш» тизимини ишга туширди
«Фуқароларнинг банклардаги омонатларини ҳимоялаш кафолатлари тўғрисида»ги қонун ҳамда Ўзбекистон Президентининг 2012 йил 21 мартдаги «Замонавий ахборот-коммуникация технологияларини янада жорий этиш ва ривожлнтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори асосида ишлаб чиқилган янги хизмат турининг афзал жиҳатлари талайгина.
Ушбу тизим билан, аввало, мижозларга омонатлар бўйича жараён уларнинг иштирокисиз амалга оширилмаслиги юз фоиз кафолатланади. Шунингдек, банк омонатчилари ўрнатилган қўшимча монитор орқали ўз омонат ҳисобварақлари бўйича бажарилаётган амалиётни реал вақт режимида назорат қилиш имкониятига эга бўлдилар.
«Биометрик идентификациялаш» тизимида омонатчиларни рўйхатга олиш «АРМ депозит» дастури ёрдамида мижознинг паспорт маълумотлари ҳамда омонатга қабул қилинаётган пул миқдори киритилиши орқали амалга оширилади.
Махсус мониторда кирим қилинаётган омонат суммаси рақам ва сўзларда акс этади. Шундан сўнг дастур омонатчининг бармоқ излари намунасини олиш учун махсус қурилмага уларни қўйишни сўрайди. Омонатчининг хоҳишига кўра, исталган бармоқ изи рўйхатдан ўтказилиши мумкин.
Олинган намуналар компьютер бўлимида жойлашган серверда сақланади. «АРМ депозит» дастурига бармоқ излари тасдиқланганлиги юзасидан хабар келгач омонат ҳисобварағи автоматик тарзда очилиб, пул маблағлари кирим қилинади.
Омонат бўйича кирим ва чиқим ҳаракатлари бажарилганда дастур томонидан мониторда операцияларни тасдиқлаш учун омонатчининг бармоқ изларини идентификациялаш талаб этилади. Омонатчи кирим ва чиқим суммалари тўғрилигини кўриб, бармоқ излари билан чиқим ёки кирим операцияларини тасдиқлаганидан сўнг ҳужжатлар автоматик тарзда касса компьютерида кўринади. Шундан кейин омонат кассаси ходимлари дастурда шаклланган кирим ёки чиқим ордерларини принтерда чиқаради.
Агар омонатчининг ўрнига бошқа шахс операцияни бажармоқчи бўлса, тизим бунга йўл қўймайди.
«Туронбанк»да, шунингдек, «АРМ Ретэйл» дастури жорий қилиндики, натижада омонатлар бўйича расмийлаштириладиган барча ҳужжат, хусусан, омонат дафтарчаларини автоматик тарзда чоп этиш имконияти яратилди. Бу билан омонат амалиётларини бажариш муддати сезиларли даражада қисқарди.
Айни пайтда 1 миллиондан зиёд жисмоний ва 20 мингдан ортиқ юридик шахсларга, шу жумладан, 100 мингдан кўпроқ омонатчига хизмат кўрсатаётган «Туронбанк» SWIFT, Thomson Reuters сингари халқаро ташкилотлар ҳамда VISA халқаро тўлов тизимининг аъзоси ҳисобланади. Молия муассасасининг самарали фаолияти халқаро рейтинг агентликлари томонидан бир неча бор юқори баҳоланган.

Акционерно-коммерческий банк «Туронбанк» одним из первых в Узбекистане внедрил систему биометрической идентификации физических лиц при совершении вкладных операций.
Данный вид услуги, разработанный согласно закону «О гарантиях защиты вкладов граждан в банках» и постановлению Президента от 21 марта 2016 года «О мерах по дальнейшему внедрению и развитию современных информационно-коммуникационных технологий», на 100% исключает возможность совершения операций без участия вкладчика и тем самым незаконного присвоения вкладов третьими лицами.
Еще одним удобством системы является то, что клиент (вкладчик) имеет возможность в онлайн-режиме контролировать все совершаемые операции прихода или расхода по своему вкладу через специальный дополнительный монитор.
Регистрация клиентов в системе «Биометрической идентификации» производится в модуле «АРМ депозиты» программного комплекса «Информационные автоматизированные банковские системы» путем внесения паспортных данных и суммы вклада. При этом в специальном дополнительном мониторе для клиентов отражается сумма совершаемой операции цифрами и прописью. Затем программа предлагает зарегистрировать отпечаток пальца вкладчика с помощью биометрического считывателя. По желанию вкладчика можно зарегистрировать один или несколько пальцев. При этом вкладчик по своему усмотрению выбирает, какие именно пальцы регистрировать.
Образцы отпечатков пальцев вкладчиков хранится на специальном сервере, расположенном в центральном серверном отделе головного банка. После успешного снятия образцов отпечатков пальцев программа в автоматическом режиме открывает депозитный счет и приходует указанную сумму денег.
При совершении расходных операций или внесении дополнительных взносов по открытым вкладам программа через специальный монитор предлагает вкладчику идентифицировать отпечаток пальца через биометрический считыватель. Вкладчик сначала удостоверяется в правильности суммы и совершаемой операции и после этого отпечатками пальцев подтверждает операцию. Программа в автоматическом режиме сверяет полученные образцы отпечатков пальцев с образцами в базе данных и при их совпадении совершает приходную или расходную операцию, после чего сотрудники сберегательной кассы распечатывают приходно-расходные документы и дают на подпись вкладчику.
В случае несовпадения отпечатков пальца с зарегистрированными образцами программа сообщает об этом на главном и дополнительном мониторах и не допускает выполнения операции.
«Туронбанк» также внедрил новую программу «АРМ Ретэйл», которая дает возможность автоматически распечатывать все документы по вкладным операциям, т. е. заявления, сберегательные книжки, договора, приходные ордера и другие, что позволило значительно сократить время обслуживания одного клиента.
В настоящее время «Туронбанк» является членом таких международных организаций, как SWIFT, Thomson Reuters и международной платежной системы VISA. Банк обслуживает более 20 тысяч юридических и 1 миллиона физических лиц, в т. ч. более 100 тысяч вкладчиков. Плодотворная деятельность «Туронбанка» несколько раз было высоко оценена международными рейтинговыми агентствами.